Geometryczne wzory na ścianie – jak zrobić to dobrze?

15 lipca 2021

Moda na minimalizm ma się dobrze, ale nie znaczy to, że i lekka ekstrawagancja nie ma swoich zwolenników. Osoby, którym zależy na efekcie wow w salonie czy sypialni, często decydują się na asymetryczne pasy na ścianie albo tapetę w geometryczne wzory. Na co zwrócić uwagę, decydując się na taki element wystroju wnętrz?

Z artykułu dowiesz się:

  • Tapeta w geometryczne wzory – gdzie się sprawdzi?
  • Wzory geometryczne bez generalnego remontu
  • Wzory na ścianie – zrób sam

Tapeta w geometryczne wzory – gdzie się sprawdzi?

Tapety w geometryczne wzory świetnie sprawdzą się tam, gdzie reszta ścian jest gładka i gdzie panuje monotonia, którą pattern ma ożywić. Jeśli więc zaplanowałeś sypialnię w beżu, ale jednak chciałbyś dodać jej charakteru i sprawić, by czymś się wyróżniała, doskonałym pomysłem będzie wytapetowanie jednej ściany, na przykład tej na której znajdują się drzwi wewnętrzne albo tej, do której dosunięte jest wezgłowie łóżka. Możesz dopasować tapetę, by kolor jednego z motywów był taki jak kolor ścian, ale możesz też postawić na kontrast i łagodny beż czy szary przełamać bardzo modnymi w tym sezonie żółcią albo czerwienią. Wzory geometryczne na ścianie uzyskane w ten sposób świetnie sprawdzą się też w innych pomieszczeniach – w pokojach dziecięcych, w bibliotece, gdzie będą wybijać się między książkami ustawionymi na regale, a nawet w przedpokoju. Za pomocą odpowiednich wzorów geometrycznych, można małym kosztem optycznie poszerzyć wąski korytarz i sprawić, że będzie przytulniejszy.

Geometryczne wzory na ścianie – jak zrobić to dobrze?

Wzory geometryczne bez generalnego remontu

Geometryczny wzór na ścianie możesz też zrobić sam. Ten sposób sprawdzi się przede wszystkim, jeśli marzy Ci się motyw pojawiający się na przykład w kilku miejscach w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem będzie po prostu kupno odpowiednich naklejek. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziesz szeroki wybór kolorów i wzorów geometrycznych. Możesz zdecydować się na takie zajmujące całą wysokość pomieszczenia albo na pojedyncze elementy – na przykład koła czy prostokąty, które umieścisz, gdzie zechcesz. Wystarczy przyłożyć je klejącą stroną do gładkiej ściany, przycisnąć, żeby klej dobrze przywarł – i gotowe.

Równie prostym sposobem jest użycie gotowych szablonów malarskich – je także kupisz w internecie sklepie budowlanym, a przy odrobinie szczęścia nawet plastycznym. Świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym albo młodzieżowym – dzieci mogą samodzielnie wymalować sobie wybrane wcześniej wzory geometryczne na ścianach. Nie musisz w tym celu nawet kupować farby – wystarczy spray w puszce. Malowanie zajmie kilkanaście minut, a zabawy przy tym może być naprawdę dużo.

Wzory na ścianie – zrób sam

Sposobem, który wymaga więcej zaangażowania, jest samodzielne wymalowanie odpowiednich kształtów. Jeśli marzą Ci się asymetryczne pasy na ścianie na przykład przebiegające przez cały pokój, spróbuj wykonać je po swojemu. Nie jest to trudne, chociaż wymaga trochę czasu i zaangażowania. Przygotuj sobie wzór, następnie wyklej go taśmą (koniecznie sprawdź wcześniej, czy łatwo odchodzi do ściany) i pomaluj farbą w wybranym kolorze. Pamiętaj, by zerwać taśmę zanim farba wyschnie. Asymetryczne pasy na ścianie to stosunkowo prosty projekt, w którym wystarczy poprowadzić kilka linii i użyć wałka malarskiego, a efekt może naprawdę zachwycić. Jeśli chciałbyś pobawić się większą liczba barw, sprawdź, jak łączyć kolory, by pasowały do wystroju, a przede wszystkim do paneli podłogowych, bo je przecież najtrudniej jest zmienić.

Innym sposobem na wzory geometryczne jest użycie wałka dekoracyjnego, czyli wałka malarskiego, na którego powierzchni znajduje się pattern, który następnie odbije się na ścianie. Tego typu narzędzie kojarzy się z czasami PRL-u, kiedy ściany w salonie obowiązkowo musiały mieć rzucik albo marmurek. Technika jednak poszła do przodu, trendy zataczają koło, a producenci oferują tyle różnych modeli, że z powodzeniem można uniknąć wspomnień z lat 80. Wymalowanie symetrycznego wzoru jest stosunkowo proste i nie wymaga szczególnych umiejętności plastycznych – najważniejsze to nie zbaczać z obranego kursu.

Jak widzisz, geometryczne wzory na ścianie można osiągnąć na kilka różnych sposobów. W zależności od tego, jaką masz wizję, budżet i czas – możesz zaplanować różne działania, które przybliżą Twoje mieszkanie do tego wymarzonego. Wiele z tych zmian jest odwracalnych, dlatego nie bój się – działaj!