Dlaczego podłoga z paneli może się wybrzuszać?

Skrzypienie, uczucie unoszącej się podłogi w trakcie chodzenia czy lekko podniesione deski – to tylko kilka przykładów będących efektem wybrzuszeń paneli podłogowych. Chcesz wiedzieć, co może być tego przyczyną? Poznaj błędy w montażu, których należy unikać, aby móc korzystać z pięknej i równej powierzchni przez wiele lat.

Przyczyny wybrzuszania się paneli należy szukać jeszcze na etapie układania podłogi. To właśnie w tym momencie można popełnić największe błędy, których skutki będą widoczne nawet po kilku latach. Najważniejsze z nich opisujemy poniżej.

  1. Niewłaściwy montaż
    Panele podłogowe powinno układać się w taki sposób, aby krótsze boki nie były umieszczone w jednej linii. Jest to metoda, dzięki której gotowa powierzchnia nie tylko wygląda estetycznie, lecz także cechuje się dużo większą wytrzymałością. Równie ważne jest użycie akcesoriów do odpowiedniej izolacji – podkładu, pianki. Możesz do tego wykorzystać np. matę piankową. Materiał powinien być zabezpieczony taśmą, jeśli tego nie zrobisz, pianka może się przesunąć nawet po rozłożeniu paneli.
  2. Brak szczelin dylatacyjnych
    Przestrzenie dylatacyjne to niewielkie szczeliny między podłogą a ścianą. Występują również w przejściach między pomieszczaniami. Odgrywają one bardzo ważną rolę w przypadku montażu paneli podłogowych oraz podłóg drewnianych . Szczeliny dylatacyjne tworzone są po to, by podłoga mogła „pracować”. W przestrzeniach dylatacyjnych stosuje się piankę lub korek dylatacyjny.
  3. Wilgotne i nierówne podłoże w trakcie układania
    Przed rozpoczęciem układania podłogi, należy sprawdzić, czy wylewka znajdująca się pod spodem dokładnie wyschła. Pamiętaj, że w zależności od pory roku i wilgotności powietrza proces ten może trwać od trzech tygodni do miesiąca.
  4. Słaba jakość podłogi
    Dużą rolę odgrywa także jakość układanego materiału. Wybierając konkretny rodzaj paneli, zwróć uwagę przede wszystkim na klasę używalności, klasę ścieralności oraz grubość.

Dlaczego podłoga z paneli może się wybrzuszać?

  • Klasa użyteczności dzieli panele ze względu na ich zastosowanie. W zależności od miejsca zastosowania podłogi – domowe lub komercyjne.
  • Klasa ścieralności paneli podłogowych pozwala określić ich wytrzymałość. Wybór klasy ścieralności zależy od miejsca zastosowania paneli. Miejsca o wysokim natężeniu ruchu w których prawdopodobieństwo zużycia jest bardzo duże, wymagają podłóg o najwyższych parametrach ścieralności AC5 – AC6. W domach natomiast, można zastosować panele z klasą ścieralności od AC3 i dostosować do tego wybór odpowiedniej podłogi w zależności od pomieszczenia.