Dekoracja świąteczna przed domem lub na balkonie – przygotuj się na Boże Narodzenie

17 grudnia 2021

Boże Narodzenie za pasem, dlatego warto pomyśleć nie tylko o prezentach dla bliskich, porządkach i pichceniu wigilijnych potraw, ale też o przystrojeniu tarasu, balkonu czy ogrodu przed domem. Sprawdź, które ozdoby świąteczne na zewnątrz przetrwają mróz, śnieg albo deszcz. Stwórz z naszą pomocą kolorową iluminację oraz oryginalne dekoracje z łańcuchów, wieńców i bombek!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie dekoracje świąteczne zewnętrzne pasują przed wejście?
  • Które światełka na balkon będą najlepsze?
  • W jaki sposób przystroić na święta taras i ogród?

Dekoracje świąteczne przed dom: lampiony, kurtyny świetlne i adwentowe wieńce

Chcesz przygotować swój dom na święta? Nie ograniczaj się tylko do dekoracji wewnętrznych. Ubieranie przydomowego wejścia, parapetów i drzwi może być tak samo fascynujące jak strojenie choinki. Świąteczna dekoracja przed domem zależy tylko od Twojej inwencji twórczej. Musisz jednak uważać, bo nadmierny przepych nie jest wskazany! Najbardziej popularne dekoracje zewnętrzne przed domem to kurtyny świetlne. Kolorowe światełka LED, lampki przypominające sople lodu lub migoczące gwiazdki mogą przyozdobić okna oraz podbitkę dachu.

Jeśli chodzi o elewację, wystarczy kupić energooszczędny projektor laserowy, by po zmroku podświetlić nim fasadę budynku. Oprócz dachu, elewacji czy okien możesz udekorować także drzwi zewnętrzne. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się adwentowe wieńce – zarówno te z naturalnego świerku, jak i sztuczne. Możesz przygotować je własnoręcznie albo kupić w sklepie ze świątecznymi ozdobami. Masz drzwi zewnętrzne z naświetlem? Aby nie ograniczać światła, które przez szybkę dostaje się do domu, udekoruj wyłącznie same framugi. Przyczep do nich np. gruby łańcuch świąteczny dosyć gęsto owinięty lampkami.

Oprócz tego przed wejściem do domu albo na schodach warto ustawić różnej wielkości lampiony lub figurki kojarzące się z Bożym Narodzeniem – dziadek do orzechów, podświetlany jelonek lub renifer zaprzęgnięty w sanie będą wyglądać idealne. A może pod oknem masz puste miejsce? Jest tak, postaw tam dużą donicę i włóż do środka gałązki świerku, modrzewia lub sosny. Udekoruj całość np. bombkami – i dekoracje świąteczne na parapet zewnętrzny gotowe!

Ozdoby świąteczne na balkon: światełka LED, girlanda i wisząca kula świetlna pod sufitem

Nie mieszkasz w domu jednorodzinnym, a na osiedlu, i planujesz jedynie dekoracje świąteczne na balkonie? Najbardziej popularnymi ozdobami będą klasyczne lampki. Światełkami możesz opleść np. całą balustradę. Warto zawiesić je także nad oknem albo balkonowymi drzwiami. Do tego bardzo dobrze sprawdzą się zewnętrzne girlandy świetlne.

Możesz również udekorować ściany. Bardzo często właściciele mieszkań wykorzystują do tego węże LED, tworząc z nich różne kształty, które przypominają np. choinkę. Popularne są także wspomniane już jelonki i renifery. Na balkonie nie masz gniazdka? Nie martw się tym. Po prostu kup ozdoby świąteczne na balkon na baterie, którymi rozświetlisz drzewko w doniczce albo parapet. A jeśli masz zadaszenie, pod sufitem zamontuj np. kulę choinkową okręconą lampkami.

Dekoracje świąteczne do ogrodu – dmuchany bałwanek i naturalne stroiki

Wśród właścicieli domów jednorodzinnych i segmentów popularne są także dekoracje świąteczne ogrodowe. Jeśli na placyku przed domem masz jakieś drzewka, możesz opleść ich pnie lampkami. Na zewnątrz warto wykorzystać parapety i postawić na nich naturalne stroiki. Udekoruj też sam taras, który prowadzi do ogrodu, i przyozdób go lampionami. W ziemię zaś możesz wbić np. dekoracje solarne oświetlające ścieżki czy wybrane krzewy. Ciekawą ozdobą dla Ciebie będzie dmuchany bałwanek ze specjalną pompą wypełniającą figurkę powietrzem. Wystarczy podłączyć bałwanka do prądu i przymocować go do podłoża za pomocą linek oraz śledzi.

Pamiętaj, że dekoracje zewnętrzne muszą spełniać określone parametry. Wybieraj tylko te produkty, które mają podwyższony stopień ochrony (IP44), co oznacza, że są odporne na wiatr, wilgoć, mróz, a także kurz i pył. Dzięki takiej ochronie unikniesz przepięć elektrycznych i uszkodzenia świątecznych ozdób oraz światełek.