Deska podłogowa – twarda czy miękka?

Wygląd i cena to dla wielu osób główne kryteria wyboru desek podłogowych. Choć dopasowanie podłogi do całej aranżacji odgrywa dużą rolę, znacznie ważniejsze są parametry poszczególnych gatunków drewna. Chcesz wiedzieć, czym się różni deska twarda od miękkiej? Zobacz, co oznaczają parametry takie jak twardość drewna oraz stabilność drewna, i dowiedz się, jakie deski wybrać w zależności od stopnia użytkowania podłogi.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym są klasy twardości desek podłogowych,
  • co zapewnia poziom stabilności desek na podłogę,
  • jakie deski podłogowe sprawdzą się w różnych pomieszczeniach.

Do produkcji desek podłogowych wykorzystuje się drewno różnego rodzaju drzew. Z rodzimych, europejskich gatunków drewna są to najczęściej dąb, jesion, sosna i orzech, natomiast z egzotycznych – merbau, jatoba czy teak. Popularność tych drzew nie jest przypadkowa – deska dębowa podłogowa jest uważana za jedną z najtrwalszych i najtwardszych, natomiast deska podłogowa sosnowa – jedną z najtańszych.

Klasa twardości drewna deski podłogowej – co to jest?

Twardość drewna jest jedną z głównych cech charakteryzujących podłogi drewniane. Parametr ten zawsze znajduje się na opakowaniu i mierzy się go klasą od I do VI, gdzie klasa I oznacza drewno najbardziej miękkie, natomiast klasa VI – drewno najtwardsze.

Klasy twardości drewna:

  • klasa I: osika, topola, wierzba, świerk, jodła, limba;
  • klasa II: sosna, modrzew, brzoza;
  • klasa III: dąb, wiąz, orzech;
  • klasa IV: jesion, jatoba, teak;
  • klasa V: grab, palisander, cis.

Drewno z klas I i VI nie jest zazwyczaj wykorzystywane do produkcji desek podłogowych. Materiały z osiki, topoli, jodły czy limby, należące do klasy I, łatwo ulegają zniszczeniu, rysują się i pękają. Nieco trwalsze są deski podłogowe sosnowe i brzozowe. Tymczasem deski podłogowe dębowe, deska podłogowa jesion czy palisander należą do najwyższych klas twardości i długo zachowują swój szlachetny, piękny wygląd.

Deska podłogowa - twarda czy miękka?

Deski na podłogę – stabilność drewna

Deski na podłogę różnią się nie tylko twardością, lecz także stabilnością. Najprościej mówiąc, stabilność to reagowanie drewna na zmienne warunki panujące w pomieszczeniu (lub na zewnątrz) – głównie na wilgoć i różnice temperatur. Stabilność drewna określa się często potocznie jako pracę desek podłogowych. Mierzy się ją za pomocą parametru paczenia drewna, czyli różnicy między skurczem stycznym (w poziomie) a skurczem promieniowym (w pionie). Im większa różnica pomiędzy nimi, tym drewno ma mniejszą stabilność.

  • paczenie na poziomie 6: buk;
  • paczenie na poziomie 4–5: dąb, sosna, klon europejski;
  • paczenie na poziomie 3–3,5: palisander, wenge, jatoba, jesion;
  • paczenie na poziomie 2–2,5: iroko, teak, orzech europejski, akacja, brzoza;
  • paczenie na poziomie ok. 1,5 – sapella, merbau.

Drewna o najmniejszej stabilności gwałtownie reagują na zmieniające się temperatury i wilgoć. Łatwiej więc się wybrzuszają i pęcznieją bądź kurczą. Wykonane z nich deski podłogowe mogą więc szybko stracić atrakcyjny wygląd i wydawać irytujące skrzypnięcia.

Deski podłogowe drewniane – twardość i stabilność drewna

Zarówno twardość, jak i stabilność drewna powinny być istotnymi czynnikami decydującymi o wyborze konkretnego produktu. Określają one bowiem, jaki rodzaj podłogi powinien zostać użyty w:

  • łazienkach i kuchniach – w miejscach narażonych na wilgoć należy montować podłogi z desek twardych i stabilnych. Dobrze sprawdzą się więc deski podłogowe drewniane z gatunków egzotycznych;
  • sypialni – w pokojach, w których przebywa się rzadziej, można zastosować nieco miększe deski podłogowe o średniej stabilności, np. na poziomie 3–3,5, takie jak deska podłogowa dąb;
  • miejscach publicznych – w miejscach, w których często przemieszcza się dużo ludzi, należy stosować jak najtrwalsze i najstabilniejsze drewno.

Poza funkcją poszczególnych pomieszczeń należy także zwrócić uwagę na to, czy w danym pokoju jest lub ma być zamontowane ogrzewanie podłogowe. Po jego montażu różnice w temperaturach i wilgotności zwiększają się, w związku z czym konieczne jest wybranie bardziej stabilnego drewna o średniej lub wysokiej twardości.

Wiesz już, jakie deski podłogowe drewniane wybrać do swojego domu? A może szukasz innych materiałów na podłogi lub ściany? Na naszej stronie znajdziesz wskazówki dotyczące układania podłóg i montażu drzwi, a także najlepsze produkty wykończeniowe.