Styl industrialny we wnętrzach – gdzie się sprawdzi i jak urządzić takie mieszkanie?

18 lipca 2021

Styl industrialny – czyli jeden z najmodniejszych obecnie trendów w architekturze wnętrz – przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. W latach 50. XX wieku w związku z recesją pojawiło się tam sporo opuszczonych pomieszczeń pofabrycznych, które za bezcen zaczęli wynajmować artyści. Jeśli i Ty chcesz otoczyć się kreatywnym klimatem rodem z Soho czy Brooklynu, industrialny styl w mieszkaniu będzie strzałem w dziesiątkę.

Z artykułu dowiesz się:

  • W jakich mieszkaniach styl industrialny sprawdzi się najlepiej?
  • Czym charakteryzuje się dom lub mieszkanie w stylu industrialnym?
  • Jakie rozwiązania wybrać do industrialnego salonu i kuchni?
  • Jak stworzyć wystrój industrialny, gdy nie dysponujesz przestrzennym loftem?

Wnętrza industrialne – gdzie je urządzić i u kogo sprawdzą się najlepiej?

Styl industrialny szczególnie dobrze prezentuje się w określonych typach budownictwa. Jego naturalnym środowiskiem są przede wszystkim wysokie pomieszczenia o dużych powierzchniach. Jeśli do tego w mieszkaniu masz okna panoramiczne lub po prostu wyższe niż standardowe czy ściany z czerwonej cegły, grzechem byłoby nie wykorzystać takiego potencjału! Jak więc łatwo się domyślić, industrialne wnętrza najprościej urządzić w starej kamienicy lub budynku o charakterze loftowym.

W industrialnym mieszkaniu świetnie będą się czuły osoby lubiące surowe wystroje, chłodne barwy oraz minimalistyczne aranżacje. Ten styl to również dobry wybór dla miłośników DIY i nadawania przedmiotom drugiego życia. Prawdziwym must have w pokoju w stylu industrialnym są bowiem designerskie meble i rzemieślnicze dodatki. Jeśli więc masz duszę artysty, fotel po babci oraz pogardę dla katalogowych wnętrz jak spod sztancy, mieszkanie industrialne jest właśnie dla Ciebie.

Dom lub mieszkanie w stylu industrialnym – wykończenie to połowa sukcesu

Najważniejsze wyróżniki stylu industrialnego to barwy, materiały i widoczne elementy konstrukcyjne budynku. Na ścianach królują przede wszystkim cegła i beton architektoniczny, warto też wyeksponować m.in. belki sufitowe, filary czy rury. W mniej spektakularnym wariancie industrialu możesz zdecydować się na jedną „surową” ścianę, a pozostałe pomalować farbą o chłodnym odcieniu bieli czy szarości. Inną popularną obecnie opcją są tynki dekoracyjne.

Do ścian industrialnych warto dobrać panele podłogowe o równie chłodnej barwie, ale ciepłej fakturze. Zwróć uwagę na surowe wzory drewna postarzanego, podłogi ciemnobrązowe lub w tonacji szarości. Dobrym rozwiązaniem będą np. panele winylowe, które nadają wnętrzu ekskluzywny wygląd, są odporne na uszkodzenia i mają dobrą izolację akustyczną, co jest nie bez znaczenia w przestronnych i wysokich pomieszczeniach.

Mieszkania industrialne cechuje wykorzystanie ograniczonej palety barw – najczęściej ciemnych, choć oczywiście można też np. urządzić wnętrze w bieli z czarnymi elementami. Najlepiej jednak zdecydować się na jedną z opcji i konsekwentnie się jej trzymać, wybierając wykończenie. Jeśli na ścianach pojawia się dużo cegły, a na podłodze ciemne drewno, charakteru całości dodadzą ciężkie optycznie drzwi wykonane z metalu. Najlepiej, by drzwi industrialne były jednolite, bez zbędnych zdobień. Jeśli natomiast chcesz, by ten element nieco ocieplał pomieszczenie, możesz postawić na drzwi we wzór z ciemnego drewna.

