Jak urządzić wnętrze w stylu eko?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej troska o środowisko staje się coraz powszechniejsza w codziennym życiu, także w… sposobie aranżacji wnętrz. Nowoczesny design docenia bowiem proste piękno naturalnych materiałów i stawia na takie urządzanie pomieszczeń, które pozwala osiągnąć harmonię z naturą. Jak zatem zaaranżować wnętrze w stylu eko? Podpowiadamy!

Styl eko w dużym stopniu opiera się na maksymalnym wykorzystaniu dobrodziejstw natury przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnych skutków dla środowiska. Ważne jest więc racjonalne wykorzystanie wody (np. przez montowanie specjalnych perlatorów), segregowanie odpadów i oszczędzanie energii (m.in. dzięki stosowaniu energooszczędnych żarówek czy… korzystaniu ze światła dziennego wpadającego przez duże okna). Integralną częścią wnętrz w stylu eko jest także stonowana kolorystyka nawiązująca do palety barw ziemi, która tworzy atmosferę spokoju podobną do tej, jaką daje przebywanie na łonie natury.

Naturalne materiały w stylu eko

Styl eko lubi naturalne, jak najmniej przetworzone tworzywa oraz materiały, których pozyskiwanie odbywa się z niewielką szkodą dla środowiska. Poza drewnem i kamieniem sprawdzą się więc także:

  • Bambus – to najszybciej rosnąca trawa na świecie. Jego plantacje szybko się więc odnawiają – pełną twardość bambus osiąga po 5 latach (po tym czasie może być wykorzystany przy produkcji elementów wystroju wnętrz), podczas gdy drzewo potrzebuje na to około 60 lat.
  • Korek – ekologiczny materiał wytwarzany z naturalnego drewna. W czasie produkcji korkowych paneli czy płytek nie stosuje się żadnych szkodliwych substancji. Więcej na temat tego tworzywa dowiesz się z artykułu: Podłoga korkowa – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Jak urządzić wnętrze w stylu eko?

We wnętrzu w stylu eko pięknie prezentować się będą również meble i dodatki plecione z wikliny, lniane narzuty, a nawet pnie drzew zmienione w stoliki kawowe lub podstawy oryginalnych lamp. To właśnie wykorzystanie naturalnych materiałów sprawia, że tego typu aranżacje są harmonijne, a jednocześnie bezpretensjonalne.

Recykling w zgodzie z naturą

Ponowne wykorzystanie starych, pozornie bezużytecznych przedmiotów w pełni wpisuje się w styl eko i ideę zero waste. Pozwala bowiem minimalizować liczbę odpadów zalegających na wysypiskach i zatruwających środowisko. Daje również ogromne możliwości na stworzenie czegoś niepowtarzalnego. W końcu wystarczy odrobina kreatywności, by starą drabinę zmienić w łazienkowy wieszak, palety w modne i stylowe meble, a puszki i słoiki w funkcjonalne kuchenne organizery.