Skrzypiące panele – jak sobie poradzić z problemem?

15 listopada 2019

Nieprzyjemne skrzypienie przy stawianiu kolejnych kroków na podłodze może łatwo wyprowadzić z równowagi. Z czasem trzeszczenie będzie coraz głośniejsze i bardziej irytujące. Najgorsze jest to, że problem dotyczy nie tylko starych, dawno nieremontowanych domów, ale także nowych mieszkań ze skrzypiącymi panelami. Dlaczego panele podłogowe skrzypią? Jak wyciszyć skrzypiącą podłogę? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny skrzypiącej podłogi,
  • w jaki sposób wyciszyć skrzypiące panele.

Panele podłogowe są łatwe do układania, nie wymagają specjalnej konserwacji, a dzięki różnorodności wzorów można dobrze dopasować je do stylistyki wnętrza. Dobrej jakości panele nie przypominają jednocześnie sztucznie wyglądających produktów sprzed lat. Nie oznacza to jednak, że użytkowanie paneli nie wiąże się z żadnymi problemami. Jednym z najczęstszych jest właśnie skrzypienie.

Dlaczego podłoga z paneli skrzypi?

Najczęstszą przyczyną skrzypienia paneli podłogowych jest nieprawidłowy montaż. Błędy mogą pojawić się na kilku etapach:

  • Brak podkładu i nieodpowiednie podłoże – jeśli podłoże, na którym są układane panele, nie zostanie wyrównane, deski mogą uginać się na złączach. Sprawia to, że trzeszczą, kiedy po nich stąpasz. Przed montażem paneli na podłoże warto położyć specjalny podkład. Ma on postać maty z elastycznej gąbki, korka lub sprasowanych wiórów drzewnych.
  • Brak dylatacji – przy układaniu paneli należy zachować szczeliny dylatacyjne – panele podłogowe nie powinny stykać się ze ścianami, kolumnami i innymi elementami konstrukcyjnymi. Jeśli zabraknie dylatacji, deski nie mogą pracować (zmieniać swojej objętości pod wpływem zmian temperatury i wilgotności), a przez to wybrzuszają się i skrzypią.

Powodem nieprzyjemnego trzeszczenia może być również wzrost wilgotności paneli, który przekłada się na zmianę wymiarów desek. Najczęściej ma to miejsce w pobliżu wejścia do łazienki lub kuchni. Skrzypiąca podłoga może też być wynikiem nieodpowiednio zaizolowanego podłoża.

Sposoby na skrzypiące panele – jak wyciszyć podłogę?

Do najskuteczniejszych należy:

Wykonanie dylatacji na już ułożonych panelach – panele zamontowane bez pozostawienia szczelin należy delikatnie przyciąć w miejscach, w których dotykają ścian.

Jeśli metoda nie przyniesie skutku, konieczny może być demontaż paneli i ponowne ich ułożenie – tym razem prawidłowe. Doraźnym sposobem okaże się również… przykrycie posadzki miękką wykładziną, która wygłuszy nieprzyjemne dźwięki. Tę metodę polecamy jednak głównie wtedy, gdy podłoga jest naprawdę zniszczona, a Ty chwilowo nie masz możliwości wykonania remontu.

Zobacz też: Dlaczego podłoga z paneli może się wybrzuszać?