Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Drewniana podłoga w sezonie jesienno - zimowym - jak o nią dbać?

Drewniana podłoga w sezonie jesienno - zimowym - jak o nią dbać?

2017-02-07 12:18

Jesienią i zimą w szczególny sposób dbasz o swój organizm – warstwami ubrań zabezpieczasz się przed mrozem, przyjmujesz witaminy i stosujesz specjalne kosmetyki. Dlaczego więc w analogiczny sposób nie chronić mieszkania przed wpływem jesienno-zimowej aury? Najbardziej narażona na uszkodzenie jest oczywiście podłoga. Szczególnej troski wymaga zwłaszcza ta pokryta naturalnym drewnem – materiałem bardzo szlachetnym, ale wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak w sezonie jesienno-zimowym dbać o drewnianą posadzkę!
 
Śnieg i błoto wnoszone na butach, woda kapiąca z przemoczonych ubrań – wszystko to może uszkodzić drewnianą podłogę. Nie bez znaczenia dla jej kondycji pozostaje również intensywne ogrzewanie mieszkania. O czym więc pamiętać, by Twoja posadzka bez uszczerbku przetrwała jesień i zimę?

fot. źródło: shutterstock

podłoga

Jak śnieg i deszcz wpływają na parkiet?
 
Jednym z największych zagrożeń dla drewnianej podłogi jest nadmiar wilgoci. Nawet jeśli drewno zabezpieczone jest lakierem lub olejem, które zmniejszają nasiąkliwość, parkiet nie powinien być narażony na długotrwały i intensywny kontakt z wodą. Jeśli wniesiesz na butach śnieg lub inną formę wilgoci, powinieneś natychmiast wytrzeć podłogę do sucha, by nie dopuścić do wniknięcia cieczy w strukturę drewna.

Pozostawienie mokrej podłogi może doprowadzić do „łódkowania” deszczułek – ich krawędzie boczne delikatnie uniosą się, przyjmując kształt łódki. Przy niewielkim odkształceniu wybrzuszenie powinno zniknąć po kilku miesiącach od całkowitego osuszenia powierzchni. Jednak w przypadku większego zalania lub długotrwałego narażenia na działanie wody istnieje ryzyko, że parkiet nie wróci do swojego pierwotnego kształtu.

Warto zaopatrzyć się także w ociekacz na buty – prostokątną podstawkę z tworzywa sztucznego, na której po powrocie do domu stawia się obuwie. W ten sposób zminimalizujesz kontakt drewnianej podłogi z mokrymi podeszwami.

fot. źródło: shutterstock

podłoga

Ochrona przed błotem i piaskiem
 
Nie tylko woda szkodzi parkietowi. Negatywny wpływ na drewnianą podłogę mają także różnego rodzaju drobne zanieczyszczenia, takie jak piasek, sól czy niewielkie kamyki. Mogą doprowadzić do znacznego zarysowania drewnianej powierzchni – zwłaszcza jeśli zostaną w nią wdeptane twardymi podeszwami butów.

W sezonie jesienno-zimowym należy więc jeszcze częściej zamiatać podłogę szczotką z miękkim włosiem i odkurzać. Obowiązkowym wyposażeniem powinna stać się również wycieraczka przed drzwiami wejściowymi, która zatrzyma większość piachu i błota wnoszonych do domu na butach.
 
Sezon grzewczy w pełni
 
Wpływ na parkiet ma również temperatura i wilgotność w danym pomieszczeniu. Drewno jako materiał higroskopijny dopasowuje się do warunków panujących w domu i chłonie wilgoć również z powietrza. Tym samym nieznacznie zmienia swoją objętość.
W wyniku ogrzewania w domu spada wilgotność, a co za tym idzie – deszczułki także nieznacznie kurczą się, gdyż wchłaniają mniej wody z powietrza. Dochodzi wtedy do powstawania niewielkich szczelin. Nie jest to jednak powód do obaw – po zakończeniu sezonu grzewczego, gdy wilgotność wraca do normalnego poziomu, przerwy między deseczkami znikają. W przypadku podłóg wrażliwych na wahania wilgotności (np. bambus) zaleca się stosowanie nawilżaczy powietrza, które utrzymują parametry powietrza w zakresie bezpiecznym dla podłogi.

Jeszcze więcej o pielęgnacji drewnianych podłóg dowiesz się z tego artykułu >>

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>