Jak urządzić dom w stylu art déco?

Luksus, elegancja, szyk i najwyższa jakość materiałów – to określenia, którymi można najkrócej scharakteryzować styl art déco we wnętrzach. Znajdziesz w nim więc wysmakowane antyki, skórzane obicia i eleganckie podłogi drewniane. Na co zwrócić uwagę, urządzając dom w tym nurcie?

Z tekstu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się styl art déco we wnętrzach,
  • jaka podłoga drewniana i jakie pokrycia ścian pasują do wnętrz w tym stylu,
  • jakie meble i dodatki sprawdzą się w stylu art déco.

Art déco to styl w architekturze, malarstwie, grafice oraz wnętrzarstwie, którego szczyt popularności przypadł na lata 20. ubiegłego stulecia. W sztuce charakteryzował się zamiłowaniem do geometrycznych form, poszukiwaniem piękna w funkcji przedmiotu użytkowego, a także jasnością przekazu. Wiele z tych cech przeniosło się także na art déco w ścisłym kontekście aranżacji wnętrz. Podpowiadamy, jak wykorzystać charakterystyczne elementy tego stylu w urządzaniu wystroju pomieszczeń.

Styl art déco we wnętrzach

W czasach swojego rozkwitu art déco był w Polsce prawdziwą rewolucją: jednocześnie nawiązywał do przeszłości i wybiegał w przyszłość. Dzisiaj jego cechami charakterystycznymi są ład, symetria i dyskretny urok dawnych epok. Dominują w nim motywy geometryczne: koła, kwadraty, prostokąty i romby, których kontury podkreśla wyraźna linia. Każdy element wystroju wnętrza w stylu art déco jest dokładnie przemyślany. Królują przede wszystkim antyki – pasjonaci aranżacji wnętrz w tym stylu potrafią kupować je za naprawdę duże sumy. Na szczęście obecnie powstaje coraz więcej mebli stylizowanych na stare.

Jak urządzić dom w stylu art déco?

Podłogi drewniane i wzorzyste ściany – podstawa wnętrza art déco

Aranżację zacznij od podstaw, czyli od wykończenia ścian i podłóg. W stylu art déco od początku modne były parkiety lub kostka drewniana. Jeśli więc chcesz do niego nawiązać, wybierz materiały w ciemnych barwach, najlepiej drewniane podłogi. Dla wykreowania wnętrza w tym stylu odpowiednie jest także wykończenie podłogi jasnym drewnem, na przykład klonem lub grabem.

Jeśli zastanawiasz się, jaka podłoga drewniana sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu art déco, wybierz model Podłoga drewniana Dąb Marsala Grande. Deski zabezpieczono lakierem matowym, co zapewnia ochronę przed uszkodzeniami. Ten rodzaj podłogi sprawdzi się na przykład w sypialni czy salonie. Doskonałym uzupełnieniem takiej drewnianej podłogi będzie dywan, najlepiej z motywami geometrycznymi.

Jeśli chodzi o ściany, postaw na jasne kolory, czyli odcienie bieli i beżu, które skupią większą uwagę na efektownej podłodze. Możesz je także urozmaicić sztukateriami. Jeżeli chcesz nieco bardziej zaszaleć, niektóre ściany ozdób za pomocą mozaiki lub nowoczesnej tapety winylowej – najlepiej ze wzorem geometrycznym lub kwiatowym.

Meble i dodatki w stylu art déco

Stare lub umiejętnie stylizowane meble dodają wnętrzu charakteru i prestiżu. W stylu art déco powinny one pozostawać w kolorystyce czarno-białej, z elementami złota, ale pożądane barwy to także granat, burgund, zieleń, a także biel.

Meble w tym stylu są proste w formie, mają jednolitą kolorystykę i często ozdabia się je złoceniami, kryształami czy drogimi kamieniami. Drewno jest lakierowane na wysoki połysk, a fotele i kanapy są tapicerowane, najlepiej naturalną skórą. Nogi mebli są zgięte, a ich fronty zaokrąglone. Większość mebli wypoczynkowych w stylu art déco to obszerne kanapy, fotele i tapczany, ale możesz także dobrać do nich stylowy stolik kawowy czy kredens.

Jeśli chodzi o dodatki, powinny one być wyraziste i utrzymane w podobnej stylistyce. Art déco to zarówno typowo ozdobne bibeloty, jak i bardziej funkcjonalne przedmioty, takie jak zegary czy lampy. Mile widziane są także żywe kwiaty.

Jeżeli urządzasz dom lub mieszkanie w stylu art déco, w pierwszej kolejności sprawdź naszą szeroką ofertę podłóg drewnianych i wybierz idealną podłogę do Twojego wnętrza!