Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Drewno do łazienki

Drewno do łazienki

2016-10-21 11:20

Wiele osób jest przeciwnych wprowadzaniu drewna do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Okazuje się jednak, że drewno może utrzymać swój wyjątkowy wygląd nawet w dość trudnych warunkach – wykorzystywane jest przecież w ogrodach i na tarasach. Aby cieszyć się elegancką drewnianą aranżacją łazienki przez długi czas, trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących wyboru odpowiedniego gatunku i jego pielęgnacji.

fot. Kahrs

podłoga drewniana

Piękno drewna, możliwości aranżacyjne – od stylu klasycznego po pałacowy – oraz poczucie kontaktu z naturą sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie tego materiału w łazience. Wciąż jednak obawa przed wypaczeniem drewna i szybkim niszczeniem się powłoki skutecznie zmusza do zastanowienia nad trafnością wyboru. Na co zwrócić uwagę przed kupnem drewna na podłogi i ściany w łazience? 
1. Zdecyduj się na odpowiedni gatunek drewna
Podstawową kwestią przy wyborze drewnianych elementów wykończenia łazienki jest poznanie odpowiednich gatunków drewna do takich przestrzeni. Trzeba brać pod uwagę dwa główne czynniki:
  • naturalna odporność na zmieniające się warunki wilgotności i temperatury– im drewno jest bardziej odporne na zmiany klimatu, w którym się znajduje, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstania odkształceń
  • twardość drewna – ważna przede wszystkim na podłodze, ponieważ materiał będzie pracować przy obciążeniu i intensywnym użytkowaniu
Te dwa kryteria spełniają zarówno wybrane gatunki polskie, jak i egzotyczne. Warto zorientować się, które z nich ze względu na swoje właściwości polecane są przede wszystkim do pomieszczeń o dużej wilgotności.


fot. Barlinek

podłoga drewniana

Wśród rodzimych najlepiej wybrać twarde i uniwersalne deski z dębu . Drewno tego gatunku nadaje się zarówno na podłogi, jak i na obudowy wanien czy ściany.


Egzotyczne materiały drewniane charakteryzują się większą wytrzymałością niż rodzimy surowiec. Najczęściej polecanymi gatunkami są tek i merbau.


Tek - drewno o wyjątkowo niskim współczynniku skurczu (9,1%). Jest bardzo twarde i wytrzymałe, polecane do wykończenia łazienkowych podłóg. Cechuje się również woskowatym połyskiem. Wielbiciele naturalnego wyglądu drewna doceniają dobrze zarysowane usłojenie tego gatunku.

Merbau - gatunek również o niedużym współczynniku skurczu (9,4%). Niezwykle trwałe, stosowane nawet na tarasach. Charakteryzuje się ciepłą brązową barwą z żółto-czerwonymi refleksami.
 
2. Lite, warstwowe czy fornirowane?
W łazience, czyli pomieszczeniu, w którym materiał jest narażony na wilgoć, warto postawić na lite deski, które będą zdecydowanie trwalsze od desek warstwowych.
 
3. Zapobiegaj, czyli impregnuj
Aby przez długi czas cieszyć się wykończeniem łazienki wykonanym z rodzimego lub egzotycznego drewna, należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie desek. Konieczna jest ochrona tych materiałów nie tylko przed wilgocią, ale także przed grzybami domowymi, pleśniowymi oraz sinizną. Najlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie drewna w łazience jest jego impregnowanie olejami naturalnymi. Podłoga powinna być również zabezpieczona przed możliwością wnikania wody pod spód podłogi.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.