Antresola to dobry sposób na zwiększenie przestrzeni użytkowej w wysokim mieszkaniu oraz urozmaicenie aranżacji wnętrza. Dom lub mieszkanie z antresolą to więc idealne rozwiązanie dla osób, które lubią żyć modnie i dążą do jak najbardziej efektywnego wykorzystania dostępnego miejsca. Mieszkania i domy z antresolą, kojarzone dotąd głównie z amerykańskim budownictwem, coraz częściej są wybierane również przez inwestorów w naszym kraju. Przed wdrożeniem takiego rozwiązania warto jednak zadać sobie kilka pytań. Jakimi materiałami wyłożyć podłogę w tak wydzielonej przestrzeni? Jakie są zalety i wady posiadania antresoli w domu? Dlaczego warto wybrać projekt domu z antresolą? Dzięki nam poznasz odpowiedzi na te pytania.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest antresola,
  • jaką funkcję mogą pełnić antresola w domu oraz antresola w mieszkaniu,
  • jak zaaranżować antresolę,
  • jak funkcjonalnie wykorzystać pokój z antresolą.

Prawo budowlane jasno określa definicję tego, co można nazwać antresolą. Otóż pomieszczenie tego typu musi spełniać dwa warunki:

  • antresola nie może być usytuowana nad pomieszczeniami innymi niż to, z którego została wydzielona,
  • antresola nie może przekraczać obrysu pomieszczenia, nad którym się znajduje, lub się z nim pokrywać.

Mieszkanie lub dom z antresolą dają szerokie możliwości aranżacyjne. Dodatkową przestrzeń można bowiem wykorzystać na różne sposoby. Sypialnia na antresoli czy pokój dla gości? Zobacz nasze inspiracje!

Projekty domów z antresolą – kiedy warto postawić na takie rozwiązanie?

Antresola najlepiej sprawdza się w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach, które cechują się małą powierzchnią użytkową oraz dużą wysokością (min. 4,5 m). W takich miejscach liczy się każdy metr przestrzeni, z której można skorzystać.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest właśnie salon z antresolą. Aranżacje tego typu są bardzo efektowne, pozwalają bowiem powiększyć przestrzeń dzienną, a także w oryginalny sposób oddzielić ją od innych, bardziej prywatnych stref. Antresola w mieszkaniu, zwłaszcza tym niewielkim, może więc pełnić funkcję podobną do ścianki działowej odgradzającej salon od sypialni czy miejsca do pracy.

Należy pamiętać, że pokój z antresolą musi być tak zaplanowany, by półpiętro nie dzieliło okna i by przestrzeń nad podłogą pozwalała na swobodne poruszanie się w pozycji wyprostowanej. Zbyt niskie półpiętro będzie nie tylko mało funkcjonalne, ale też może generować problemy z cyrkulacją powietrza.

Pomysł na aranżację antresoli

Pomysł na antresolę – jak wykorzystać dodatkową przestrzeń?

Sposobów na aranżację antresoli jest naprawdę wiele. Wykorzystanie wolnego miejsca nad głowami domowników pozwala na urządzenie na półpiętrze takich pomieszczeń, jak:

  • sypialnia na antresoli,
  • pokój gościnny,
  • biblioteczka,
  • domowa siłownia,
  • gabinet.

Aranżacja antresoli – czym wyłożyć podłogę?

Przy decydowaniu się na budowę antresoli warto pomyśleć o tym, jakimi materiałami wyłożyć na niej podłogę. W końcu podłoga antresoli to również sufit, pod którym codziennie przechodzą domownicy – ważne są więc troska o bezpieczeństwo oraz odpowiednie wyciszenie.

Podstawowym wymogiem, jaki powinien spełniać materiał, który położymy na podłodze antresoli, jest lekkość. Mimo że konstrukcję antresoli wykonuje się najczęściej z połączenia metalu oraz drewna, to biorąc pod uwagę obciążenie, które musi wytrzymać antresola w domu czy mieszkaniu, lepiej nie zwiększać ciężaru napierającego na belki lub pręty poprzez wybór ciężkiej podłogi drewnianej.

Zaletami paneli podłogowych na antresoli są:

  • wysoka izolacja akustyczna – dźwięki dochodzące z antresoli mogą się roznosić po całym salonie lub mieszkaniu, dlatego panele, po których chodzi się cicho, są dobrym rozwiązaniem,
  • możliwość położenia na ogrzewaniu podłogowym – z racji swojego usytuowania antresola (zwłaszcza w domu jednorodzinnym) wymaga dodatkowego ogrzewania; dobrym rozwiązaniem jest połączenie odpowiednich paneli i elektrycznego ogrzewania podłogowego, które jest lżejsze niż wodne,
  • niższy koszt niż podłóg drewnianych – budowa i wykończenie antresoli stalowej o powierzchni 14 m2 to koszt ok. 10 000 zł, przy czym nie wliczono tutaj kosztów budowy schodów; warto zatem zaoszczędzić na wydatkach przy wyborze podłogi.

Panele podłogowe wyglądają doskonale zwłaszcza na antresoli drewnianej. Stanowią wtedy ciągłość stylistyczną z konstrukcją antresoli i podkreślają naturalny, szlachetny charakter aranżacji. Dla pełniejszego efektu można choć jedną ścianę wyłożyć drewnopodobnymi panelami ściennymi.

Antresola w mieszkaniu lub domu – jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Jak każde oryginalne rozwiązanie aranżacyjne antresola ma swoje zalety oraz wady, o których warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji o jej budowie. Dużym atutem tego sposobu wydzielenia przestrzeni jest jego efektowność. Antresola ożywia wygląd mieszkania lub domu i pozwala podkreślić walory estetyczne np. Twojej kolekcji książek, obrazów czy płyt poprzez wyeksponowanie jej na górze. Z drugiej jednak strony koszty wybudowania i ogrzania antresoli oraz konieczność przearanżowania całości przestrzeni w salonie mogą zniechęcić do niej część osób.

Antresola to doskonałe rozwiązanie do wielu pomieszczeń. Zainspiruj się naszymi propozycjami i stwórz antresolę, o jakiej marzyłeś!