Czy warto zdecydować się na drzwi wewnętrzne z bulajem?

Drzwi z bulajem, choć budzą dość oczywiste skojarzenia z konstrukcją okrętu, sprawdzą się nie tylko w domu marynarza. Okrągły świetlik jest bowiem czymś więcej niż tylko oryginalnym elementem dekoracyjnym. Zobacz, do czego służy bulaj w drzwiach wewnętrznych i w jakich przypadkach warto się zdecydować na taki model skrzydła drzwiowego!

Z artykułu dowiesz się:

  • po co montuje się bulaj w drzwiach wewnętrznych,
  • gdzie sprawdzą się drzwi wewnętrzne z bulajem.

Bulaj to element zaczerpnięty wprost ze statku. Oryginalnie nazywa się tak małe okrągłe okienko montowane w burcie okrętu oraz w drzwiach prowadzących do kajut. Montowanie bulajów ma na celu doświetlenie wnętrza statku i umożliwienie marynarzom znajdującym się pod pokładem obserwowanie tego, co dzieje się na zewnątrz. Bulaje do drzwi wewnętrznych faktycznie przypominają te, które można zobaczyć na statku – nie muszą być jednak specjalnie wzmacniane i uszczelniane. Zastosowane w mieszkaniu, staną się interesującym akcentem stylistycznym i okażą się praktyczne.

Drzwi wewnętrzne z bulajem – sposób na doświetlenie wnętrza

Bulaj w drzwiach wewnętrznych jest nietuzinkową formą przeszklenia. Zapewnia dopływ światła, a jednocześnie nie zabiera poczucia prywatności. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są drzwi łazienkowe z bulajem – okrągły świetlik nie tylko wpuszcza światło, ale też pozwala łatwo sprawdzić, czy ktoś aktualnie przebywa w pomieszczeniu. Jest na tyle mały, że zapewnia intymność, jednak w przypadku łazienki i tak warto zamontować w bulaju szkło nieprzezroczyste (np. mleczne lub witrażowe).

Drzwi wewnętrzne z bulajem sprawdzą się też w kuchni, sypialni czy salonie – wszędzie tam, gdzie pożądane jest dodatkowe doświetlenie przestrzeni.

Warto też pamiętać, że bulaje mogą mieć różne rozmiary. Klasyczny świetlik okrętowy ma najczęściej 45 cm średnicy, ten zamontowany w drzwiach wewnętrznych bywa jednak dużo mniejszy.

Czy warto zdecydować się na drzwi wewnętrzne z bulajem?

Drzwi z bulajem – poczuj się jak na jachcie!

Drzwi z bulajem w naturalny sposób kojarzą się z aranżacją w stylu marynistycznym. Będą kolejnym – obok kotwicy, muszli czy figurki okrętu lub latarni morskiej – elementem, który podkreśli estetyczny związek przestrzeni z morzem i wzbudzi skojarzenia z wakacyjnym rejsem.

Bulaj w drzwiach wewnętrznych może być jednak oryginalnym elementem dekoracyjnym we wnętrzach urządzonych w niemal każdym stylu. Wpisze się zarówno w estetykę skandynawską, jak i industrialną (zwłaszcza gdy będzie wyglądać ja prawdziwy świetlik z okrętowej burty). Wiele zależy bowiem nie od samego bulaja, a od koloru i wzoru drzwi, na których jest umieszczony.

Bulaj do drzwi wewnętrznych można zamontować samodzielnie. Osadzenie świetlika wymaga jednak wycięcia w drzwiach otworu. Szeroki wybór drzwi wewnętrznych znajdziesz w sklepach DDD Dobre Dla Domu.

Zobacz też inne drzwi wewnętrzne nowoczesne.