Jaka podłoga będzie bezpieczna dla alergika?

Alergicy, przebywając w miejscu pracy, na zakupach, w parku czy w ogrodzie, są stale narażeni na kontakt z roztoczami, grzybami i innymi uczulającymi czynnikami. Warto zadbać o to, by we własnym domu wyeliminować alergeny oraz substancje szkodliwe dla zdrowia. Zacznij od położenia odpowiedniej podłogi i ciesz się czystą, bezpieczną osobistą przestrzenią.

Podłoga w domu osoby cierpiącej na alergie powinna być gładka i łatwa do czyszczenia, by zapobiegać osadzaniu się oraz rozwojowi alergenów. Lepiej zrezygnować z puszystych dywanów i miękkich wykładzin w których szybko gromadzi się kurz. Jakie zatem materiały wybrać, by były przyjazne dla alergików, a jednocześnie stylowe i estetyczne?

Naturalnie zdrowe drewniane deski

Drewniana podłoga nie tylko pięknie wygląda, ale także jest bezpieczna dla zdrowia. Nie elektryzuje się, a dzięki temu nie przyciąga kurzu i pyłków. Gładka powierzchnia sprawia natomiast, że łatwo ją czyścić przy pomocy odkurzacza. Alergikom poleca się zwłaszcza podłogę ułożoną z dużych desek – w ten sposób zostaje zminimalizowana liczba łączeń i szczelin w których mogą zbierać się zabrudzenia.

Wybierając podłogę drewnianą, zwróć uwagę na sposób jej wykończenia. Niektóre woski i lakiery zawierają terpentynę i kalafonie, będące silnymi alergenami. Dlatego też warto prześledzić skład produktów i wybrać ten pokryty wodorozcieńczalnym lakierem albo naturalnym olejem lub woskiem.

Jaka podłoga będzie bezpieczna dla alergika?

Łatwe do czyszczenia panele

Panele podłogowe są nie tylko nieskomplikowane w montażu, ale jednocześnie łatwe do czyszczenia. Można je przecierać wilgotnym materiałem, co zapobiega wzbijaniu się kurzu i pyłu w powietrze, a tym samym – ogranicza kontakt z alergenami.

W przypadku paneli podłogowych także należy zwrócić uwagę na skład poszczególnych produktów. Włókna drewniane z których wykonane jest wnętrze paneli, nie powinny być spajane klejami syntetycznymi, wiele z nich zawiera bowiem uczulający formaldehyd – środek chemiczny, używany także m.in. do wyrobu żywic, niektórych kosmetyków i środków czystości. Warto pamiętać, że nowoczesne laminaty, tworzące wierzchnią warstwę produktu, są obojętne chemicznie, a więc nieuczulające.

Niedoceniany korek

Dobrym pomysłem na pokrycie podłogi w domu alergika będzie również korek w postaci płytek lub wykładziny. To w pełni naturalny materiał, odporny na działanie wilgoci, pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów. Jest antystatyczny, a dzięki pokryciu warstwą lakieru – łatwy do czyszczenia za pomocą odkurzacza lub wilgotnej ściereczki.

Korek poza właściwościami antyalergicznymi charakteryzuje się również dość dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Podłoga z korka jest ciepła, przyjemna w dotyku i estetyczna.

Podłoga to nie wszystko…

Pamiętaj, że wybór podłogi to dopiero początek aranżowania przestrzeni bezpiecznej dla alergika. Warto zrezygnować z przedmiotów w których gromadzi się kurz – z mięsistych zasłon, wspomnianych już dywanów, maskotek, puchowych kołder, dekoracyjnych poduszek czy tapicerowanych mebli. Regularne i dokładne sprzątanie pomoże w podniesieniu komfortu życia osoby uczulonej.