Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Co warto wiedzieć przed zakupem podłogi drewnianej

Co warto wiedzieć przed zakupem podłogi drewnianej

2017-09-18 13:36

Podłoga drewniana zachwyca trwałością i eleganckim wyglądem. Wiele osób zapomina jednak, że charakteryzuje się innymi właściwościami niż panele podłogowe, a co za tym idzie – wymaga również odmiennej pielęgnacji, montażu itd. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat podłogi drewnianej!
 
Deski podłogowe – jaki rodzaj wybrać
 
To często najtrudniejsze zadanie. Drewno możemy podzielić na kilka grup, zależnie od jego barwy, wad (pęknięcia, sęki czy przebarwienia) i struktury.
 
  • deski bez pęknięć, sęki zdrowe, niewielkie, jednolita kolorystyka i usłojenie, brak bieli i niewielki połysk (czyli połyskujące pasemka na drewnie).
  • deski z niewielkimi pęknięciami na powierzchni, sęki do 6 mm średnicy, niewielkie przebarwienia, lekko zakrzywione słoje, niewielki połysk.
  • deski z obecnymi sękami - zdrowe do 2 cm średnicy i nadpsute/ubytki do 5 mm, pęknięcia powierzchniowe i piorunowe, liczne przebarwienia, często kontrastowe, dopuszczalny połysk i biel.
 
Deski podłogowe też pracują!
Podłoga drewniana pracuje. Co to oznacza? Deski drewniane dostosowują swoją objętość do warunków otoczenia. Dlatego konstrukcja podłogi drewnianej musi uwzględniać te wahania – deski podłogowe nie mogą być ułożone zbyt ściśle, bo się wypaczą. Warto też sprawdzić, czy drewno na podłogę zostało odpowiednio wysuszone – zbyt suche deski na skutek pracy i obciążenia będą pękać, z kolei zbyt wilgotne wypaczą się.
 
Jak wybrać odpowiedni materiał na podłogę drewnianą?
Do wyboru są różne gatunki drewna: twarde (orzech, jesion, dąb, grusza) i miękkie (brzoza, sosna, lipa, świerk). Gatunki twarde ze względu na swoją wytrzymałość nadadzą się na deski podłogowe do pomieszczeń użytkowych: salon, kuchnia, hol, korytarz. Miękkie będą lepsze w sypialni czy pokoju dziecięcym.
Istotne są kolorystyka i cena. O tej pierwszej musimy zadecydować sami – zależnie od pomysłu na aranżację wnętrza. Poza tym wygląd nie zawsze powinien być kluczowy przy wyborze podłogi – deski można bowiem malować, bejcować lub w ostateczności zakryć wykładziną! Cena zaś bywa decydującym czynnikiem przy decydowaniu o materiale na deski podłogowe.

Zobacz też: Zalety naturalnej podłogi w pokoju dziecięcym
 
Jak montować deski podłogowe?
W przypadku desek podłogowych drewnianych warto zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty. Wystarczy wspomnieć, że podłogi drewniane montujemy zasadniczo na trzy sposoby: na drewnianym ruszcie nośnym; na podłodze technicznej z płyt OSB, desek drewnianych lub innego materiału technicznego; na odpowiednio przygotowanym betonie. Warto zapytać w sklepie o usługę montażu podłogi drewnianej!
 
Czy podłoga drewniana z czasem zmieni kolor?
To pytanie często zadają sobie osoby, które myślą o nowej podłodze. Generalnie każdy gatunek desek drewnianych zmienia kolor od momentu wystawienia na działanie promieni słonecznych. Dzieje się to stopniowo i jest procesem całkowicie naturalnym. Na ogół odcień drewna zmienia się na ciemniejszy, a zmiana następuje tym szybciej, im bardziej nasłonecznione jest pomieszczenie.
Na kolor ma też wpływ sposób czyszczenia desek. Wbrew obiegowej opinii podłoga drewniana nie jest trudna w utrzymaniu, należy jednak zwrócić uwagę na dobór odpowiednich środków do mycia i bardzo uważać na ilość wody – za dużo może doprowadzić do spaczenia albo dekoloryzacji drewna. Dobrze konserwowana podłoga będzie wyglądać nieskazitelnie przez lata.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy twój czas!
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie!

Wybierz sklep i termin >>