Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Jak łączyć barwne wzory we wnętrzu?

Jak łączyć barwne wzory we wnętrzu?

2015-07-31 08:27

Jak łączyć barwne wzory we wnętrzu.
Są ludzie, którzy na myśl o modnym wnętrzu minimalistycznym czy industrialnym dostają wysypki. Nic w tym złego, to tylko kwestia preferencji. Tyle, że wnętrza barwne i wzorzyste są znacznie trudniejsze do harmonijnego zaaranżowania - brak restrykcyjnych wytycznych zostawia co prawda wiele miejsca do popisu, ale zagraża chaosem lub „przedobrzeniem”. Najważniejsze jest więc wyczucie, o które nie tak łatwo, zwłaszcza jeśli aranżujemy po raz pierwszy. Na szczęście jest kilka sprawdzonych przepisów. W ich skład wchodzi przede wszystkim odwaga: aby ryzykować, wytrzymać komentarze, umieć przyznać się do błędu i poprawić.

PRZEPIS 1 (DLA POCZĄTKUJĄCYCH): SPOKÓJ + WZORZYSTE SZALEŃSTWO
Sposób najprostszy i powszechnie znany: weź neutralne tło, wybierz 2-3 ulubione kolory i dowolną ilość wzorów. Neutralne tło to ściany, podłoga i meble w stonowanych kolorach (bielach, szarościach, spłowiałych beżach; jeśli drewno to też stonowane). Barwy i wzory pojawiają się na przedmiotach łatwych do wymiany - tak na wypadek ewentualnej pomyłki: poduszkach, zasłonach, dywanach, wazonach itp. - ważne, by powtarzały się w kilku miejscach. Wzory mogą być dowolne, im bardziej różnorodne tym ciekawiej (paski obok kwiatów, groszki obok malarskich maziajów albo wszystko naraz). Łączyć je będą kolory, więc można zaszaleć. Dobrze jeśli jeden z kolorów będzie zdecydowanie inny od pozostałych (np. dwa rodzaje zieleni i turkus; czerwień, amarant i limonka; złoto, jasny brąz i czerń). Chodzi o to, żeby jeden mocny kolor nie zdominował łagodnego tła tak, że wnętrze wyda się jednobarwne i... nudnawe.

PRZEPIS 2 (WYŻSZA SZKOŁA JAZDY): JEDNOBARWNIE I JEDNOWZORZYOECIE
Wybierz ulubiony wzór i kolor. To akurat łatwe. A teraz... znajdź jak najwięcej wersji. Wzory niech będą i tradycyjne, i nowoczesne; i drobniutkie rzuciki, i przeskalowane olbrzymy, i mięsiste plamy, i linearne delikatności, a nawet sama faktura; kolor - w wersji ciemnej, jasnej, intensywnej, zgaszonej, chłodnej, ciepłej itd. Wszystko wymieszaj. Aby trochę uspokoić wnętrze dodaj kilka gładkich elementów (np. ciemnoczerwona kanapa z wzorzystymi poduszkami na tle kwiecistej tapety). Kilka w neutralnym kontrastującym kolorze wyróżni te miejsca, które uważasz za szczególnie istotne (np. biały stolik kawowy podkreślający miejsce spotkań). Voilá!

PRZEPIS 3 (NAJWYŻSZE WTAJEMNICZENIE): WIELE WZORÓW, WIELE KOLORÓW
Tak jak na zdjęciu obok. Kolory? Prawie wszystkie.. Wzory? Mnogość: pasy, zygzaki, trochę koronki, koła, a nawet realistyczne kwiaty i barokowa rama. A mimo to wnętrze jest harmonijne i... spokojne! A wszystko dzięki dyscyplinie. Wzorów rzeczywiście jest dużo, ale wszystkie są geometryczne i oparte na tym samym motywie: linii. Jeśli pojawiają się inne figury, to i tak stoją równo w rzędzie, tworząc pas. Wnętrze uspójnają wzory rysowane czarną linią pojawiające się w kilku miejscach: na lampie, zasłonach, dywanie i narzucie. Kolory, choć skrajne, są w większości złagodzone i stanowią tło dla najważniejszego, wyróżnionego intensywnym turkusem, miejsca. Dodatki, które nie odpowiadają tym zasadom, działają jak przyprawa i przełamują zasady rządzace tym wnętrzem. Bo żeby zasady łamać, trzeba najpierw dobrze je poznać.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O KOLORZE?
Że bywa zdradliwy. Najlepiej widać to na przykładzie ścian. Kolor, który na małej próbce w sklepie wyglądał świeżo i radośnie na ścianie wygląda chemicznie i wypala oczy. Albo ten, który miał być ciemnym grafitem nagle okazał się być granatem. O co chodzi? W skrócie o to, że na odbiór koloru ogromny wpływ ma otoczenie. Małą próbkę we wzorniku oceniamy w odniesieniu do sąsiednich próbek, a także (nieświadomie) wszystkiego, co poza wzornikiem: szara podłoga sklepu, blat biurka, rzędy puszek z farbami. Jeśli jakiś kolor w sklepie wydaje się świeży, to dlatego, że wybija się spośród wielobarwnej mozaiki, która go otacza. Jeśli wydaje się być zgaszony - to na tle kakofonii innych barw. Na ścianie nie ma już konkurencji, więc jego siła się multiplikuje i... no właśnie, zmienia się. Dlatego dobrze wybierać te kolory, które we wzorniku wydają się nam brudne, przygaszone. A jeszcze lepiej kupić małą puszkę i sprawdzić na żywo.

CZEGO SIĘ WYSTRZEGAĆ?
Monotonii! Jednakowości! Jak ognia unikaj powtarzania bardzo podobnych wzorów w bardzo podobnych kolorach w wielu miejscach. Jeśli waszym marzeniem jest np. pokój różany, to zadbajcie , by róże pojawiały się w jak najszerszym spektrum wzorów: niech będą i pastelowe rozbuchane bukiety, i drobny rzucik reliefowych pąków, i geometryczna forma w nasyconej barwie. Ograniczając się do jednego wzoru pokrywającego wszystkie możliwe elementy wnętrza (np. identyczna tkanina na narzucie, tapicerce, zasłonach i poduszkach) uzyskacie efekt kiczowatego domku dla lalek - na dłuższą metę niestrawny.

WZORZYSTA PODŁOGA
Podłoga też może być wzorzysta i nadawać ton wnętrzu.


Autor: Małgorzata Klorek

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy twój czas!
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie!

Wybierz sklep i termin >>