Czy styl marynistyczny sprawdzi się w salonie?

27 stycznia 2021

Styl marynistyczny może nam się głównie kojarzyć z wystrojem łazienki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w tym klimacie urządzić swój salon! Taki pokój w stylu morskim nie musi się opierać wyłącznie na bieli i niebieskim czy granacie. Ciepła dodadzą mu też np. różne odcienie szarości, a całość można przełamać kontrastowymi czerwonymi elementami. Przeczytaj nasze podpowiedzi, jak urządzić salon w stylu marynarskim.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie kolory sprawdzą się w salonie o marynarskim charakterze?
  • Meble marynistyczne – skąd takie wziąć?
  • Jakie dodatki i dekoracje nadadzą salonowi morskiego charakteru?

Marynarski styl – jakie kolory „robią robotę”?

Styl marynarski kojarzy się przede wszystkim z zestawieniem bieli i niebieskiego tudzież granatowego. Bardzo charakterystyczne są dla niego także paski w tych kolorach. Jeśli takie połączenie wydaje Ci się zbyt monotonne, nie odrzucaj z marszu stylu marynistycznego! Pokój w morskim klimacie można bowiem wzbogacić także o inne pasujące barwy.

Jeśli postawisz na białe i niebieskie meble czy dodatki, możesz to przełamać np. szarą podłogą czy drzwiami wewnętrznymi w tym kolorze. Nada to wyrazistości dominującym białym elementom i zwróci na nie szczególną uwagę. Szare tony to jednak niejedyna możliwość „ucieczki” od królestwa bieli i niebieskiego. Pamiętaj bowiem o tym, że styl marynarski świetnie dogaduje się także z drewnem. Jeżeli np. zdecydujesz się na ściany imitujące drewno, wówczas możesz stworzysz nietuzinkowe wrażenie eleganckiego wnętrza jachtu! Pamiętaj jedynie, aby nie przytłoczyć pokoju zbyt dużą liczbą barw – warto tu się trzymać zasad łączenia kolorów ścian i podłóg.

Meble marynistyczne – co to właściwie może znaczyć?

Oczywiście nadawanie stylu marynistycznego wnętrzom nie oznacza, że masz dokładnie odtworzyć warunki panujące na łodzi czy jachcie. Łatwo jednak nawiązać do tego klimatu poprzez odpowiedni wystrój salonu. Jeśli chodzi o meble, to z pewnością doskonale sprawdzi się tu wspomniane już drewno. Świetnie będą wyglądać zestawy podkreślające jego naturalną, surową fakturę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby salon w stylu marynistycznym zdobiły także np. szafki czy komódki pobielone lub utrzymane w stylu boho.

A co jeśli chodzi o miejsca do siedzenia? Sofa czy zestaw wypoczynkowy w pokoju w stylu marynistycznym mogą być zupełnie zwyczajne. Morskiego charakteru nada im wówczas np. narzuta utrzymana w odpowiedniej tonacji kolorystycznej lub zawierająca charakterystyczne dla tego stylu wzory. Świetnym rozwiązaniem – eleganckim, a jednocześnie niezwykle wygodnym! – jest również rozłożenie „tematycznych” poduszek na sofie czy fotelu. A może postawisz na oryginalny akcent, taki jak tzw. bocianie gniazdo? Występuje on w wersji podwieszanej u sufitu lub wspartej na stojącym stelażu i może stać się intrygującym dopełnieniem salonu w mieszkaniu w stylu marynistycznym.

Styl marynistyczny – dodatki i dekoracje

Oczywiście nie każdy biało-niebieski pokój przywodzi od razu na myśl marynistyczny styl. Aby nadać mu wyraźnego charakteru, dobrze jest postawić przede wszystkim na odpowiednie dodatki. Motywy kotwic, rozgwiazd, muszli czy łodzi to dość oczywiste symbole morskiego wystroju. Mogą one być użyte jako wzory na różnych tekstyliach, ale i np. jako uchwyty do szuflad komody. Jeżeli elementy te są stosunkowo małe, przemyśl wybranie ich w silnie kontrastowym kolorze – np. czerwonym, który wszak doskonale wpisuje się w styl marynarski.

Ponadto w tego typu wnętrzach świetnie wyglądają obrazy lub zdjęcia utrzymane w klimacie żeglarskim czy też modele okrętów (w tym popularny statek zamknięty w butelce!). Chcesz postawić na bardziej oryginalne dekoracje w stylu marynistycznym? Cóż, ogranicza Cię tu tylko wyobraźnia – możesz np. powiesić na ścianie prawdziwe drewniane pagaje albo lustro w oprawie przypominającej bulaj. Nie zapomnij przy tym o dodatku zieleni! Dracena w osłonce z trawy morskiej wpuści do wnętrza powiew egzotyki, a np. kaktusy i sukulenty w podwieszonym na lianach szklanym słoju okażą się dekoracją nie tylko pasującą stylem, lecz także niezwykle modną.