Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Styl nowojorski we wnętrzach

Styl nowojorski we wnętrzach

2021-05-31 13:10

Wysokie sufity, przestronne pomieszczenia, duże okna, przez które wpadają promienie słońca i wysmakowana elegancja… z tym wszystkim kojarzą się apartamenty w Nowym Jorku. Jak przenieść te cechy do typowego polskiego mieszkania? Z pozoru wydaje się to niemożliwe, ale dla chcącego nic trudnego. Odpowiedzią jest styl nowojorski – adaptując niektóre elementy na polski grunt, uzyskasz aranżację bliską penthouse’om swoich ulubionych bohaterów z filmów czy seriali.
 
Z artykułu dowiesz się:
• Jakie elementy charakteryzują styl nowojorski?
• Jak urządzić salon w stylu nowojorskim?
• Sypialnia – styl nowojorski w praktyce
• Styl nowojorski – nowoczesny wybór do innych pomieszczeń
• Styl nowojorski w małym mieszkaniu
 

Łazienka – styl nowojorski w mieszkaniu

Styl nowojorski – podstawowe elementy
Chociaż styl „New York” nie jest w Polsce spopularyzowany tak jak styl prowansalski, industrialny czy skandynawski, pojawia się coraz częściej: najpierw w katalogach i mapach inspiracji, a w drugiej kolejności – w polskich domach. Niestety większość naszych powierzchni mieszkaniowych odbiega od standardów, które widujemy w amerykańskich serialach o prawnikach czy pracownikach branży kreatywnej. Jednak trzymając się kilku wytycznych, można dopasować je do wymarzonego wzoru. Oto najważniejsze z nich:

„Focal point” – to określenie centralnego punktu w pomieszczeniu, na którym skupia się uwaga wchodzących. Najprościej zaaranżować go w salonie – będzie to kącik wypoczynkowy, przy którym gromadzą się i domownicy, i ich goście. W łazience styl nowojorski wymusi istnienie „focial point” np. w postaci dużej wanny ustawionej na środku pomieszczenia, a w sypialni – wystawnego łóżka przystrojonego poduszkami i narzutą w odpowiednim stylu.
Wrażenie przestronności – w dużych i wysokich pomieszczeniach takie wrażenie tworzy się samo. W mniejszych – trzeba sobie pomóc, używając luster, odpowiednich materiałów i kolorów.
Odpowiednia kolorystyka – specjaliści nazywają ją szlachetną. Wykorzystuje się więc barwy neutralne – beż, ecru, taupe, szary, pudrowe odcienie różu czy niebieskiego. Najlepiej połączyć trzy kolory w proporcjach 70-20-10. Ten ostatni niech będzie kontrapunktem.
Eleganckie detale – zastosowanie stylowych klamek, kwietników, wystawnego żyrandola czy mięsistych zasłon to w stylu nowojorskim konieczność.
Proste meble – czyli kanapy oraz fotele o opływowych kształtach, obite welurem lub aksamitem, ze złotymi przenitowaniami czy pikowaniami.
Symetria – jeśli kanapy, to dwie stojące naprzeciwko siebie, a przed nimi – dwa kawowe stoliki.
 
Salon w stylu nowojorskim
Zazwyczaj jest wizytówką domu. To tutaj przyjmuje się gości, tu też spędza wiele czasu w ciągu dnia. Kluczowe dla salonu w stylu nowojorskim jest światło. Jeśli planujesz budowę domu, koniecznie zadbaj o to, by znajdowało się w nim dużo okien. Zastosuj przeszklone ściany albo przynajmniej okna balkonowe. W mieszkaniu pole manewru jest ograniczone – pomyśl o optycznym powiększeniu wnętrza: powieszeniu luster i użyciu szkła np. w drzwiczkach szafek czy blacie stołu.

