Jak konserwować podłogę z paneli laminowanych?

Panele to stały gość na podłogach w wielu domach. O ich popularności decyduje kilka czynników. Po pierwsze – podłogę z paneli laminowanych można samodzielnie i szybko położyć w ciągu jednego dnia. Po drugie panele są efektowne ze względu na różnorodność odcieni i rysunków drewna. Jednak żeby podłoga z paneli była piękna przez lata, pamiętaj o ich właściwej pielęgnacji i renowacji.

Chcesz ograniczyć konieczność częstej restauracji paneli i przedłużyć ich trwałość? Przed zakupem zwróć uwagę na parametry, które mają wpływ na trwałość podłogi. Są to grubość i klasa ścieralności oraz odporności.

Jeśli masz do wyboru panele o grubości 7 mm i 10 mm, zawsze decyduj się na te drugie. Dlaczego? Im grubsze panele, tym większa trwałość, zwłaszcza w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach.

Podobnie z klasą ścieralności, najwyższa klasa sprawdzi się zarówno na podłogę do domu, w którym mieszkają zwierzęta, jak i do pokoju dziecięcego czy przedpokoju. Ostatnim parametrem jest klasa używalności paneli, tj. natężenia ruchu. Klasy te, określają intensywność ruchu, jaka jest przewidziana na panel.

Jak konserwować podłogę z paneli laminowanych?

Jak radzić sobie z zarysowaniami i uszkodzeniami?

Nawet jeśli regularnie dbasz o panele podłogowe, często je odkurzasz i zmywasz na mokro mocno odciśnięty mopem, to nie masz wpływu na uszkodzenia, jakie spowoduje upadek na powierzchnie twardego przedmiotu, np. pęku kluczy lub kubka. Na szczęście możesz prosto zlikwidować ubytki. Jak to zrobić?

W przypadku drobnych zarysowań na panelach zastosuj zestaw naprawczy. W jego skład wchodzą bloczek, minilutownica i wosk w kilku odcieniach. Wystarczy wybrać kolor najbardziej pasujący do paneli, lekko stopić wosk przy pomocy lutownicy i wypełnić ubytek. Zamiast wosku możesz użyć również markerów do paneli.

Wykorzystaj naturalne składniki ze swojej kuchni. Mieszanina oliwy z oliwek i octu (w proporcji 1:1) pomoże zmniejszyć widoczność rys. Po nałożeniu mikstury na panel przetrzyj miejsce wełnianą szmatką – i gotowe.

Nieco trudniejsze niż powyższe sposoby, ale sprawdza się w przypadku głębszych zarysowań, z którym nie poradzi sobie wosk. Do wypełnienia stosuje się żywicę – poliestrową, epoksydową lub żelkot (żywica poliestrowa z wypełniaczami i pigmentami). Pamiętaj, że proces utwardzania żywicy trwa długo. Zwróć też uwagę, żeby temperatura podłogi nie była niższa niż 16°C. W innym wypadku żywica nie stwardnieje. Należy też dobrze wywietrzyć pomieszczenie, w którym naprawiasz ubytek.

Jeżeli uszkodzenie jest większe, możesz stanąć przed koniecznością wymiany panelu. Jak wymienić panel? Będzie to proste, jeśli zamontowałeś panele w formie podłogi pływającej, czyli nie przykleiłeś ich na trwałe na podłoża. Panel do wymiany natnij ostrym nożem wzdłuż wszystkich krawędzi. Zwróć uwagę, żeby zachować odległość ok. 1 cm od linii połączeń z sąsiednimi panelami.

Chcesz wiedzieć więcej nie tylko o panelach podłogowych, lecz także deskach drewnianych i drzwiach? Odwiedzaj regularnie bloga DDD Dobre Dla Domu.