Szara podłoga w kuchni – pomysły na aranżacje

16 kwietnia 2020

Kuchnia w kolorze szarym nie wychodzi z mody od kilku sezonów. Nic w tym dziwnego – szarość jest uniwersalna, łatwa do skomponowania z innymi kolorami, pełna surowego wdzięku i bardziej praktyczna od równie popularnej bieli. Szare w kuchni mogą być nie tylko meble i ściany, ale także podłoga. W tym artykule skupimy się właśnie na niej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zaaranżować kuchnię z szarą podłogą,
  • jakie meble i dodatki pasują do szarej podłogi w kuchni.

Szara podłoga w kuchni może być zrobiona z gresu, płytek ceramicznych lub betonu architektonicznego. W tej roli doskonale sprawdzą się również panele podłogowe, pod warunkiem że spełnią wiele dodatkowych wymagań. Kuchnia to w końcu pomieszczenie, w którym łatwo o zabrudzenie czy zachlapanie posadzki.

Panele do kuchni powinny:

  • mieć wysoką klasę ścieralności,
  • być pokryte specjalną powłoką zapewniającą im wodoodporność,
  • mieć dodatkowe uszczelnienia na łączeniach, aby woda nie dostała się pod posadzkę.

Szara podłoga w kuchni – jakie pasują do niej meble i dodatki

W zależności od koloru innych elementów wyposażenia odcień szarej podłogi może się wydawać cieplejszy lub chłodniejszy. Antracyt, czerń czy granat podkreślą wrażenie chłodu, natomiast złamana biel, beż i odcienie brązu sprawią, że aranżacja będzie się wydawać bardziej przytulna. Co ważne – szara podłoga w kuchni pasuje praktycznie do każdego rodzaju frontów. Pięknie wygląda więc zarówno zestawiona z klasycznymi szafkami w odcieniu naturalnego drewna, jak i z nowoczesnymi meblami na wysoki połysk. W małych kuchniach idealnym dopełnieniem szarej podłogi będą natomiast białe meble.

Szare kuchnie – inspiracje w stylu skandynawskim, industrialnym i minimalistycznym

Szarość dobrze się komponuje z wieloma barwami. Dlatego też podłoga w tym kolorze jest neutralną bazą dla aranżacji w różnych stylach.

  1. Skandynawska kuchnia z szarą podłogą – posadzka z szarych paneli w połączeniu z białymi meblami kuchennymi i jasnymi ścianami jest dobrym punktem wyjścia do aranżacji w stylu skandynawskim. Wystrój warto dopełnić drewnianymi akcentami, które ocieplą wnętrze – doskonale sprawdzi się tu m.in. blat w kolorze drewna. Do kuchni w stylu skandynawskim pasują również koszyki uplecione z wikliny, doniczki z ziołami czy niewielkie lampiony.
  2. Szara kuchnia – inspiracje w stylu industrialnym – surowa szarość nieodparcie kojarzy się z aranżacją w stylu industrialnym. Szara podłoga – zarówno ułożona z płytek imitujących beton, jak i z paneli z widocznym rysunkiem drewna – doskonale wpisze się w aranżację inspirowaną wyglądem fabrycznych hal. W tym wypadku warto ją połączyć z minimalistycznymi meblami wykonanymi z drewna i metalu (lub skonstruowanymi z drewnianych skrzynek), oświetleniem z dekoracyjnych żarników Edisona czy blatem przypominającym beton. Wymarzonym elementem kuchni w stylu industrialnym jest też ceglana ściana, która doskonale skomponuje się z szarą podłogą.
  3. Kuchnia w stylu minimalistycznym – szara podłoga świetnie też prezentuje się również we wnętrzach minimalistycznych. W tym przypadku można się również pokusić o połączenie różnych odcieni szarości – na posadzce, ścianach czy frontach mebli. Jednolita paleta kolorystyczna dodatkowo podkreśli ascetyczny charakter aranżacji. W kuchni minimalistycznej dobrze sprawdzi się również połączenie szarości z bielą lub z naturalnym, jasnym odcieniem drewna.

Szarość, nie tylko w kuchni, nigdy nie wychodzi z mody. Zainspiruj się naszymi propozycjami i zaaranżuj wnętrze, o jakim marzysz!