Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

2015-07-31 08:25

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?
Eklektyzm (z greckiego eklektikós - "wybierający") to swobodne łączenie elementów z różnych źródeł, często do siebie niepasujących. Jako styl w sztuce królował w drugiej połowie XIX wieku - łączono wówczas elementy dekoracyjne z różnych epok lub kultur, w celu uzyskania czegoś nieprzeciętnego i oryginalnego. W XX wieku nie był ceniony; zarzucano mu przesadę, przypadkowość, tanią imitację, a nawet kicz. Jednak fortuna kołem się toczy - dziś wrócił do łask. W końcu pozwala każdemu wyrazić swój indywidualizm...

TEORETYCZNIE...
...to styl dla każdego. Jest tylko jedna zasada: brak zasad. Cóż, pozornie! Możliwości zestawień są wprawdzie nieograniczone, lecz wymagają wyczucia i smaku. Swoboda tego stylu jest tak atrakcyjna, że może stać się pułapką. Wstawiając wszystko, co się nawinie bez jakiejkolwiek koncepcji (bo przecież „można łączyć wszystko ze wszystkim”), stworzymy wnętrze nie stylowe, lecz bałaganiarskie. Trzeba być ostrożnym, żeby nie przekroczyć cienkiej linii oddzielającej kontrast od chaosu. Eklektyzm jest dla osób zdecydowanych, które ufają swojemu gustowi i wiedzą, co się im podoba.

TANIO / DROGO
Nie musisz wydawać kroci – styl ten tworzy się niejako „naturalnie”. Na przestrzeni lat obrastamy w przedmioty: pamiątki, okazje, chwilowe fascynacje, a nawet spadki... Nawet jeśli startujemy z własnym mieszkaniem od zera, można je wyposażyć przedmiotami z tanich sklepów i pchlich targów.

50% KONTRASTÓW, 50% PODOBIEŃSTW
Podstawą eklektyzmu jest kontrast: starego z nowym, Wschodu z Zachodem, prostoty z przepychem, zniszczonego z błyszczącym. Aby uniknąć chaosu zmieszaj maksymalnie 3 różne style. Jednakże muszą mieć kilka cech wspólnych, powtarzających się w każdym z nich: kolor, teksturę (w każdym jest coś np. futrzanego/połyskliwego/zniszczonego), wzór (np.paski na obiciach, poduszkach, ścianach) itp.

DOBRA BAZA
Ten styl bazuje na zestawieniu kilku wyrazistych przedmiotów, które narzucają charakter całemu pomieszczeniu. Potrzebne jest więc odpowiednie tło, aby wnętrze nie przytłaczało. Ściany i podłogi powinny być w porównaniu do wyposażenia spokojne; zawsze dobrym wyborem będą biele i kolory neutralne. Jeżeli uważasz je za zbyt mdłe - wybierz ciemną szarość lub kolor, który pojawił się już we wnętrzu (na meblach, dywanach itp.).

DEKORACJE I KOLEKCJE
Idealny styl do eksponowania wszelakich zbiorów i kolekcji. Pokaż wszystko, budując jednocześnie ze swych skarbów centralne punkty pokoju lub tworząc tło dla najmocniejszych mebli.

KOLORYSTYKA
Każda. Nie ma wytycznych. Możesz szaleć z kolorami tęczy, ograniczyć się do czerni i bieli albo zrobić wszystko w beżu. Ma być tak, jak lubisz.


Autor: Małorzata Klorek

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.