Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Fakty i mity na temat ciemnego drewna

Fakty i mity na temat ciemnego drewna

2017-03-02 14:39

Drewniane podłogi, meble, drzwi, a nawet ściany potrafią całkowicie zmienić zwykły pokój dzienny w elegancki salon niczym w królewskim pałacu lub w rustykalne pomieszczenie inspirowane wiejską chatą. Dla pełnego efektu – warto wybrać drewno o ciemnym wybarwieniu. Jest ono dostojne i pełne tajemniczego piękna. A do tego umożliwia stworzenie tak wielu aranżacji!

fot. Balterio

podłoga

Czy kolor ma duże znaczenie w urządzaniu wnętrza? Nie jest co prawda najważniejszy, ale odgrywa bardzo dużą rolę w dekoracji pomieszczeń. Poza wygodą i możliwością wieloletniego użytkowania należy bowiem zwrócić uwagę na wygląd całej aranżacji. Jeśli nie należysz do zwolenników bardzo jasnych i bielonych desek, na pewno spodobają Ci się aranżacje, w których dominuje drewno w ciemnych odcieniach.
fot. Quick-Step

podłoga

Jakie są mity na temat ciemnego drewna?
Specjaliści DDD Dobre Dla Domu postanowili wytłumaczyć, dlaczego są one niepotrzebnie powielane.
 • Ciemne drewno brudzi się szybciej niż jasne – zabrudzenia następują w takim samym stopniu na każdej z barw – z tą różnicą, że kurz jest bardziej widoczny na ciemnych deskach. Każde drewno należy regularnie odkurzać i czyścić specjalnymi preparatami bez względu na jego kolor. Warto też zwrócić uwagę, że plamy po herbacie czy kawie łatwiej dostrzec na drewnie bielonym lub w odcieniach złotego miodu.
 • Ciemne drewno nie nadaje się do małych pomieszczeń – oczywiście czerń i szarość mogą sprawiać, że pokój wydaje się mniejszy, należy jednak mieć na uwadze także to, że odpowiednio dobrany zestaw kolorystyczny zadziała na korzyść Twojej aranżacji. Ciemna, drewniana podłoga w połączeniu z jasnymi, białymi ścianami i meblami wykończonymi czarną stolarką stanowi przepis idealny na harmonijne, pełne spokoju wnętrze.
 • Ciemne drewno nie zmienia swojego koloru – każda deska to naturalny surowiec, który reaguje na działanie promieni słonecznych czy deszcz. Ciemne gatunki drewna nie są żadnym wyjątkiem. Pod wpływem słońca – w zależności od rodzaju – mogą ściemnieć lub wręcz przeciwnie – stać się jaśniejsze.
fot. Kahrs

podłoga

W jakich miejscach można wykorzystać ciemne podłogi?
Wiesz, już które informacje na temat ciemnego drewna są nieprawdziwe. Przekonało Cię to do wykorzystania desek w tym kolorze w swoim domu? Zobacz, gdzie warto je umieścić.
 • Ciemne drewno w gabinecie – sposób na eleganckie biuro
  Podłogi z ciemnych desek możesz wykorzystywać we wnętrzach, w których chcesz wprowadzić odrobinę luksusu i elegancji. Uwielbiasz pracować w domu? Jeśli masz wolny pokój, urządź w nim gabinet, aby w skupieniu zajmować się w nim swoimi zadaniami. Ciemne deski podłogowe i na ścianach sprawią, że cała przestrzeń będzie wyglądała jak wnętrza zamkowych lub pałacowych pracowni z dawnych lat. W takim pomieszczeniu na pewno będzie Ci się lepiej pracowało.
 • Czarne deski w salonie – oryginalna dekoracja pomieszczenia
  Pamiętaj, że drewniane deski układa się nie tylko na podłodze, lecz także na ścianach. Panele ścienne kojarzące się przede wszystkim z PRL-em dziś znowu stają się modne. Skoro duża, czarna ściana może optycznie zmniejszać przestrzeń, to ułóż ciemne panele ścienne tylko na jakimś jej fragmencie. Wybrane miejsce udekorowane naturalnym drewnem zamień np. w ozdobną ścianę do zawieszania pamiątkowych zdjęć czy obrazów.
 • Ciemne deski na tarasie – praktyczne rozwiązanie przez cały rok
  Mając na względzie, że na ciemnych deskach nie widać niektórych zabrudzeń, warto wykorzystać je na tarasie lub balkonie. Na ciemnobrązowym drewnie nie będzie widać odbarwień po spadających liściach czy zacieków po deszczu, dzięki czemu na wiosnę będziesz cieszyć się pięknym tarasem. Pamiętaj jednak, że każde drewno wykorzystywane na zewnątrz musi być zaimpregnowane i regularnie czyszczone.
Teraz wierzysz, że ciemne drewno może wyglądać równie pięknie, jak deski w jasnych odcieniach? Pamiętaj, że to właśnie Ty masz największy wpływ na to, jak będzie wyglądał Twój dom, a nie – barwa, która jest jedynie narzędziem w urządzaniu wnętrz. Spróbuj wykorzystać ciemne drewniane deski, np.: na podłodze w gabinecie, jako element dekoracyjny w salonie lub na tarasie. Na pewno będziesz zadowolony z efektu.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.