Czy drzwi mogą optycznie powiększyć wnętrze?

Mówi się, że małe jest piękne, jednak aranżacja niewielkich wnętrz to nie lada wyzwanie. Kiedy każdy centymetr powierzchni ma znaczenie, właściwy wybór drzwi wewnętrznych może sprawiać trudności. Przedstawiamy kilka wnętrzarskich trików, dzięki którym optycznie powiększysz małe wnętrza za pomocą drzwi!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak łączyć barwy ścian i drzwi we wnętrzu, by wydawało się ono bardziej przestronne,
  • jaki system montażu drzwi będzie najlepszy w małych pomieszczeniach,
  • jak wykorzystać grę światła, by wnętrze nabrało głębi.

Planujesz remont domu lub mieszkania o niewielkich wymiarach? Pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu drzwi wewnętrznych do kolorów ścian, podłóg czy listew przypodłogowych. Jak to zrobić, by optycznie powiększyć małe wnętrza? Podpowiadamy!

Aranżacja małych wnętrz – jak dopasować drzwi wewnętrzne?

Nie od dziś wiadomo, że pomieszczenia można odmienić za pomocą kolorów. W zależności od użytej barwy i jej tonu (chłodnego lub ciepłego) możesz optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. W małych wnętrzach sprawdzają się zwykle jasne barwy, które lepiej odbijają światło. Dlatego postaw na ściany i meble w kolorze białym, jasnoszarym lub w barwach pastelowych, a intensywne odcienie wprowadzaj za pomocą niewielkich akcentów kolorystycznych. Małe pomieszczenia optycznie powiększy też jasna podłoga, której nie warto zasłaniać dywanami i chodnikami – dzięki temu wnętrze będzie wyglądało na bardziej przestronne.

Teraz pora na wybór odpowiednich drzwi. Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem, zdecyduj się na drzwi wewnętrzne drewniane w jasnych barwach, dopasowane do koloru listwy przypodłogowej oraz barwy podłóg. Najbardziej efektownie wygląda listwa przypodłogowa w kolorze ościeżnicy. W przypadku podłoża wystarczy zbliżony ton – przykładowo białe drzwi w małych wnętrzach możesz zestawić z białą, szarą lub beżową podłogą.

Czy drzwi mogą optycznie powiększyć wnętrze?

Drzwi przesuwne czy otwierane? Poznaj rodzaje drzwi stworzone do małych wnętrz

Mniej często znaczy więcej – ta zasada sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, w których szczególnie nie warto przesadzać z zastosowaniem elementów o skomplikowanej konstrukcji i bogatych zdobień. Na szczęście producenci drzwi coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy cenią nowoczesny minimalizm. Jednym z takich rozwiązań są drzwi montowane w systemie bezprzylgowym, takie jak Even 4 marki Dre. Ta technologia umożliwia schowanie zawiasów, dzięki czemu drzwi i ściana tworzą jedną płaszczyznę, dodając wnętrzu nowoczesnej lekkości.

Aby zyskać jeszcze więcej przestrzeni, w niektórych pomieszczeniach – np. w kuchni czy spiżarni – możesz zamontować drzwi przesuwne lub harmonijkowe. Pamiętaj jednak, że słabiej tłumią one dźwięki, w związku z czym nie nadają się do montażu w sypialni ani w łazience.

Szklane drzwi i inne sposoby na korzystną grę światła w niewielkim wnętrzu

Istotnym elementem podczas aranżacji małych pomieszczeń jest zapewnienie odpowiedniej gry światła. Im bowiem pokój jest ciemniejszy, tym wydaje się mniejszy i odwrotnie. Jeśli więc nie posiadasz wystarczająco dużych okien, możesz sięgnąć po nowoczesne drzwi szklane, które zapewnią Ci odpowiednią ilość światła, a przy okazji optycznie zniwelują barierę ściany, która oddziela pokój od pozostałych pomieszczeń. Nie chcesz, by doświetlenie wnętrza odbyło się kosztem Twojej prywatności? Wybierz drzwi o mniejszej powierzchni przeszkleń, takie jak Scala. Dodatkowym plusem tego modelu jest proste wzornictwo. Korzystną grę światła w małym wnętrzu osiągniesz także poprzez zawieszenie prostych luster na ścianach lub drzwiach, dzięki którym zyskasz wrażenie głębi – w tym celu warto sięgnąć po efektowne drzwi Sampre Lux z lustrem. Dobrym pomysłem jest także wybór mebli lub podłóg o połyskującej fakturze, które dodatkowo rozjaśnią wnętrze.

Szukasz drzwi wewnętrznych do małych pomieszczeń? Sprawdź szeroką ofertę DDD Dobre Dla Domu i wybierz drzwi odpowiednie dla siebie!