Domowa siłownia – urządź ją z naszą pomocą!

Pandemia sprawiła, że wiele osób zaczęło szukać alternatyw, dzięki którym można zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną bez potrzeby wychodzenia z domu. Idealnym pomysłem może być domowa siłownia na poddaszu albo w piwnicy. A co zrobić, jeśli jesteś właścicielem małego mieszkania w bloku? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak urządzić kącik do ćwiczeń na dowolnym metrażu!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak zrobić domową siłownię na poddaszu albo w piwnicy?
  • Domowa siłownia – jak urządzić kącik do ćwiczeń w małym mieszkaniu?
  • Jak powinno wyglądać wyposażenie siłowni domowej?

Domowa siłownia w piwnicy albo na poddaszu – zrób to sam!

Mała, domowa siłownia kojarzy Ci się z wydzielonym miejscem w domu, gdzie znajdują się odpowiednie sprzęty do ćwiczeń – np. ławeczka do rozpiętek albo wioślarz? Marzysz o swojej prywatnej przestrzeni, gdzie mógłbyś zadbać o zdrowie i kondycję? Zorganizuj siłownię w piwnicy, na poddaszu, w pustym pokoju albo innym miejscu, które ma dobrą wentylację – kluczową podczas intensywnego wysiłku. O co musisz zadbać, aby dobrze Ci się ćwiczyło? Oto kilka ważnych kwestii.

Jeśli w domowej siłowni masz panele, koniecznie podklej wszystkie sprzęty gumowymi podkładkami. Tym sposobem unikniesz zarysowań posadzki np. podczas przesuwania ciężkiej ławeczki. Posadzkę możesz również dodatkowo zabezpieczyć specjalną matą podłogową, która ma właściwości antypoślizgowe. Dzięki niej będziesz mieć pewność, że nie przewrócisz się na mokrej i śliskiej powierzchni, a podłoga nie ulegnie uszkodzeniom, kiedy z rąk wypadną Ci ciężkie hantle, sztanga albo kattlebell. Gumowa podłoga do siłowni domowej nie musi zajmować całej powierzchni posadzki. Wystarczy, że ułożysz ją w miejscach, gdzie będziesz wykonywać trening z dodatkowym obciążeniem. Montaż jest bardzo prosty. Mata jest w postaci puzzli, które ułożysz w kilka chwil.

Pamiętaj też, że drzwi wewnętrzne, które prowadzą do siłowni, powinny być odpowiednio dobrane do tego rodzaju pomieszczenia. W końcu głośna muzyka czy hałas podczas ćwiczeń trzeba jakoś wytłumić. Aby dźwięki nie przeszkadzały innym domownikom, może być potrzebne wyciszenie drzwi. A co zrobić, kiedy nie możesz sobie pozwolić na domową siłownię wydzieloną od części mieszkalnej, a dodatkowo jesteś właścicielem małego mieszkania w bloku? Przy odrobinie chęci i zapału do ćwiczeń nic straconego!

Domowa siłownia - urządź ją z naszą pomocą!

Domowa siłownia – inspiracje na kącik do ćwiczeń w małym mieszkaniu

Domowa siłownia – jak zrobić ją w małym mieszkaniu albo nawet kawalerce? To proste! Na początek znajdź wygodne miejsce, w którym będziesz mógł swobodnie wykonywać skłony, podskoki czy wyprosty nóg. Jeżeli przestrzeń, jaką dysponujesz, jest mocno ograniczona, pomyśl, co możesz przesunąć albo wynieść z pomieszczenia na czas ćwiczeń. Być może wystarczy tylko złożyć kanapę w salonie, przysunąć stół do ściany albo zwinąć dywan, aby zyskać nieco więcej miejsca na przeprowadzenie treningu.

Na podłodze koniecznie musi znaleźć się gumowa mata do siłowni domowej, która Ciebie zabezpieczy przed niechcianym upadkiem podczas ćwiczeń, a posadzkę np. przed zarysowaniami. Zanim rzucisz się w wir kupowania potrzebnych sprzętów, przemyśl dobrze swoje wybory. Pamiętaj, że w przypadku kącika do ćwiczeń, który po spaleniu kalorii musi ponownie zamienić się w funkcyjną sypialnię albo pokój dzienny, najlepiej sprawdzą się składane akcesoria i sprzęty. Jeżeli masz pustą ścianę, wykorzystaj ją np. do zamontowania uchwytów na taśmy i gumy do ćwiczeń, zaś między futryną umieść drążek do podciągania – i domowa przestrzeń pomagająca w szlifowaniu formy gotowa!

Domowa siłownia – co kupić, aby trening był efektywny?

Zastanawiasz się, co powinna zawierać domowa siłownia? W jaki sprzęt do ćwiczeń warto zainwestować, aby być zadowolonym z efektów regularnych treningów? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli masz miejsce na profesjonalny sprzęt i chcesz w głównej mierze zadbać o kondycję, szczupłą sylwetkę i zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, warto zainwestować np. w rowerek stacjonarny, bieżnię, orbitrek, platformę do balansowania albo ławkę do brzuszków. Gdy zależy Ci na wzmocnieniu mięśni rąk i nóg, możesz pomyśleć np. o wspomnianym już wioślarzu.

W przypadku ograniczonego miejsca do ćwiczeń i budżetu na akcesoria do domowej siłowni, postaw na standardowe gadżety. Mata, skakanka, kółko podwójne do ćwiczeń, uchwyty do pompek, elastyczne gumy, piłka gimnastyczna i małe hantle w zupełności wystarczą. Pamiętaj, że podczas domowego treningu bardzo ważna jest prawidłowa postawa ciała i technika wykonywania ćwiczeń. Aby kontrolować to, czy poprawnie wykonujesz skłony, przysiady i rozpiętki, warto kupić też lustro do domowej siłowni.

Gdy już przygotujesz przestrzeń domową i skompletujesz potrzebne akcesoria, możesz zacząć ćwiczyć. Mamy nadzieję, że domowa siłownia zachęci Cię do chociażby 30-minutowego treningu. Powodzenia!