Deska trójwarstwowa – budowa

17 października 2018
Konstrukcja podłogi trójwarstwowej oparta jest na 3 warstwach, dzięki którym opracowano podłogę o stabilniejszych parametrach niż klasyczna deska wykonana z litego drewna.

fot. Balticwood

podłoga

Górna warstwa (warstwa licowa), to warstwa drewna szlachetnego zabezpieczona lakierem lub różnego typu olejami (w tym olejem syntetycznym UV). Warstwa ta ma grubość około 3-4mm, co umożliwia jej cyklinowanie w celu regeneracji podłogi. Warstwa wykonywana jest praktycznie z każdego gatunku drewna używanego do produkcji podłóg drewnianych (gatunki rodzime, egzotyczne). Na jej trwałość w użytkowaniu ma przede wszystkim wpływ naturalna twardość użytego gatunku (im twardszy, tym podłoga bardziej odporna na wgniecenia, zarysowania itp.) oraz sposób zabezpieczenia (lakier, olej).

Warstwa środkowa najczęściej jest wykonana z poprzecznie ułożonych listew świerkowych (lub sosnowych). Grubość warstwy około 9mm.
Warstwa spodnia wykonana jest z jednolitej łuszczki świerkowej lub drewnianych lameli ułożonych prostopadle do warstwy środkowej.

Warto zwrócić uwagę na układ słojów warstwy środkowej i spodniej. Dzięki krzyżowemu układowi (słoje przebiegają prostopadle do siebie) zminimalizowano efekt skręcania się deski w wyniku zmiennej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym zainstalowano podłogę. To podstawowa zaleta podłóg trójwarstwowych.

Drugą cechą tego typu podłogi to system montażu, który praktycznie został zdominowany przez rozwiązania bezklejowe.

fot. Balticwood

podłoga

Bezklejowy sposób montażu to łatwość i szybkość instalacji, zmniejszenie ryzyka powstawania szczelin między deskami, a przede wszystkim możliwość łatwego demontażu desek (np. w przypadku uszkodzenia lub zmiany podłogi).