Styl retro a drewniana podłoga w salonie

Moda na styl retro, stanowiący mieszankę elementów wystroju z XIX i początków XX wieku, nie mija, dlatego warto się nią inspirować. Zanim jednak zaczniesz wybierać pierwsze meble, zastanów się nad tym, jaka podłoga doda Twojemu mieszkaniu klimatu przeszłości. Jak wprowadzić styl retro do salonu poprzez wybór odpowiedniej podłogi? Czy urządzanie wnętrza inspirowanego historycznymi estetykami musi wiązać się z wydawaniem dużych pieniędzy? Poznaj odpowiedzi na te pytania w tekście.

Na początek warto ustalić, czym charakteryzuje się styl retro. Otóż wnętrze utrzymane w tej stylistyce powinno się wyróżniać:

  • Łączeniem różnych stylistyk – w retro wystroju liczy się to, co przeszłe, co kojarzy się z określonym stylem historycznym. Nie jesteś więc ograniczony do jednej kolorystyki ścian/podłóg czy jednolitego kształtu mebli, możesz śmiało łączyć różne czasy w jednym mieszkaniu;
  • Konsekwencją – nowoczesne elementy wystroju, z których trudno zrezygnować (np. płaski telewizor czy kino domowe), powinny zostać umiejętnie włączone w klasyczne otoczenie w stylu retro, tak aby wnętrze było harmonijne;
  • Ładem – ustawienie w salonie kilku mebli i dodatków kupionych w antykwariacie nie sprawi, że wnętrze będzie miało atmosferę. Lepiej wybrać mniej elementów, ale za to takich, które ze sobą współgrają.

Styl retro warto zacząć wprowadzać do salonu od podstaw, czyli… od podłogi. Zobacz razem z nami, dzięki jakim materiałom oraz barwom Twoje mieszkanie nabierze historycznej stylowości.

Podłoga w stylu retro – postarzanie drewna i deski drewniane

Obecnie najpopularniejszym sposobem na uczynienie podłogi w salonie bardziej retro jest postarzanie drewna. Ten zabieg ma sens w przypadku podłóg wykonanych z gatunków o wyraźnym usłojeniu, takich jak: sosna; jodła; świerk; dąb.

Na czym polega postarzanie drewna od strony technicznej? Dokonuje się go za pomocą jednego z kilku urządzeń, m.in.: szlifierki kątowej ze szczotką drucianą; piaskarki; szczotkarki stacjonarnej; szczotkarki przenośnej; nylonowej/stalowej szczotki.

Z wykorzystaniem któregoś z nich rzeprowadza się tzw. szczotkowanie drewna. Poprzez delikatnie ścieranie wierzchniej warstwy z desek podłogowych uwydatnia się jego rysunek (usłojenie, faktura), dzięki czemu drewno wygląda tak, jakby było starsze o kilka lat.

Oczywiście postarzanie przy użyciu profesjonalnych urządzeń wiąże się ze sporymi kosztami (przynajmniej 90 zł/m2 podłogi), jednak z łatwością możesz wykonać je sam przy użyciu szczotki. Warto tylko pamiętać o tym, aby szczotkować drewno zgodnie z kierunkiem słojów.

Styl retro a drewniana podłoga w salonie

Drewniana podłoga idealna do salonu w stylu retro

Jeśli natomiast nie chcesz decydować się na postarzanie drewna poprzez jego szczotkowanie, wybierz po prostu takie deski drewniane, które dzięki swojej kolorystyce oraz fakturze będą dobrze komponowały się z fotelem na toczonych nóżkach oraz żeliwnymi zdobieniami. O czym pamiętać w tej sytuacji?

  • Zadbaj o to, aby drewniana podłoga miała jasnokremowy kolor, który automatycznie kojarzy się ze stylistyką starych mebli, a do tego będzie podkreślał np. ciemną barwę obicia na kanapie czy fotelu;
  • Korzystaj raczej z klasycznych, dobrze znanych gatunków drewna – chyba że chcesz połączyć styl retro ze stylem kolonialnym, wówczas np. biała podłoga z drewna wenge będzie wyglądała bardzo efektownie.

Pamiętaj także, że niezależnie od tego, jakie deski drewniane znajdą się w Twoim retro salonie, możesz dodać im historycznej głębi, korzystając z jednej z kilku metod zabezpieczania podłogi. Na czym polega lakierowanie i olejowanie? Przekonaj się z naszego tekstu.