Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Deska podłogowa – twarda czy miękka?

Deska podłogowa – twarda czy miękka?

2017-11-20 10:55

Wygląd i cena to dla wielu osób główne kryteria wyboru desek podłogowych. Choć dopasowanie podłogi do całej aranżacji odgrywa dużą rolę, znacznie ważniejsze są parametry poszczególnych gatunków drewna. Chcesz wiedzieć, czym się różni deska twarda od miękkiej? Zobacz, co oznaczają parametry takie jak twardość drewna oraz stabilność drewna, i dowiedz się, jakie deski wybrać w zależności od stopnia użytkowania podłogi.

fot. Shutterstock

podłoga

Do produkcji podłogi z desek podłogowych wykorzystuje się drewno różnego rodzaju drzew. Z rodzimych, europejskich gatunków są to najczęściej dąb, jesion, sosna i orzech, natomiast z egzotycznych – merbau, jatoba czy teak. Popularność tych drzew nie jest przypadkowa – wymienione gatunki są uważane za jedne z najtrwalszych i najtwardszych.

Zobacz charakterystykę europejskich gatunków drewna >>
 
Klasa twardości drewna – co to jest?
Twardość drewna jest jedną z głównych cech charakteryzujących deski podłogowe. Parametr ten zawsze znajduje się na opakowaniu i mierzy się go klasą od I do VI, gdzie klasa I oznacza drewno najbardziej miękkie, natomiast klasa VI – drewno najtwardsze. Drewno z klas I i VI nie jest zazwyczaj wykorzystywane do produkcji desek podłogowych. Materiały z osiki, topoli, jodły czy limby łatwo ulegają zniszczeniu, rysują się i pękają.

Pozostałe klasy twardości drewna:
 • klasa II: sosna, modrzew, brzoza;
 • klasa III: dąb, wiąz, orzech;
 • klasa IV: jesion, jatoba, teak;
 • klasa V: grab, palisander, cis.

Zobacz podłogi drewniane na stronie Dobre Dla Domu >>
 
Stabilność drewna – co to jest?
Stabilność desek to kolejna istotna cecha drewna, ściśle związana z klasą twardości. Najprościej mówiąc, stabilność to reagowanie drewna na zmienne warunki panujące w pomieszczeniu (lub na zewnątrz) – głównie na wilgoć i różnice temperatur. Stabilność drewna określa się często potocznie jako pracę desek podłogowych.
Stabilność drewna mierzy się za pomocą parametru paczenia drewna, czyli różnicy między skurczem stycznym (w poziomie) a skurczem promieniowym (w pionie). Im większa różnica, tym drewno ma mniejszą stabilność.
 • Paczenie na poziomie 6: buk.
 • Paczenie na poziomie 4–5: dąb, sosna, klon europejski.
 • Paczenie na poziomie 3–3,5: palisander, wenge, jatoba, jesion.
 • Paczenie na poziomie 2–2,5: iroko, teak, orzech europejski, akacja, brzoza.
 • Paczenie na poziomie ok. 1,5 – sapella, merbau.

Drewna o najmniejszej stabilności gwałtownie reagują na zmieniające się temperatury i wilgoć. Łatwiej więc się wybrzuszają i pęcznieją bądź kurczą.
 
Twardość i stabilność drewna – jaki ma wpływ na wybór podłogi drewnianej?
Zarówno twardość, jak i stabilność drewna powinny być istotnymi czynnikami decydującymi o wyborze konkretnego produktu. Określają one bowiem, jaki rodzaj podłogi powinien zostać użyty w:
 • łazienkach i kuchniach – w miejscach, w których intensywnie korzysta się z wody, należy montować podłogi z desek twardych i stabilnych;
 • sypialni – w pokojach, w których przebywa się rzadziej, można zastosować nieco miększe deski podłogowe o średniej stabilności (np. na poziomie 3–3,5);
 • miejscach publicznych – w miejscach, w których często przemieszcza się dużo ludzi, należy stosować jak najtrwalsze i najstabilniejsze drewno.
Poza funkcją poszczególnych pomieszczeń należy także zwrócić uwagę na to, czy w danym pokoju jest lub ma być zamontowane ogrzewanie podłogowe. Po jego montażu różnice w temperaturach i wilgotności zwiększają się, w związku z czym konieczne jest wybranie bardziej stabilnego drewna o średniej lub wysokiej twardości.

Zobacz też, jaka podłoga jest najlepsza na ogrzewanie podłogowe >>

Wiesz już, jakie deski wybrać do swojego domu? A może szukasz innych materiałów na podłogi lub ściany? Jeśli jesteś w trakcie remontu bądź przygotowujesz się do niego, wejdź na stronę Dobre Dla Domu. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące układania podłóg i montażu drzwi, a także najlepsze produkty wykończeniowe.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.