Drzwi przesuwne do pokoju, kuchni czy łazienki – zaoszczędź trochę miejsca!

27 kwietnia 2022

Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce to – według danych GUS – niewiele ponad 50 m2. W tak niewielkiej przestrzeni każdy centymetr kwadratowy jest cenny. Chętnie korzystamy z wielofunkcyjnych sprzętów i kompaktowych rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić miejsce i jak najlepiej wykorzystać to, które się ma. Drzwi przesuwne wewnętrzne to doskonała opcja dla osób, które szukają wolnych centymetrów, ale także dla tych, które po prostu pragną wprowadzić do swoich wnętrz trochę estetycznej odmiany.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Drzwi pokojowe przesuwne – jak działają?
  • Drzwi przesuwne do łazienki – zamień zwykłe pomieszczenie w pokój kąpielowy!
  • Drzwi przesuwne do salonu – hit czy kit?

Drzwi pokojowe przesuwne – jak działają?

Drzwi wewnętrzne przesuwne to rodzaj drzwi wewnętrznych, które otwierają się i zamykają, poruszając wzdłuż płaszczyzny ściany. Zamiast futryny, w której montowane są tradycyjne drzwi uchylne, wykorzystuje się szynę, po której przesuwa się skrzydła. To prosty mechanizm, który jednak nie zyskał dużej popularności w polskich domach – niekwestionowaną pozycję lidera w kategorii drzwi wciąż dzierżą takie klasyczne, poruszające się po łuku. A szkoda, bo drzwi przesuwne to świetne rozwiązanie nie tylko do małych metraży, lecz także w pomieszczeniach, z których korzystają osoby poruszające się na wózku inwalidzkim czy korzystające z balkoników. Dużo łatwiej je otwierać i zamykać, zazwyczaj są szersze od standardowych, a do tego nie wymagają progów czy listw podłogowych.

Współcześnie jednak różne trendy nabierają śmiałości i coraz chętniej pojawiają się w aranżacjach wnętrz. Nie inaczej jest, gdy chodzi o drzwi przesuwne: szklane, drewniane, metalowe a przede wszystkim takie zrobione z płyty MDF to coraz częstszy element wyposażenia mieszkań. Poszczególne modele różnią się między sobą rozmiarami, designem, parametrami technicznymi, a także sposobem montażu. Najczęściej spotykane są drzwi przesuwne naścienne, które przez cały czas pozostają widoczne, oraz drzwi wewnątrzścienne z kasetą, które można schować w ścianie. Ta opcja wymaga jednak dobudowania ścianek z karton-gipsu i jest bardziej pracochłonna.

Drzwi przesuwne do pokoju, kuchni czy łazienki – zaoszczędź trochę miejsca!

Drzwi przesuwne do łazienki – zamień zwykłe pomieszczenie w pokój kąpielowy

Problemem wielu polskich mieszkań są bardzo małe, nieustawne łazienki. Ergonomiczne ustawienie wanny czy prysznica, umywalki, ubikacji, a do tego pralki i szafek często graniczy z trudem. Drzwi przesuwne do łazienki do doskonały wybór w sytuacji, gdy nie dysponujesz dostatecznie przestronnym pomieszczeniem – nie otwierają się uchylnie, więc nie uderzą w żaden sprzęt, a do tego pozwalają zaoszczędzić kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych, które można wykorzystać w bardziej efektywny sposób.

Warto podkreślić, że skrzydło drzwi przesuwnych to doskonały wybór, jeśli marzy Ci się pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia na przykład w stylu nowojorskim. Odważni mogą postawić na drzwi przesuwne szklane do łazienki, bardziej zachowawczy wybrać takie z metalu albo płyty MDF w odpowiednim kolorze i designie. Na środku pomieszczenia umieść wannę, wokół niej rośliny doniczkowe, do tego złote dodatki oraz wystawny żyrandol  – i pomieszczenie jak z loftu na Manhattanie gotowe!

Drzwi przesuwne do salonu – hit czy kit?

W Twoim mieszkaniu salon połączony jest z kuchnią? A może w tym samym pokoju śpisz i przyjmujesz gości? Pomieszczenia, które spełniają więcej niż jedną funkcję, to zmora małych mieszkań. W takich przypadkach pomocne jest wydzielenie stref – do wypoczynku, snu, pracy, posiłków i tak dalej. Przesuwne drzwi do salonu mogą stać się swojego rodzaju parawanem albo ścianką działową. Ich przewaga nad ścianką jest jednak oczywista: w każdej chwili możesz je rozsunąć.

Drzwi przesuwne do kuchni pozwolą oddzielić gości w salonie od zapachów przygotowywania posiłków, a na co dzień – od widoku brudnych naczyń czy szumu sprzętów AGD. Jednocześnie jednak w prosty sposób można tę barierę znieść, na przykład gdy trzeba dania podać. Salony z kuchnią mają różny rozkład i wielkość – nie zawsze jest miejsce na montaż klasycznych drzwi, zwłaszcza gdy kuchnia jest bardzo mała albo umieszczona we wnęce.