Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Jak zabezpieczyć podłogę na tarasie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

Jak zabezpieczyć podłogę na tarasie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

2016-11-15 10:27

Źle zaimpregnowane drewno na tarasie może bardzo szybko stracić swój urok oraz pierwotny kolor. Deszcz, słońce, wiatr, mróz i śnieg niszczą strukturę desek i, niestety, nie można temu zapobiec.. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają ograniczyć lub czasowo zablokować szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Zobacz, co należy zrobić, aby cieszyć się pięknym, drewnianym tarasem przez wiele lat.

fot. źródło: shutterstock

taras

Drewniany taras to nieodłączny element wielu domów jednorodzinnych. Na tę cześć mieszkania zwracają uwagę nie tylko domownicy, lecz także przechodnie (jeśli działka nie jest osłonięta drzewami lub żywopłotem) i zaproszeni goście. Aby utrzymać deski tarasowe w nienagannym stanie i aby mogły one cieszyć oczy domowników i przechodniów, konieczna jest ich ochrona przed działaniem promieni UV. Poznaj wskazówki, dzięki którym drewno w ogrodzie będzie odpowiednio zabezpieczone.
 
Jak wybrać najlepsze drewno na taras?
Szukając odpowiednich desek tarasowych, musisz kierować się nie tylko swoimi upodobaniami kolorystycznymi i zamiłowaniem do wybranych gatunków drewna. Bardzo ważny jest wybór takiego surowca, który ma jak największą odporność na wilgoć, działanie promieni UV i zmiany temperatur. Najlepsze są więc wszystkie gatunki twarde oraz naturalnie oleiste.
Dużą popularnością cieszą się obecnie deski z drewna egzotycznego. Gatunki takie jak ipe, bankirai, massaranduba czy garapa, przyzwyczajone do zmiennych warunków pogodowych, doskonale radzą sobie w umiarkowanym, polskim klimacie, w którym amplitudy temperatur, zawilgocenie czy nasilenie promieni słonecznych nie jest tak wysokie, jak w ich rodzimych regionach. Niektóre odmiany drewna egzotycznego są dodatkowo zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych – ochronę zapewniają im naturalne olejki i garbniki, tworzące warstwę blokującą przenikanie promieni słonecznych i wilgoci.
Nie wszystkie gatunki drewna egzotycznego można wykorzystywać na tarasie.


fot. źródło: shutterstock

taras

Jak przygotować drewno do impregnacji?
Zanim przystąpisz do nakładania na drewno wybranego przez siebie preparatu, musisz odpowiednio przygotować deski. Na samym początku oczyść ich powierzchnię. Na drewnie surowym nie mogą znajdować się żadne tłuste plamy, pył ani kurz.
Drewno, które ma zostać poddane konserwacji, warto dokładnie wyszlifować papierem ściernym. Ziarna (dopasowane do twardości drewna) zetrą wierzchnią warstwę, na której nagromadził się brud.
Pamiętaj, że drewno przed pielęgnacją musi być suche, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Jest to bardzo ważne, aby nałożone na nie preparaty dobrze wchłaniały się w strukturę desek.


fot. źródło: shutterstock

taras

Kiedy pielęgnować drewno?
W czyszczeniu tego surowca najważniejsza jest regularność. Usuwanie kurzu i pyłu co kilka dni pozwoli Ci cieszyć się czystą podłogą, po której można nawet chodzić boso. Regularna pielęgnacja przedłuży żywotność desek nawet o kilka lat. Pamiętaj więc, żeby nie odkładać sprzątania tarasu na później.

Dokładniejszą pielęgnację należy przeprowadzać 2 razy w roku:
  • na początku wiosny – deski po zimie mają osłabioną strukturę, a poprzednia warstwa ochronna mogła stracić część swoich właściwości ochronnych,
  • po sezonie letnim – deski po wakacjach są ubrudzone i mają lekko zmienioną barwę.
Jakich błędów unikać w trakcie impregnacji drewna?
Wybór dobrego preparatu i odpowiednia pielęgnacja parkietu nie wystarcza, aby utrzymać go w dobrym stanie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
Bardzo ważne jest też unikanie kilku błędów, które mogą znacząco pogorszyć stan drewna. Pamiętaj więc, żeby:
  • czyścić taras regularnie – za pomocą szczotki, bardzo delikatnie zwilżonego preparatem mopa i środków do impregnacji,
  • stale kontrolować jakość drewna – zwracając uwagę na wszystkie defekty i zmiany,
  • dokładnie czytać etykiety impregnatów – wskazujących, jakie zastosowanie ma wybrany przez Ciebie produkt.
 
Więcej porad dotyczących pielęgnacji drewna znajdziesz na www.ddd.com.pl

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>