Modne wnętrza 2020 – jak mieszkaliśmy w ubiegłym roku?

Niektórzy twierdzą, że rok 2020 wyznaczył zupełnie nową epokę we współczesnych czasach. Istotnie – był to okres pod wieloma względami wyjątkowy i z pewnością mocno wpłynął na nasze funkcjonowanie w bardzo różnych sferach życia. Zmianom uległy także wnętrza 2020 roku. Można powiedzieć, że w czasie pandemii koronawirusa „znacznie bardziej zamieszkaliśmy w naszych domach”. Jak to wpłynęło na ich wystrój? I jakie były najpopularniejsze trendy wnętrzarskie 2020 roku? Pokuśmy się o małe podsumowanie!

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na wystrój wnętrz?
  • Dlaczego w tym okresie rzuciliśmy się do prac remontowych?
  • Jakie stylizacje we wnętrzach były modne w 2020 roku?
  • Na jakie dekoracje i dodatki stawialiśmy w minionym roku?

Wystrój wnętrz 2020 roku a stan epidemiczny

Gdyby jeszcze niedawno ktoś nam powiedział, że jakiś wirus wpłynie na aranżację naszych domów i mieszkań – zapewne znacząco popukalibyśmy się w głowę. Mogłoby się bowiem wydawać, że to tematy kompletnie od siebie oddalone, niemające ze sobą żadnego związku. Tymczasem rok 2020 pokazał nam, że w tej kwestii mogliśmy się mylić. Pandemia koronawirusa, która w naszym kraju wybuchła na dobre na wiosnę ubiegłego roku, pociągnęła za sobą kilka znaczących dla naszego życia konsekwencji.

Okres lockdownu, późniejsze domowe kwarantanny i izolacje, praca w ramach home office – wszystko to spowodowało, że zaczęliśmy znacznie częściej bywać we własnych mieszkaniach. A przez to zaczęliśmy też zauważać dużo więcej szczegółów, które dotychczas mogły nam umykać. Ponadto poczuliśmy chęć, by w domowych pieleszach zapewnić sobie dobre, przytulne i komfortowe warunki. Gdy wyjście na zewnątrz rodzi ryzyko zakażenia, a świat oglądamy głównie przez okna własnych czterech ścian – rośnie potrzeba uwicia sobie prawdziwego gniazdka, oazy bezpieczeństwa i spokoju.

Remont – jako sposób na nowoczesne wnętrza 2020

Aby poczuć się we własnym mieszkaniu jeszcze bardziej u siebie, nierzadko sięgaliśmy po rozwiązania radykalne – kierunek: remont! Działaniom takim sprzyjał czas, gdy byliśmy w dużym stopniu zamknięci w domach, więc siłą rzeczy chcieliśmy się zająć czymś produktywnym. Nagle więc przypomnieliśmy sobie o tym wszystkim, co nawet od lat mogło zalegać na liście rzeczy do zrobienia – przemalowanie ścian, zmiana urządzenia łazienki, niewielki, tani remont kuchni etc.

Poza tym spora część osób zaczęła w tym okresie funkcjonować na home office. Musieliśmy więc wyznaczyć sobie miejsce do pełnej skupienia pracy – co dotychczas wielu z nas nie było w domu potrzebne. Z tego powodu furorę zaczęły robić ścianki działowe czy choćby parawany, które wydzielały pewien fragment danego pomieszczenia na „przestrzeń biurową”.

W bardziej komfortowej sytuacji były osoby dysponujące większymi zasobami pokojów do zagospodarowania. I tak w pracowni domowej urządzaliśmy sobie stacjonarną siłownię, a pokój gościnny reorganizowaliśmy w taki sposób, aby stworzyć gabinet w domu z prawdziwego zdarzenia – wystarczyło tylko wstawić nieco inne meble i przede wszystkim odgrodzić się od reszty domowników odpowiednimi drzwiami wewnętrznymi, które zapewniają dobre wyciszenie.

