Nawet drobny drewniany element we wnętrzu potrafi postawić aranżacyjną kropkę nad i. Ociepla oraz nadaje niepowtarzalny klimat, a co najważniejsze dobrze komponuje się niemal z każdym stylem: od skandynawskiego, przez rustykalny, aż po loftowy.

Choć boazerie rodem z lat 80 – tych i 90 – tych odeszły do lamusa, drewno we wnętrzach przeżywa renesans. Podpowiadamy jak stosować je w poszczególnych aranżacjach.

Drewno w stylu skandynawskim

Drewno w stylu skandynawskim to element niemal niezbędny. Wnętrza skandynawskie zazwyczaj są monochromatyczne, a plamy koloru pojawiają się jako uzupełnienie całości. Drewniane podłogi bielone są na biało, albo pozostają w naturalnym kolorze. Podobnie drzwi. Dlatego chcąc urządzić takie wnętrze, wybierzmy biały model z kolekcji Bianco, albo Imperia w jednej z dębowej oklein: dąb eterno, naturo, dąb złoty ryflowany lub europejski.

Czas na drewno

W skandynawskim wnętrzu nie może zabraknąć lekkich mebli na drewnianych nogach – ikony meblarskiego stylu z północy Europy: komódek, foteli czy słynnych krzeseł, inspirowanych projektem Eamesów ( plastikowe, wygodne siedzisko na lekkich, drewnianych nóżkach) . Dobrym uzupełnieniem skandynawskiego stylu są projekty DIY, wykonane w oparciu o palety, czy drewniane skrzynki, z których można stworzyć dowolną konfigurację siedzisk i regałów.

Rustykalnie? Bez drewna ani rusz

W rustykalnych wnętrzach króluje drewno, najlepiej w swoich naturalnych odcieniach, w połączeniu z rękodziełem. Myśl przewodnia stylu rustykalnego, to stworzenie przytulnego wnętrza. Ma być jak u mamy. Dlatego dobrze odnajdą się tu stare kredensy i skrzynie. Z tych ostatnich można na przykład stworzyć stolik kawowy, bo współczesny styl rustykalny jest otwarty na designerskie eksperymenty. W przeciwieństwie do minimalistycznych wnętrz mile widziane jest tu drewno z widocznym usłojeniem- właśnie w takim rustykalnym stylu. Wybierając drzwi do domu w takim klimacie postawmy na model w okleinie ryflowanej, która nawet w dotyku, do złudzenia przypominać będzie prawdziwe drewno.

W lofcie postaw na stare drewno

Z definicji loft to mieszkanie urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, np. fabrykach lub magazynach, o dużej, wysokiej i otwartej przestrzeni. Doczekało się jednak własnego stylu, zwanego też industrialnym, który możemy przenieść do swojego mieszkania w bloku. I choć króluje w nim beton, metal i szkło jest także miejsce na drewno. Najlepiej stare, pochodzące na przykład z rozbiórki wiekowych stodół. Naznaczone zębem czasu, odpowiednio wyszczotkowane i zaimpregnowane ciekawie prezentuje się na jednej wybranej ścianie lub jej fragmencie. W taki sposób można zaprojektować ściankę telewizyjną, ale też na przykład zagłówek łóżka. Stare drewno sprawdzi się również w roli blatu stołu. Jeśli osadzimy go na metalowych, czarnych nogach będzie idealnie.

I choć w stylu industrialnym na podłodze najlepiej wygląda beton lub żywica epoksydowa, to fragmenty drewnianej podłogi będą ciekawym uzupełnieniem. Jeśli chodzi o wybór drzwi – postawmy na szklaną kolekcję Amber. W wersji ze szkłem satino sprawdzą się one także jako drzwi do sypialni czy łazienki, ponieważ rodzaj szyby utrudnia dostrzeżenie tego, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami.