Mieszkanie dla niepełnosprawnych – jaka podłoga się sprawdzi?

Przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej ma na celu przede wszystkim usunięcie przeszkód, które mogłyby utrudniać poruszanie się, oraz takie zaaranżowanie przestrzeni, by osoba na wózku mogła wykonywać samodzielnie jak najwięcej czynności. Trzeba więc pomyśleć o szerokości drzwi, wysokości blatów roboczych i rozmieszczeniu ścianek działowych. Istotne okazuje się również pokrycie podłogi – wytrzymałe i antypoślizgowe.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie warunki powinna spełniać podłoga w mieszkaniu dla osoby na wózku,
  • na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając panele, deski podłogowe i płytki do mieszkania osoby niepełnosprawnej.

Mieszkanie dla osoby na wózku powinno być pozbawione wąskich przejść i progów. Przyjmuje się, że do zawracania wózkiem potrzeba okręgu o średnicy co najmniej 130 cm, a drzwi muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości. Istotna okazuje się również wysokość, na jakiej są umieszczone klamki, włączniki i blaty robocze. Lista udogodnień jest naprawdę długa. Warto jednak zacząć od podstaw, czyli od podłogi.

Podłoga w mieszkaniu dla osoby niepełnosprawnej – jaka powinna być?

Podłoga w mieszkaniu dla osoby na wózku powinna być przede wszystkim równa – niekiedy (zwłaszcza w starym budownictwie) potrzebne będzie ujednolicenie poziomu posadzki pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Progi nie mogą mieć więcej niż 2 cm wysokości, choć najlepiej, by w ogóle ich nie było. Nawet tak niewielka przeszkoda może bowiem znacząco utrudnić poruszanie się. Ważne również, by mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej było pozbawione schodków (nawet pojedynczych) i uskoków.

Mieszkanie dla niepełnosprawnych – jaka podłoga się sprawdzi?

Mieszkanie dla niepełnosprawnych – jakie pokrycie podłogi wybrać?

W przypadku pokrycia podłogi w mieszkaniu dla osoby niepełnosprawnej wybór materiału jest właściwie dowolny. W zależności od osobistych upodobań może do być zarówno deska podłogowa, jak i gres czy ceramika. Należy jednak zwrócić uwagę na parametry wybranego tworzywa. Pokrycie podłogi musi być bowiem trwałe, odporne na ścieranie i zarysowania oraz antypoślizgowe:

  • Podłogi drewniane dobrze tłumią dźwięki i nie utrudniają jazdy na wózku. Powinny być jednak wykonane z twardych, odpornych gatunków drewna, jak dąb czy odmiany egzotyczne. Miękka sosna zostanie szybko porysowana przez koła wózka.
  • Panele podłogowe należy dodatkowo wyciszyć specjalną matą, by zniwelować przenikanie dźwięku toczących się kół do mieszkania piętro niżej. Najlepiej, by panele miały wysoką klasę ścieralności (AC4 lub AC5) oraz klasę użyteczności wskazującą na przeznaczenie do pomieszczeń o wysokim nasileniu ruchu czy wręcz miejsc użyteczności publicznej.
  • Płytki są bardzo trwałe i odporne na zarysowania. Te układane w mieszkaniu osoby poruszającej się na wózku muszą się jednak charakteryzować antypoślizgowością – mogą być pokryte specjalną powłoką lub mieć ryflowaną powierzchnię.

Lepiej zrezygnować natomiast z dywanów i dywaników, które mogą łatwo zaplątać się w szprychy wózka. Alternatywą stanie się miękka wykładzina przymocowana na stałe do podłoża. Długość jej włókien nie powinna przekraczać 15 mm.

Zobacz też, jak przeprowadzić wygłuszenie podłogi w mieszkaniu w bloku!