Wybierając drzwi wewnętrzne napotykamy na szereg pytań, na które często nie znamy odpowiedzi. Problem nie kończy się na popularnym „prawe czy lewe?”, ale często sięga jeszcze głębiej, aż do konstrukcji skrzydeł. Dziś postaramy się wyjaśnić, czym różnią się drzwi płaskie od drzwi modułowych.
Są to dwa najbardziej popularne rodzaje drzwi wewnętrznych. Różnica dotyczy nie tyle wyglądu zewnętrznego, co raczej konstrukcji. – W Polsce tradycja stolarki drzwiowej wiąże się z produkcją drzwi modułowych – mówi Adam Hucz z firmy Invado. – Dlaczego? Bo swoim wyglądem nawiązują one do drzwi, które od wieków spotykane były w naszych domach: stabilne, masywne, ciężkie. Drzwi płaskie to skrzydła wizualnie lżejsze, mniej masywne, które pojawiły się w produkcji dużo później – tłumaczy.
Co wyróżnia drzwi modułowe?
Konstrukcja drzwi modułowych opiera się na dwóch pionowych ramiakach, poprzeczce górnej oraz dolnej. Wypełnienie stanowią płyciny o różnej grubości lub szyby. Są one montowane nie za pomocą listwy, ale jednocześnie z pozostałymi elementami konstrukcji, co znacząco poprawia stabilność drzwi. Skrzydła modułowe dają większe możliwości w zakresie wzornictwa, bowiem łatwiej niż w przypadku drzwi płaskich wprowadza się do nich różnego rodzaju detale i innowacje. Cenowo plasują się na średniej półce – są droższe od modeli płaskich, ale tańsze niż np. drzwi szklane czy fornirowane. Drzwi firmy Invado takie, jak np. Versano czy Destino Unico, ze względu na konstrukcję, wykonanie i aspekt estetyczny możemy zaliczyć do produktów klasy PREMIUM.
Jak wyglądają drzwi płaskie?
Wizualnie drzwi płaskie są lżejsze niż modułowe, ale wiąże się to również z ich stabilnością. Konstrukcję stanowi ramiak z płyty MDF lub klejonki, wypełnienie „plaster miodu” lub płyta wiórowo-otworowa. Rama oraz wypełnienie są obustronnie oklejone płytą HDF o grubości 3 mm oraz okleiną dekoracyjną. W drzwiach modułowych wypełnienia montuje się za pomocą listew przyszybowych. Skrzydła te są tańsze niż modułowe i cieszą się dużą popularnością w Europie Zachodniej. W Polsce, ze względu na swoją cenę, są często wybierane jako drzwi do pierwszego mieszkania, np. niedrogi model Norma Decor firmy Invado.