Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Ogród wertykalny w Twoim domu – jak samodzielnie stworzyć ściany z roślin?

Ogród wertykalny w Twoim domu – jak samodzielnie stworzyć ściany z roślin?

2021-11-30 11:12

Ogrody wertykalne to bardzo modna alternatywa dla tradycyjnego kwietnika czy roślin ustawionych na parapecie i szafkach. Zielona ściana w efektowny sposób podkreśla charakter każdego wnętrza. To także sposób na zaaranżowanie pustego miejsca w salonie czy na korytarzu, zadbanie o więcej czystego powietrza i odpowiednią wilgotność w domu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej, jak stworzyć i pielęgnować nie tylko kwiaty, ale także zioła zawieszone na ścianie.
 
Z artykułu dowiesz się:
• Co to jest ogród wertykalny?
• Jak dbać o pionowe ściany z roślin?
• W jaki sposób stworzyć ogród wertykalny w domu?
• Z czego zrobić ścianę z roślin w wersji DIY?
 

Ogród wertykalny w salonie

Ściany z roślinami – jak wygląda wertykalna uprawa roślin?
 
Ogrody wertykalne to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala na uprawę roślin w domowym wnętrzu. Wizję pionowych ogrodów zapoczątkował w latach 70. ubiegłego wieku architekt Patrick Blanc. Jeszcze do niedawna zielone ściany zdobiły głównie przestrzeń publiczną czy biura dużych korporacji, a dzisiaj ten ekologiczny trend coraz częściej można spotkać także w prywatnych domach. Jeśli podoba Ci się styl urban jungle i najlepiej wypoczywasz pośród kojącej zieleni, koniecznie stwórz przestrzeń z przeróżnymi okazami, które kochasz.

Mogą to być monstery, różne odmiany ciekawie wybarwionych kalatei i filodendronów, a także popularne skrzydłokwiaty czy paprocie. W domowym ogrodzie wertykalnym sprawdzą się też te gatunki, które lubią się piąć lub zwisać, czyli np. bluszcz, figowiec, trzykrotka pasiasta, hoja i zielistka. Zamiast ustawiać doniczki na parapetach i szafkach, przeznacz jedno konkretne miejsce na większe skupisko roślin. Najlepszą ekspozycję mają ściany południowe lub zachodnie, które są dobrze oświetlone w ciągu dnia.
 
Rośliny na ścianie – jak pielęgnować ogród wertykalny?
 
Pielęgnacja domowego ogrodu wertykalnego jest bardzo prosta. Wystarczy kontrolować wilgotność podłoża, wycinać suche lub pożółknięte liście i od czasu do czasu usuwać z blaszek zalegający kurz. Jeśli zdecydujesz się na automatyczny zestaw nawadniania, będziesz mógł cieszyć się bujną roślinnością bez potrzeby pamiętania o regularnym podlewaniu. Ściany z roślin wyglądają pięknie, ale to ich niejedyna zaleta, bowiem oprócz walorów estetycznych i terapeutycznych doskonale oczyszczają powietrze, regulują wilgotność w pomieszczeniu, a nawet są w stanie w niewielkim stopniu pochłonąć dźwięki z zewnątrz. Dodatkowo ogród pionowy może być doskonałym pomysłem na to, aby zakamuflować wszelkiego rodzaju nieestetyczne ubytki czy pęknięcia na ścianach.
 
Ogród wertykalny w domu – na co zwrócić szczególną uwagę?
 
Ściana z roślinami sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Może cieszyć oko w salonie, przedpokoju, a nawet w sypialni. Zazwyczaj kupuje się gotową konstrukcję, która składa się z modułu z cylindrycznymi otworami na kwiaty, co zastępuje tradycyjne doniczki. Warto pamiętać, aby przed zamocowaniem ogrodu dokładnie zabezpieczyć przed wilgocią całą ścianę, na której zawisną rośliny. Wystarczy użyć specjalnego podkładu albo zwykłej folii PCV.

Ważne są też solidne wkręty i mocowania, bo konstrukcja z roślinnością sporo waży. Oprócz tego podczas montażu paneli musisz zadbać o dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej i dobre oświetlenie. Jeśli jednak w domu nie masz możliwości, aby stworzyć osobne przyłącze do sieci wodnej, możesz zdecydować się na tzw. obieg zamknięty, czyli pojemnik rozprowadzający wodę do kwiatów za pomocą niewielkiej pompy. Do montażu roślin najczęściej wykorzystuje się maty z włókniny, juty i filcu oraz tradycyjną ziemię.
 
Ogrody wertykalne DIY – z jakich materiałów korzystać?
 
Ciekawą odmianą są też ogrody wertykalne DYI, które sprawdzają się np. kuchni. Pionowe ściany z ziołami możesz zrobić samodzielnie, wykorzystując np. wolną wnękę w ścianie. W drewnianych skrzyneczkach wystarczy posadzić aromatyczne przyprawy, których na co dzień używa się podczas gotowania. Bazylia, tymianek, mięta, kolendra, pietruszka czy rozmaryn będą w sam raz! Konstrukcja takiego zielnika może też przypominać drabinę, na której powiesisz doniczki. Ogród wertykalny sprawdzi także na Twoim tarasie czy balkonie. Taką sezonową ozdobę wykonasz np. z europalet albo z… butelek lub plastikowych rur – w końcu recykling jest w cenie! Wystarczy zrobić w nich nacięcia, wypełnić wnętrze ziemią, a następnie zasadzić małe rośliny ozdobne albo warzywne sadzonki – i gotowe!

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>