Modne wnętrza 2020 – jak mieszkaliśmy w ubiegłym roku?

Modne stylizacje 2020 roku – przytulność i ciepło domowego zacisza

Odpowiednie zagospodarowanie pomieszczeń, by przystosować je do nowych funkcji – to jedno. Drugie zaś to wytworzenie w nich aury przytulności i bezpieczeństwa, której chyba wszyscy mocno łaknęliśmy w ostatnim czasie. W ramach nowych aranżacji wnętrz 2020 roku sięgnęliśmy więc po takie kolory, materiały i wzory, które nadały więcej ciepła pomieszczeniom.

Można było wyraźnie dostrzec trend odchodzenia od chłodnych, industrialnych, minimalistycznych przestrzeni, w których panuje perfekcyjny porządek, a każda rzecz ma ściśle wyznaczone sobie miejsce. Zamiast tego postawiliśmy raczej na wystrój bardziej domowy i rodzinny. Do urządzania wnętrz chętnie wykorzystywaliśmy drewno i inne naturalne surowce – nie tylko jako tworzywo mebli, lecz także w postaci paneli ściennych czy nowych paneli podłogowych. Wiele osób decydowało się też na wdrożenie reguł feng shui, które pomagają zbudować dobre samopoczucie w naszych czterech ścianach.

Aranżacje wnętrz 2020 roku to także wybór barw odpowiednich dla naszego domowego azylu. Instytut Pantone jako kolor minionego roku wybrał odcień Classic Blue – a zatem niebieski, czyli symbol spokoju, ale i kreatywności, inspiracji. Trudno o lepszą metaforę tego, czym stał się dla nas dom w czasie pandemii i pracy zdalnej. Do popularnych w ostatnim czasie barw należała też zieleń. Również w tym wypadku można by się pokusić o symboliczną interpretację – w końcu jest to kolor nadziei, życia i harmonii z naturą. Modne wnętrza 2020 roku przybrały też niejednokrotnie barwy pastelowe, które koiły emocje związane z nietypową sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy.

Salon 2020 – trendy w dodatkach i dekoracjach

A jak zdobiliśmy salony w 2020 roku? Przede wszystkim stawialiśmy tu na komfort. Pluszowe poduchy, miłe w dotyku narzuty pozwalały łatwiej się zrelaksować i dać odpoczynek naszym kręgosłupom. Drewniane dodatki i meble doskonale korespondowały z roślinami doniczkowymi, które jeszcze chętniej witaliśmy w naszych mieszkaniach. Stały się one namiastką kontaktu z przyrodą, którego po stokroć nam w zeszłym roku brakowało.

Z racji tego, że komunikacja z bliskimi była w dużej mierze ograniczona do formy zdalnej, wiele osób decydowało się na ozdobienie ścian zdjęciami rodzinnymi. W wystroju wnętrz nie zapominaliśmy też o takich dodatkach jak pamiątki z minionych podróży – tych bowiem także zdecydowanie nam brakowało! Wnętrza nabierały dzięki temu indywidualnego, nieco nostalgicznego charakteru, a jednocześnie przypominały nam o tym, na co z utęsknieniem czekamy.

Podsumowując: wnętrza 2020 roku kazały nam na nowo spojrzeć na powiedzenie: „mój dom jest moją twierdzą”. Nasz świat na czas pandemii nierzadko skurczył się do wymiarów własnego mieszkania. Aby poradzić sobie z tą nową rzeczywistością, zaczęliśmy bardziej dbać o środowisko codziennej pracy i życia. Doceniliśmy swoją enklawę spokoju i zadbaliśmy o to, żeby istotnie dawała nam wytchnienie. Wydaje się, że to podejście może tylko zaprocentować. Niezależnie bowiem od tego, jakim wyzwaniem był dla nas zeszły rok – skupiliśmy się też w tym czasie na dawno zapomnianych przyjemnościach, które pozwalają mimo wszystko cieszyć się życiem i dawać nadzieję na przyszłość.