Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

2015-07-31 08:25

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?
Eklektyzm (z greckiego eklektikós - "wybierający") to swobodne łączenie elementów z różnych źródeł, często do siebie niepasujących. Jako styl w sztuce królował w drugiej połowie XIX wieku - łączono wówczas elementy dekoracyjne z różnych epok lub kultur, w celu uzyskania czegoś nieprzeciętnego i oryginalnego. W XX wieku nie był ceniony; zarzucano mu przesadę, przypadkowość, tanią imitację, a nawet kicz. Jednak fortuna kołem się toczy - dziś wrócił do łask. W końcu pozwala każdemu wyrazić swój indywidualizm...

TEORETYCZNIE...
...to styl dla każdego. Jest tylko jedna zasada: brak zasad. Cóż, pozornie! Możliwości zestawień są wprawdzie nieograniczone, lecz wymagają wyczucia i smaku. Swoboda tego stylu jest tak atrakcyjna, że może stać się pułapką. Wstawiając wszystko, co się nawinie bez jakiejkolwiek koncepcji (bo przecież „można łączyć wszystko ze wszystkim”), stworzymy wnętrze nie stylowe, lecz bałaganiarskie. Trzeba być ostrożnym, żeby nie przekroczyć cienkiej linii oddzielającej kontrast od chaosu. Eklektyzm jest dla osób zdecydowanych, które ufają swojemu gustowi i wiedzą, co się im podoba.

TANIO / DROGO
Nie musisz wydawać kroci – styl ten tworzy się niejako „naturalnie”. Na przestrzeni lat obrastamy w przedmioty: pamiątki, okazje, chwilowe fascynacje, a nawet spadki... Nawet jeśli startujemy z własnym mieszkaniem od zera, można je wyposażyć przedmiotami z tanich sklepów i pchlich targów.

50% KONTRASTÓW, 50% PODOBIEŃSTW
Podstawą eklektyzmu jest kontrast: starego z nowym, Wschodu z Zachodem, prostoty z przepychem, zniszczonego z błyszczącym. Aby uniknąć chaosu zmieszaj maksymalnie 3 różne style. Jednakże muszą mieć kilka cech wspólnych, powtarzających się w każdym z nich: kolor, teksturę (w każdym jest coś np. futrzanego/połyskliwego/zniszczonego), wzór (np.paski na obiciach, poduszkach, ścianach) itp.

DOBRA BAZA
Ten styl bazuje na zestawieniu kilku wyrazistych przedmiotów, które narzucają charakter całemu pomieszczeniu. Potrzebne jest więc odpowiednie tło, aby wnętrze nie przytłaczało. Ściany i podłogi powinny być w porównaniu do wyposażenia spokojne; zawsze dobrym wyborem będą biele i kolory neutralne. Jeżeli uważasz je za zbyt mdłe - wybierz ciemną szarość lub kolor, który pojawił się już we wnętrzu (na meblach, dywanach itp.).

DEKORACJE I KOLEKCJE
Idealny styl do eksponowania wszelakich zbiorów i kolekcji. Pokaż wszystko, budując jednocześnie ze swych skarbów centralne punkty pokoju lub tworząc tło dla najmocniejszych mebli.

KOLORYSTYKA
Każda. Nie ma wytycznych. Możesz szaleć z kolorami tęczy, ograniczyć się do czerni i bieli albo zrobić wszystko w beżu. Ma być tak, jak lubisz.


Autor: Małorzata Klorek

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy twój czas!
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie!

Wybierz sklep i termin >>