Renowacja łazienki. Co położyć na stare płytki w łazienkach?

Stare, wyblakłe płytki na ścianach lub podłodze w łazience bez wątpienia psują estetykę wnętrza i mogą powodować dyskomfort podczas użytkowania. Wiele osób jednak znosi tę niedogodność, obawiając się, że ewentualny remont będzie wiązał się z dużymi kosztami. Jednak niekoniecznie musi tak być – można obyć się bez konieczności kosztownego i czasochłonnego remontu ze skuwaniem płytek. Nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem jest położenie paneli winylowych na stare płytki.

Mężczyzna przeprowadzający renowację łazienki

Jak odnowić łazienkę?

Jednym z największych kosztów wiążących się z remontem łazienki, jest wymiana płytek ściennych oraz podłogowych. Aby skuć zniszczone płytki podłogowe, trzeba poświęcić sporo czasu i energii, a potem dochodzi układanie nowych okładzin, które też mają swoją cenę. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy możliwy jest tani remont łazienki bez płytek. Tak, istnieją takie rozwiązania, pozwalające na szybki i w miarę ekonomiczny remont w łazience.

Zastanawiając się czym zakryć płytki na podłodze, warto pomyśleć np. o panelach winylowych, które można układać też na nierównych powierzchniach, także na starych płytkach podłogowych. Instalacja paneli winylowych na takim podłożu jest bardzo szybka i można wykonać ją samodzielnie. Takie rozwiązanie może okazać się także dobrą odpowiedzią na pytanie o to, co położyć na stare płytki podłogowe w kuchni.

Co położyć na stare płytki na podłodze?

Istnieje szereg rozwiązań pozwalających na zmianę wystroju łazienki bez konieczności mozolnego pozbywania się starych okładzin. Jednym ze sposobów może być położenie na stare płytki warstwy nowych płytek ceramicznych. Jest to możliwe, jeżeli pierwotna warstwa płytek dobrze trzyma się podłoża. Warto wybierać cieńsze płytki, inaczej może się okazać, że poziom podłogi znacznie się podniesie.

Innym pomysłem może być malowanie starych płytek ceramicznych specjalną farbą. Jest to procedura dość czasochłonna, ale efekt może być wart zachodu. W sklepach można znaleźć także specjalne folie samoprzylepne i tapety przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń. Folią okleja się poszczególne kafle, natomiast tapety stosuje się całościowo na wybrany fragment ściany. Należy uważać, aby tak odnowione powierzchnie nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą.

Panele winylowe w łazience

 

Co na stare płytki? Panele winylowe!

Jeżeli nadal nie wiesz, jak rozwiązać problem z tym, co położyć na stare płytki w kuchni, albo łazience, to mamy dla Ciebie doskonały pomysł. Panele winylowe! Znajdziesz je w ofercie DDD Dobre Dla Domu. W naszym asortymencie znajdziesz bogatą gamę paneli winylowych do łazienki, imitujących m.in. drewno, kamień czy beton. Dzięki temu z łatwością dopasujesz je do każdego stylu aranżacji. To prawdopodobnie najprostsza odpowiedź na pytanie: czym zakryć stare płytki na podłodze.

Panele winylowe są w pełni wodoodporne i łatwe w czyszczeniu, co czyni je idealnym rozwiązaniem do łazienki. Wystarczy regularne mycie mopem i płynem do podłóg, aby zachować ich nienaganny wygląd. Poza tym, w przeciwieństwie do zimnych płytek ceramicznych, panele winylowe zapewniają przyjemne uczucie ciepła pod stopami. Z pewnością docenisz to w chłodniejsze dni.

Dlaczego warto wybrać panele winylowe?

W DDD Dobre Dla Domu jesteśmy przekonani, że nie ma niczego lepszego, czym zakryć stare płytki w kuchni lub łazience, niż nowoczesne panele winylowe. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie, co gwarantuje ich długą żywotność i doskonały wygląd przez długie lata. Wybór wzorów i kolorów paneli sprawia, że z pewnością uda Ci się znaleźć opcję idealnie dopasowaną do aranżacji łazienki.

Do łazienki warto wybrać panele winylowe o dość wysokiej klasie ścieralności (rekomendujemy co najmniej 32), dzięki temu będą odporne na intensywne użytkowanie.

Panele winylowe do łazienki dostępne w naszej ofercie, są w 100% wodoodporne i na pewno nie będą więc ulegały deformacji pod wpływem wilgoci. Warto też zwrócić uwagę, aby panele winylowe kupowane do łazienki miały właściwości antypoślizgowe, by zapewnić wszystkim domownikom bezpieczeństwo ich użytkowania.

Układanie paneli podłogowych

Układanie paneli winylowych na starych płytkach

Zanim zaczniesz pokrywać stare płytki panelami, musisz je do tego przygotować. Pierwszym etapem będzie dokładne oczyszczenie starych płytek z brudu, kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Najłatwiej użyć do tego detergentu i ciepłej wody, w przypadku szczególnie uporczywych zanieczyszczeń możesz użyć rozpuszczalnika.

W razie potrzeby należy wyrównać wszelkie nierówności i pęknięcia znajdujące się na powierzchni płytek. Możesz użyć do tego masy szpachlowej lub specjalnej masy wyrównującej. Kiedy masz już gładkie podłoże, upewnij się, że jest równe pod kątem poziomym, aby to sprawdzić, użyj poziomicy. Identycznie możesz przygotować do renowacji podłogę w kuchni, tu także panele winylowe z powodzeniem mogą być ułożone na starych płytkach ceramicznych.

Ułóż panele zgodnie z zaleceniami producenta, na klik lub na klej. Po zakończeniu układania paneli nie zapomnij o zamontowaniu listew przypodłogowych wokół ścian, aby ukryć dylatację i nadać łazience estetyczny wygląd. Dodatkowo możesz uszczelnić silikonem wszelkie łączenia między panelami a ścianami, elementami konstrukcyjnymi oraz armaturą łazienkową. Zamocowane na starych płytkach ceramicznych panele winylowe z powodzeniem posłużą przez wiele lat.