Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Dobry wzór na podłogę - jak ułożyć parkiet?

Dobry wzór na podłogę - jak ułożyć parkiet?

2017-10-26 12:22

Wygląd drewnianej podłogi zależy nie tylko od gatunku drewna czy rodzaju wykończenia (lakier lub olej), lecz także od sposobu ułożenia desek. W jodełkę czy w cegiełkę? Drabinka czy szachownica? Okazuje się, że można stworzyć kilkanaście wzorów. Czym się charakteryzują poszczególne wzory i do jakich pasują wnętrz? Jakie są najpopularniejsze sposoby układania parkietu? Sprawdź!


Z artykułu dowiesz się:

* jakie są najczęstsze sposoby układania parkietu,
* czym się charakteryzują i jak wyglądają poszczególne wzory parkietu,
* jak układać parkiet w zależności od warunków panujących w danym pomieszczeniu.

fot. Fotolia

podłogaPodłoga drewniana może zostać ułożona m.in. z trójwarstwowych desek lub specjalnych wąskich deszczułek. To właśnie posadzka z deszczułek, zwana parkietem, jest uważana za najbardziej luksusową i efektowną. Rzeczywiście, prezentuje się szlachetniej niż popularne panele podłogowe. Jest też od nich dużo trwalsza – m.in. dlatego, że może zostać poddana cyklinowaniu. Jednak parkiet parkietowi nierówny! Istnieje bowiem kilka wzorów układania tej posadzki.
 


Piękny parkiet – wzory ułożenia. Jak wybrać odpowiedni?
 
Jak układać parkiety? Wzory są naprawdę różnorodne i zapewniają odmienne efekty wizualne. Wzory układania powinny być dopasowane m.in. do kształtu i wielkości pomieszczenia – im mniejszy pokój, tym wzór powinien być prostszy. Warto pamiętać także, że za pomocą ułożenia deszczułek można optycznie „wyrównać” ściany. Jeśli są nieco krzywe i nie trzymają kątów prostych, lepiej zdecydować się na skośną jodełkę lub cegiełkę niż deseczki wzdłuż powierzchni ścian.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, gdy wybierasz wzór parkietu?
• kierunek padania światła – ułożenie desek w kierunku padania światła podkreśla ich naturalne walory estetyczne (rysunek słojów itd.);
• gatunek drewna – nie z każdego gatunku można ułożyć dowolny wzór. Drewno o małym współczynniku skurczu (doussie, merbau, tek, iroko, dąb, klon) sprawdzi się w każdym ułożeniu. Jednak w przypadku gatunków zmieniających objętość pod wpływem wilgoci (brzoza, buk, grab, wenge) należy wybrać wzór, który zminimalizuje efekty pracy drewna – jodełkę, szachownicę lub drabinkę.

 
Układanie parkietu – wzory, które cieszą się największą popularnością
Jakie są najpopularniejsze wzory układania parkietu? Do jakich pomieszczeń pasują? Oto krótki przewodnik:

1. Cegiełka, która przyjmuje formę:
*regularną (styki przesunięte o połowę długości względem siebie);
*nieregularną (łączenia znajdują się w przypadkowych miejscach, dzięki czemu posadzka wygląda bardziej naturalnie - w ten sposób można układać deszczułki o dowolnej długości).
Cegiełka sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, w których skomplikowany wzór mógłby wizualnie przytłoczyć wnętrze. Pasuje również do minimalistycznych aranżacji – pięknie komponuje się z meblami w stylu skandynawskim.
Wzór ten często stosuje się także przy montażu warstwowych desek drewnianych.
 

parkiet parkiet parkiet


fot. Fotolia

podłoga


2. Jodełka
To jeden z tradycyjnych wzorów, często spotykany m.in. w starych kamienicach. Sprawdzi się jednak również w nowoczesnych aranżacjach. Należy jednak pamiętać, że jodełka jest dość dekoracyjna i może wprowadzić wizualny chaos do niewielkiego i niskiego pomieszczenia. Dlatego w ten sposób lepiej układać deseczki o stonowanym usłojeniu i wybarwieniu. Najczęściej spotykanym wzorem jest jodełka klasyczna (pojedyncza, podwójna lub potrójna). Niezwykle efektownie prezentuje się także jodełka francuska, w której krótsze boki deseczek są przycięte pod odpowiednim kątem.
 

parkiet parkiet parkiet parkiet


fot. Fotolia

podłoga

3. Drabinka
Składa się z rzędów deszczułek naprzemiennie ułożonych w poziomie i pionie. Liczba wariantów drabinki jest ogromna – wpływa na to m.in. fakt, że do ułożenia pionowych pasów często stosuje się deseczki o innych wymiarach niż te użyte do pasów poziomych. Tak jak w przypadku jodełki, drabinka uważana jest za wzór bardzo dekoracyjny, który lepiej sprawdza się w przestronnych, otwartych wnętrzach.
 

parkiet parkiet parkiet parkiet parkiet4. Szachownica
Rzędy deszczułek składają się na kwadraty ułożone naprzemiennie obok siebie. Wzór ten przypomina nieco mozaikę, zwłaszcza gdy wykorzystano w nim bardzo małe deseczki. Szachownica jest jednym z klasycznych sposobów układania parkietu.
 

parkietfot. Fotolia

podłoga


5. Wzór pałacowy
Tworzony jest często z kilku różniących się kolorem gatunków drewna. Naprzemiennie układane rzędy deszczułek zostają uzupełnione niewielkimi drewnianymi kostkami, co tworzy misterne kompozycje i efekt „przeplatanki”. Wzór pałacowy wygląda niezwykle ekskluzywnie i efektownie. Sprawdzi się w pomieszczeniach aranżowanych w bogatym stylu glamour lub stylizowanych na XVIII-wieczne apartamenty. Przykuwa uwagę i stanowi bardzo mocny akcent dekoracyjny.
 

parkiet parkiet

fot. Fotolia

podłogaUłożenie parkietu – wzory to nie wszystko
Pamiętaj! Układanie parkietu warto zlecić doświadczonego fachowcowi. Specjalista nie tylko wykona wybrany wzór, lecz także zadba o to, by deszczułki nie odkształciły się w wyniku zbyt dużej wilgotności podłoża itd. Nawet parkiet z pięknego drewna nie będzie wyglądać dobrze, jeśli zostanie ułożony w niefachowy sposób.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>