Łazienka na poddaszu – czy to dobry pomysł?

W domach z użytkowym poddaszem łazienkę często urządza się na górnej kondygnacji, tuż obok sypialni. Niestety liczne skosy i niewielka wysokość ścianek kolankowych sprawiają, że zaaranżowanie łazienki na poddaszu wcale nie jest łatwe. Nie oznacza to jednak, że aranżacje łazienek na poddaszu nie mogą być stylowe i w pełni funkcjonalne.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zrobić dobry projekt łazienki na poddaszu,
  • jakie plusy ma umieszczenie łazienki na poddaszu.

W łazience na poddaszu za użytkową przestrzeń możemy przyjąć tę część, nad którą sufit znajduje się na wysokości co najmniej 190 cm. Im większy kąt nachylenia i wyższe ścianki, tym większy obszar uda się funkcjonalnie zagospodarować. Trzeba przy tym pamiętać, że przygotowując projekt łazienki na poddaszu, musisz wziąć pod uwagę również takie kwestie, jak umiejscowienie pionu kanalizacyjnego czy drzwi wewnętrznych.

Łazienka na poddaszu – czy to dobry pomysł?

Jak rozsądnie zagospodarować przestrzeń w łazience na poddaszu?

Aranżacja łazienki na poddaszu jest ściśle uzależniona od wysokości ścianki kolankowej (ściany tuż pod skosami, podwyższającej oparcie dachu). Poszczególne elementy wyposażenia powinny być w końcu rozplanowane w taki sposób, by można było bez przeszkód z nich korzystać – bez nadmiernego pochylania się czy przyjmowania innych niewygodnych pozycji.

  • Jeśli ścianka jest bardzo niska, warto ustawić przy niej niskie szafki, które staną się praktycznymi schowkami na kosmetyki, ręczniki i inne łazienkowe akcesoria. Dobrym pomysłem będzie wykonanie tych mebli na wymiar – pozwoli to w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, zwłaszcza w małej łazience na poddaszu ze skosami.
  • Jeśli ścianka ma co najmniej 140 cm wysokości, można zamontować przy niej sedes lub umywalkę.
  • Częstym rozwiązaniem jest ustawienie wanny pod skosami. Jednak, by taka aranżacja łazienki na poddaszu była możliwa, ścianka kolankowa musi mieć co najmniej 100 cm wysokości.

Jakie zalety ma urządzenie nowoczesnej łazienki na poddaszu?

Zaplanowanie małej łazienki na poddaszu pozwala na efektywne wykorzystanie domowej przestrzeni. W końcu już 3 m2 mogą stać się miniaturowym salonem kąpielowym. Co więcej, dzięki swojemu ustronnemu położeniu łazienka na poddaszu ze skosami może stać się prawdziwą namiastką salonu spa. Przytulnie urządzona, wypełniona zapachem olejków eterycznych i blaskiem świec, okaże się miejscem idealnym na odpoczynek po dniu pełnym trudów. Nikt nie będzie Ci przeszkadzać, kiedy skusisz się na długą kąpiel.

Zaaranżowanie łazienki na poddaszu daje również możliwość efektownego doświetlenia przestrzeni za pomocą okien dachowych. Dzięki temu rozwiązaniu we wnętrzu można cieszyć się większą ilością naturalnego światła, a także podziwiać gwiaździste niebo w czasie wieczornej, relaksującej kąpieli. Okno w łazience na poddaszu to jednocześnie doskonały sposób na usunięcie nadmiaru gromadzącej się wilgoci.

Zobacz też: Jak zmienić niewielkie poddasze użytkowe w przytulny kącik?