Oto kilka propozycji, które znajdziesz w sklepach DDD:

  • modele z linii Mona Pol-Skone – połączenie drewna z czarnym szklanym panelem,
  • model Lofty – wzór drewna z wyraźnie zaznaczonymi słojami oraz z czarną metalową ościeżnicą,
  • model Vetro E DRE – bezprzylgowe drzwi z naturalnym rysunkiem drewna, szybą hartowaną i czarną ościeżnicą.

Styl industrialny we wnętrzach – gdzie się sprawdzi i jak urządzić takie mieszkanie?

Styl industrialny – salon i kuchnia

Jak już powiedzieliśmy, styl industrialny kocha duże przestrzenie – zamiast zamkniętych pokoi stawia się tu na strefy. Popularnym rozwiązaniem, pozwalającym oddzielić kuchnię od salonu, jest ścianka ze szkła wykończona czarną metalową ramą.

Jeśli zaś chodzi o sam salon i strefę jadalną, warto pobawić się tu… kablami. Styl industrialny wyklucza bowiem ich ukrywanie w ścianach. Zamiast tego lepiej dobrać designerskie nisko wiszące lampy (lub same żarówki) na długich przewodach, a pod sufitem zostawić artystyczną plątaninę. W niższych pomieszczeniach sprawdzą się natomiast reflektory na szynach.

Sercem typowego salonu industrialnego jest masywny szary narożnik i stolik ze szkła i metalu. Ten ostatni element możesz jednak zastąpić własnej roboty meblem, np. z drewnianych palet lub czegokolwiek innego, co podpowiada Ci wyobraźnia.

Innym dobrym pomysłem może być pomalowanie widocznych rur na kontrastowy kolor, tak aby jeszcze lepiej je wyeksponować. Taki zabieg pozwoli też nieco ożywić ciemne, industrialne wnętrze.

Kuchnia w stylu industrialnym lubi się z odcieniami szarości, czerni i surowego drewna, ale nie boi się też chłodnego efektu metalu. Zamiast górnych szafek na tynkowanej dekoracyjnie ścianie możesz więc zawiesić metalowe półki – zwłaszcza gdy pomieszczenie jest naprawdę wysokie i zabudowa pod sufit nie byłaby zbyt praktyczna. Metal warto wykorzystać również w konstrukcji wyspy kuchennej.

Styl industrialny – salon i kuchnia

Podoba Ci się industrialny styl we wnętrzach, ale nie dysponujesz dużym metrażem i wysokimi sufitami? Nic straconego – loftowy wystrój lub jego elementy z powodzeniem można zafundować sobie również w standardowym bloku. Oto kilka podpowiedzi, jak osiągnąć taki efekt:

  1. Zadbaj o to, by w całym mieszkaniu stosować ograniczoną paletę kolorów – powinny w nim dominować chłodne, „fabryczne” barwy. Ewentualny nadmiar szarości przełam kolorowymi dodatkami. Jak? Styl industrialny w wersji soft będzie doskonałym pretekstem, by wykorzystać np. kolory roku 2021!
  2. Ściana z cegieł, tynki dekoracyjne i metalowe lampy na długich kablach od lat należą do popularnych trendów wnętrzarskich. Dobierz do nich ciekawe meble w stylu industrialnym – najlepiej odnawiane, zdekompletowane i z duszą. Szukaj ich na targach staroci lub zamów u projektanta.
  3. Do salonu w stylu industrialnym wstaw metalowy regał, w oknach ogranicz się do żaluzji, a w sypialni rozważ garderobę za zasłonką zamiast typowych drzwi. Dzięki temu wnętrza nabiorą charakteru surowych i niewykończonych.
  4. Łazienkę urządź w chłodnych szarościach i wybierz do niej supermodną armaturę w kolorze szczotkowanego złota przypominającego stary mosiądz.
  5. Całość uzupełnij o minimalistyczne dodatki, takie jak plakaty w metalowych ramach, i wystrój industrialny w mieszkaniu w bloku masz gotowy.