Drzwi wejściowe i zewnętrzne – dom bezpieczny

Sprawą priorytetową dla projektanta jest zapewnienie przyszłym mieszkańcom maksymalnego poczucia bezpieczeństwa i stworzenie miejsca, w którym będą mogli odizolować się od otoczenia. Na komfort lokatorów wpływają nie tylko takie czynniki jak monitoring czy lokalizacja mieszkania, ale także stolarka otworowa: drzwi i okna. Jeżeli jest niewłaściwie dobrana, może powodować utratę nawet do 20% ciepła. Kolejną sprawą jest design – drzwi mają podwójne zadanie, ponieważ muszą współgrać z wnętrzem, jak i elewacją domu – są jego wizytówką.

Bezpieczny dom

Bezpieczne to synonim drzwi zewnętrznych i wejściowych firmy POL-SKONE. Opracowane konstrukcje drzwi stanowią skuteczną ochronę przed włamaniem. Dedykowane dla domków jednorodzinnych drzwi zewnętrzne Argali charakteryzuje klasa antywłamaniowości RC2 wg EN 1627 RC2. Wyposażone są w specjalny system antywyważeniowy , tzw. „wręg francuski”, cztery zawiasy, a także zamek czteropunktowy z dwoma ryglami i dwoma hakami. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi ryglowanie zamka poprzez uniesienie klamki. Oznacza to, że nie da się otworzyć drzwi naturalnym przesunięciem rękojeści w dół, a trzeba ją najpierw unieść. Są to najważniejsze elementy, które wpływają na jakość zabezpieczeń antywłamaniowych.

Dla mieszkań zbiorowych polecamy drzwi wejściowe antywłamaniowe RC3 z możliwością zastosowania ościeżnicy zarówno drewnianej, jak i metalowej. Drzwi są wyjątkowo wytrzymałe, ponieważ mogą być stosowane w bardzo ciężkich warunkach eksploatacji (4 klasa wytrzymałości mechanicznej wg PN-EN 1192:2001). Nazwa drzwi sugeruje, iż spełniają także klasę antywłamaniowości: RC3 wg normy PN-EN 1627:2011. Jest to czwarta z siedmiu klas odporności na włamanie. W standardzie drzwi posiadają zamek z czteropunktowym ryglowaniem, cztery zawiasy oraz pięć bolców antywyważeniowych. Tak zabezpieczone drzwi bardzo trudno wyważyć – szczególnie po stronie zewnętrznej.

Drzwi wejściowe i zewnętrzne - dom bezpieczny

Nie należy bagatelizować problemu włamań. W najbardziej bezpiecznym miejscu może kiedyś pojawić się nieproszony gość, na wizytę którego powinniśmy być przygotowani. Warto zainwestować w odpowiednie parametry wejścia, aby nie było ono dostępne dla wszystkich.