Pielęgnacja i konserwacja systemów tarasowych.

Dla zachowania naturalnego i pięknego wyglądu drewnianych systemów tarasowych wymagana jest ich systematyczna oraz okresowa konserwacja.

Mróz i śnieg, wysoka temperatura oraz deszcz negatywnie działają na drewno. Powierzchnie na zewnątrz budynków muszą być zatem szczególnie chronione przed uszkodzeniem. Jeśli tarasy nie będą poddane odpowiedniej ochronie, drewno ulegnie zszarzeniu i utraci swój naturalny kolor. Co więcej, pojawią się sinizny, pleśnie, mchy i porosty, zatem będziemy mieć do czynienia z szybszą degradacją biologiczną materiału.

Dla zachowania trwałości deski tarasowej i jej estetycznego wyglądu najlepszym sposobem jest olejowanie. Olejowanie, czyli proces konserwacji drewna, powinno wykonać się minimum raz w roku. Natomiast jeśli jest taka możliwość, to zdecydowanie lepszą ochronę drewnianym systemom tarasowym zapewnimy konserwując je dwa razy do roku, w okresie wiosennym oraz przed zimą. Czyli przed i po sezonie intensywnego użytkowania tarasów.

Konserwacji w okresie wiosennym dokonujemy, gdyż zimą taras narażony jest na tzw. wypłukiwania oleju poprzez procesy wielokrotnego topnienia i zamarzania wody. Co więcej, odśnieżając powierzchnie tarasowe narażamy je na dodatkowe uszkodzenia mechaniczne.

Pielęgnacja i konserwacja systemów tarasowych.

Konserwacja po sezonie letnim rekomendowana jest między innymi w celu naprawy uszkodzonych powierzchni oraz usunięcia śladów po grillowaniu.

Na tarasy drewniane narażone na trudne warunki atmosferyczne świetnie nadają się szwedzkie oleje Bona do zewnętrznych powierzchni drewnianych oraz mebli o nazwie Bona Decking & Furniture Oil, które zapewniają ich długotrwałą ochronę. Oleje Bona wzmacniają usłojenie drewna, zmniejszają ryzyko pękania i wypaczania się drewna, jednocześnie chroniąc je przed wilgocią. Co więcej, zawierają one filtry UV zabezpieczające przed zmianą koloru drewnianych desek tarasowych. Warto dodać, że 2,5 litra oleju wystarczy na pokrycie aż 50 m2.

Przed nałożeniem oleju niezbędne będzie gruntowne umycie deski tarasowej, w tym celu rekomendujemy środek czyszczący Bona do powierzchni drewnianych na zewnątrz budynków Bona Decking Reviver. Ten środek znalazł również zastosowanie przy czyszczeniu desek kompozytowych. Natomiast samego procesu konserwacji desek kompozytowych dokonujemy wyłącznie według wskazówek producenta.