Klamka do drzwi w stylu nowoczesnym

Klamka pozwala na sprawne otwieranie i zamykanie drzwi – jej rola nie sprowadza się jednak do czystego pragmatyzmu. Poza wpływaniem na funkcjonalność drzwi odpowiada również za ich wygląd, stanowi niezbędne dopełnienie estetyczne. Powinna więc harmonizować z ogólną stylistyką aranżacji oraz formą i kolorem skrzydła czy materiałem, z jakiego zostało wykonane. Jak zatem wybrać klamkę do nowoczesnych drzwi?

Wnętrza w stylu nowoczesnym są najczęściej minimalistyczne i stonowane. Ważną rolę pełnią w nich dobrej jakości materiały, np. naturalne drewno, szkło czy stal nierdzewna. Zamiast bogatej ornamentyki pojawiają się proste formy i geometryczne kształty. Ograniczona liczba dodatków i precyzyjnie zestawiane kolory tworzą wrażenie dyscypliny. Rolę dekoracji pełnią nie drobne bibeloty, lecz elementy wyposażenia, które i tak – ze względu na swoją funkcjonalność – powinny znaleźć się w danym pomieszczeniu: ozdobny blat stolika kawowego, lampa sufitowa o oryginalnym kształcie czy… klamka.

Klamka w nowoczesnym wydaniu

W nowoczesnych wnętrzach dużą popularnością cieszą się szklane lub przeszklone drzwi oraz drzwi proste, pozbawione frezów, dekoracyjnych okuć itp. Tworzą jednolitą płaszczyznę, wtapiając się w minimalistyczną aranżację. Często mają być wręcz niewidoczne – oddzielać funkcjonalnie poszczególne strefy mieszkania, a jednocześnie nie blokować dostępu światła i zapewniać swobodę poruszania się po całym mieszkaniu. Do drzwi w stylu nowoczesnym pasują więc skromne klamki o geometrycznych kształtach (nieco „kanciaste”, a jednocześnie dobrze leżące w dłoni). Doskonale sprawdzają się również proste klamki ozdobione nietuzinkowym łączeniem materiałów, stosowaniem różnych rodzajów wykończenia (matowe zestawione z satynowym itd.) czy klamki urozmaicone dekoracyjnymi aplikacjami.

Przykładowe klamki do nowoczesnych aranżacji to

Klamka Rainbow-QR – jest osadzona na kwadratowej rozecie i ma prostą formę. Jej główną ozdobą jest wstawka z szklanych kwadratów w kilku kolorach.

Klamka do drzwi w stylu nowoczesnym

Klamka Maya-QR – na rączce klamki znajdują się dekoracyjne, nachodzące na siebie kwadraty. W połączeniu z prostym kształtem doskonale wpisują się w nowoczesną stylistykę.

Klamka w stylu nowoczesnym

Klamka Pira QR – zaskakuje nietypową, geometryczną formą. Jej kształt przypomina nieco zgnieciony papier lub inną powierzchnię o licznych, nieregularnych zagięciach.

Nowoczesne klamki do drzwi

Klamka Tiger-QR – w prostej formie osadzono dekoracyjny panel z abstrakcyjnym wzorem.

Nowoczesny styl klamek

Więcej na temat wyboru klamek dowiesz się z artykułu: Klamka – dekoracja drzwi wewnętrznych