Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe – co musisz wiedzieć, nim się na nią zdecydujesz?

08 kwietnia 2022

Zastanawiasz się, czy na ogrzewaniu podłogowym można układać podłogę drewnianą? Można, ale zanim podejmiesz taką decyzję, musisz pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Podpowiadamy w artykule, jakie deski na podłogę ogrzewaną sprawdzą się w Twoim domu lub mieszkaniu. Poznaj także parametry, które powinna mieć wybrana przez Ciebie podłoga, aby pod wpływem ciepła nie tworzyły się na jej powierzchni pęknięcia czy wybrzuszenia.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe i czy ułożenie na nim podłogi z drewna ma sens?
  • Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe – która sprawdzi się najlepiej?
  • O czym pamiętać, gdy w domu na ogrzewaniu podłogowym masz drewnianą podłogę?

Podłogi drewniane na ogrzewanie podłogowe – czy to dobre rozwiązanie?

Planujesz remont albo dopiero jesteś na etapie wyboru posadzki do mieszkania lub domu? Jeśli lubisz, kiedy zimą w pomieszczeniach jest ciepło, masz małe dzieci, które bawią się na podłodze, albo chcesz równomiernie dogrzać wnętrze i co miesiąc przestać się zastanawiać, jak oszczędzać na ogrzewaniu, warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym – wodnym lub elektrycznym. Aby system był wydajny i dobrze działał, koniecznie trzeba wybrać odpowiednią posadzkę.

A czy w domu możesz wszędzie ułożyć np. podłogi drewniane? Tak, o ile mają one właściwe parametry, które umożliwiają systemowi grzewczemu prawidłowe funkcjonowanie. Przy poszukiwaniu podłogi drewnianej na ogrzewanie podłogowe warto sprawdzić, jaki opór cieplny ma wybrana przez Ciebie posadzka. Najczęściej zależy to od gatunku drewna. Niektóre deski dobrze przepuszczają ciepło, a inne są nieprzystosowane do montażu na instalacji grzewczej.

Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe – co musisz wiedzieć, nim się na nią zdecydujesz?

Deski na podłogę ogrzewaną – co sprawdzi się najlepiej?

Na podłodze z systemem grzewczym możesz zastosować wyłącznie te gatunki drewna, które pod wpływem ciepła nie będą się kurczyć. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się deski z dębu, jesionu, brzozy, orzecha europejskiego, wiśni amerykańskiej, drewna wenge, merbau, iroko czy drzewa sapele.

Jeśli zamiast naturalnego drewna wybrałeś panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe, pamiętaj, żeby sprawdzić zalecenia producenta i to, czy rekomenduje on układanie takich desek na instalacji wodnej lub elektrycznej. Zazwyczaj na ogrzewaniu wodnym można montować panele drewniane i korkowe, zaś laminowane i winylowe polecane są na tym drugim rodzaju.

Na systemie elektrycznym nie należy też instalować podłogi drewnianej (np. klepki z desek bukowych, z klonu europejskiego i kanadyjskiego), ponieważ mogą nastąpić gwałtowne zmiany temperatury, co w konsekwencji powoduje nagłe wystąpienie dużych naprężeń w takiej posadzce i jej odkształcenie.

Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe – wskazówki

Jest kilka ważnych kwestii o których musisz pamiętać, jeśli chcesz na ogrzewanie podłogowe zamontować drewniane deski. Przede wszystkim muszą być one dosyć cienkie, aby mogły dobrze przewodzić ciepło. Przyjęło się, że na podłodze z ogrzewaniem nie powinno się kłaść desek o grubości powyżej 15 mm. Należy bowiem pamiętać, że drewno jest dobrym izolatorem termicznym i stosowanie podłogi o dużej grubości uniemożliwi ogrzanie posadzki w odpowiedni sposób.

Ważnym parametrem jest też to, czy podłoga jest wielowarstwowa. Dzięki budowie dwu- lub trzywarstwowej posadzka staje się bardziej odporna na działanie zmiennej temperatury i wilgotność powietrza. Aby zachować stabilność desek na ogrzewaniu podłogowym, warto zastosować specjalny klej o właściwościach elastycznych. Pamiętaj też, że należy zadbać o to, aby temperatura na powierzchni podłogi drewnianej nie przekroczyła 27 stopni Celsjusza. Dodatkowo jeśli system grzewczy ma być zainstalowany tylko w określonym miejscu, należy tę powierzchnię oddzielić szczeliną dylatacyjną od nieogrzewanej podłogi.

Osoby, które chcą mieć podgrzewaną podłogę, muszą pamiętać, aby w pomieszczeniach, gdzie zamontowane są deski drewniane, w okresie grzewczym stosować nawilżacz. Urządzenie pomaga ustabilizować wilgotność powietrza, co w konsekwencji pomaga uniknąć odkształceń, wybrzuszeń i spękań w podłodze.