Jak zabezpieczyć podłogę na tarasie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

Źle zaimpregnowane drewno na tarasie może bardzo szybko stracić swój urok oraz pierwotny kolor. Deszcz, słońce, wiatr, mróz i śnieg niszczą strukturę desek i, niestety, nie można temu zapobiec.. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają ograniczyć lub czasowo zablokować szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Zobacz, co należy zrobić, aby cieszyć się pięknym, drewnianym tarasem przez wiele lat.

Drewniany taras to nieodłączny element wielu domów jednorodzinnych. Na tę cześć mieszkania zwracają uwagę nie tylko domownicy, lecz także przechodnie (jeśli działka nie jest osłonięta drzewami lub żywopłotem) i zaproszeni goście. Aby utrzymać deski tarasowe w nienagannym stanie i aby mogły one cieszyć oczy domowników i przechodniów, konieczna jest ich ochrona przed działaniem promieni UV. Poznaj wskazówki, dzięki którym drewno w ogrodzie będzie odpowiednio zabezpieczone.

Jak wybrać najlepsze drewno na taras?

Szukając odpowiednich desek tarasowych, musisz kierować się nie tylko swoimi upodobaniami kolorystycznymi i zamiłowaniem do wybranych gatunków drewna. Bardzo ważny jest wybór takiego surowca, który ma jak największą odporność na wilgoć, działanie promieni UV i zmiany temperatur. Najlepsze są więc wszystkie gatunki twarde oraz naturalnie oleiste.

Dużą popularnością cieszą się obecnie deski z drewna egzotycznego. Gatunki takie jak ipe, bankirai, massaranduba czy garapa, przyzwyczajone do zmiennych warunków pogodowych, doskonale radzą sobie w umiarkowanym, polskim klimacie, w którym amplitudy temperatur, zawilgocenie czy nasilenie promieni słonecznych nie jest tak wysokie, jak w ich rodzimych regionach. Niektóre odmiany drewna egzotycznego są dodatkowo zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych – ochronę zapewniają im naturalne olejki i garbniki, tworzące warstwę blokującą przenikanie promieni słonecznych i wilgoci.

Nie wszystkie gatunki drewna egzotycznego można wykorzystywać na tarasie.

Jak wybrać najlepsze drewno na taras?

Jak przygotować drewno do impregnacji?

Zanim przystąpisz do nakładania na drewno wybranego przez siebie preparatu, musisz odpowiednio przygotować deski. Na samym początku oczyść ich powierzchnię. Na drewnie surowym nie mogą znajdować się żadne tłuste plamy, pył ani kurz.

Drewno, które ma zostać poddane konserwacji, warto dokładnie wyszlifować papierem ściernym. Ziarna (dopasowane do twardości drewna) zetrą wierzchnią warstwę, na której nagromadził się brud.

Pamiętaj, że drewno przed pielęgnacją musi być suche, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Jest to bardzo ważne, aby nałożone na nie preparaty dobrze wchłaniały się w strukturę desek.

Jak zabezpieczyć podłogę na tarasie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

Kiedy pielęgnować drewno?

W czyszczeniu tego surowca najważniejsza jest regularność. Usuwanie kurzu i pyłu co kilka dni pozwoli Ci cieszyć się czystą podłogą, po której można nawet chodzić boso. Regularna pielęgnacja przedłuży żywotność desek nawet o kilka lat. Pamiętaj więc, żeby nie odkładać sprzątania tarasu na później.

Dokładniejszą pielęgnację należy przeprowadzać 2 razy w roku:

  • na początku wiosny – deski po zimie mają osłabioną strukturę, a poprzednia warstwa ochronna mogła stracić część swoich właściwości ochronnych,
  • po sezonie letnim – deski po wakacjach są ubrudzone i mają lekko zmienioną barwę.

Jakich błędów unikać w trakcie impregnacji drewna?

Wybór dobrego preparatu i odpowiednia pielęgnacja parkietu nie wystarcza, aby utrzymać go w dobrym stanie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Bardzo ważne jest też unikanie kilku błędów, które mogą znacząco pogorszyć stan drewna. Pamiętaj więc, żeby:

  • czyścić taras regularnie – za pomocą szczotki, bardzo delikatnie zwilżonego preparatem mopa i środków do impregnacji,
  • stale kontrolować jakość drewna – zwracając uwagę na wszystkie defekty i zmiany,
  • dokładnie czytać etykiety impregnatów – wskazujących, jakie zastosowanie ma wybrany przez Ciebie produkt.

Więcej porad dotyczących pielęgnacji drewna znajdziesz na naszej stronie DDD