Przeszklenia w drzwiach zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne z przeszkleniami poprawiają estetykę domu i pozwalają na lepsze oświetlenie wnętrza oraz jego optyczne powiększenie. Wraz z rozwojem nowoczesnego budownictwa, które chętnie korzysta z możliwości, jakie oferuje szkło, drzwi zewnętrzne z przeszkleniami będą coraz popularniejsze. Czy jednak na pewno warto je montować w swoim domu? A jeśli tak – jaki typ przeszklenia drzwi wybrać?

Drzwi zewnętrzne z przeszkleniami na pewno są dobrym rozwiązaniem w domach, w których do pomieszczeń przenika niewiele słońca. Dla większości użytkowników najważniejszy jest aspekt estetyczny tego rozwiązania – drzwi pasują bowiem zarówno do budynków tradycyjnych, jak i nowoczesnych. W każdym połączeniu dodają one lekkości całemu projektowi. Jednak przed wyborem montażu wspomnianych drzwi warto przyjrzeć się takiemu rozwiązaniu.

Przeszklenia w drzwiach zewnętrznych

Jakie szyby w drzwiach wejściowych zewnętrznych?

Przeszklenia w drzwiach wejściowych zewnętrznych wykonuje się z wielu rodzajów szkła – nie istnieje tu jedna zasada, która zadowoliłaby wszystkich użytkowników. Ze względu na funkcję, jaką ma spełniać przeszklenie w drzwiach zewnętrznych mogą się znajdować:

  • witraże – często wybierane przez Klientów szczególnie do drzwi zewnętrznych. Szkło dekoracyjne w postaci witrażu, wykonane jest z kolorowych kawałków szkła wprawianych w ołowiane ramki osadzone między żelazne sztaby. Ramki stanowią najczęściej kontur rysunku.
  • szkło ornamentowe – to pół przezierne szkło uzyskane w procesie walcowania płynnego szkła między dwoma cylindrami. Na jednym z cylindrów znajduje się wygrawerowany wzór, który w procesie produkcji tłoczony jest na szkle. Szkło ornamentowe wytwarzane jest jako szkło bezbarwne, barwione w masie lub zbrojone.
  • szyby refleksyjne – szkło refleksyjne, jest to szkło bezbarwne lub barwione w masie szklanej na kolor brązowy, szary, zielony, niebieski. Pokryte jest warstwą twardych tlenków metali celem uzyskania właściwego efektu odbicia, kontrolowania nasłonecznienia pomieszczeń oraz ograniczenia przenikania do nich energii słonecznej.
  • szyby antywłamaniowe – to bezpieczne rozwiązanie, które gwarantuje, że nawet przez pęknięcie, czy próbę rozbicia szyba pozostanie na swoim miejscu.

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy drzwi zewnętrzne z przeszkleniami to dobry pomysł, nie jest możliwa. Jak często bywa w przypadku innowacyjnych rozwiązań w aranżacji wnętrz, również przeszklenia wiążą się z określonymi zaletami i wadami. Na szczęście rozmaite rozwiązania dostępne na rynku z pewnością pozwolą Ci wybrać przeszklenie, które spełni Twoje wymagania.