Ustawiając w strefie wypoczynkowej sofę, a po obu jej stronach dwa fotele, zadbasz zarówno o zachowanie symetrii, jak i jasne wyznaczenie „focal point”. Zwracaj uwagę na materiały – te naturalne sprawdzają się zarówno jako obicia kanap, zasłony, dywany, jak i surowiec do zbudowania stołu i krzeseł czy regału na książki.

Pamiętaj, że salon w stylu nowojorskim nie powinien onieśmielać, ale łączyć w sobie przestronność z wytwornością. Potrzebujesz świeczek, bibelotów, żyrandoli, stojących lamp, wazonów z kwiatami, koszy na owoce czy ozdobnych doniczek na rośliny. Oczywiście, aby zachować harmonię, wszystkie te dodatki muszą być utrzymane w podobnej stylistyce i kolorystyce. Powinno się błyszczeć, odbijać światło i dawać wrażenie wysublimowanego przepychu, a nie bałaganu.
Sypialnia – styl nowojorski w praktyce
Sypialnia to najbardziej intymna część mieszkania – wstęp do niej mają tylko domownicy. Dlatego warto zadbać o to, by stała się oazą, w której miło się śpi i odpoczywa. Nie traktuj więc tego pomieszczenia po macoszemu, ale zadbaj o to, by cieszyło oczy.

Centralnym punktem w sypialni powinno być oczywiście łóżko. W stylu nowojorskim najważniejsze jest – zaraz po komforcie użytkowania – by miało ozdobne wezgłowie. Może być welurowe, pikowane, na przykład w kolorze brudnego różu albo ciepłego brązu. Możesz też wybrać kutą, ciężką ramę. Na wierzchu ułóż grubą narzutę i dużo poduszek – wszystko utrzymane w tej samej kolorystyce. Drewniane podłogi – najlepiej oczywiście wiekowy parkiet w jodełkę – przykryj miękkim wełnianym dywanem, aby poranki były jeszcze przyjemniejsze. W oknie zamiast żaluzji czy rolet zawieś zasłony.
 
Łazienka i kuchnia – styl nowojorski w innych pomieszczeniach
Jeśli w Twoim domu w jednym pomieszczeniu znajdują się salon z kuchnią, dopasuj obie przestrzenie do siebie, aby mieszkanie nie sprawiało wrażenia zabałaganionego i chaotycznego. Do części kuchennej wybierz połyskujące kafle na ścianach i podłodze. Wspaniale sprawdzi się granitowy lub lakierowany na czarno zlew, AGD w zabudowie i koniecznie armatura dopasowana do dodatków ustawionych w salonie. Postawiłeś na brudnozłote lampy i gałki w meblach? Kuchenny kran i uchwyty szuflad dobierz w tym samym kolorze.

Wygospodarowałeś sobie w domu przestrzeń, w której zaplanowana jest duża łazienka? Styl nowojorski został stworzony właśnie dla Ciebie! Co powiesz na wolnostojącą wannę, najlepiej w jakimś oryginalnym kształcie – na przykład owalną albo na eleganckich żeliwnych nóżkach? Do tego złoty kran i prysznic a na ścianie – lustro w dużej złotej ramie i haczyki na ręcznik czy ubrania w takim samym kolorze. Dokup odpowiedni żyrandol albo kinkiety, świeczki dla utrzymania nastroju i popielate ściany. Jeśli łazienka ma okno – lepiej nie mogłeś trafić! Dla dopełnienia aranżacji dostaw jakieś duże rośliny w donicach i domowe SPA gotowe.
 
Małe mieszkanie – styl nowojorski na miarę
Styl nowojorski może wydawać się zupełnie nieprzystający do polskich warunków. Pamiętaj jednak, że dom to nie muzeum i ma służyć przede wszystkim domownikom. Dlatego jeśli jakieś elementy aranżacyjne uważasz za trafione i chciałbyś zastosować je w swoim mieszkaniu – nie wahaj się! Nie musisz urządzać od razu wszystkich pomieszczeń, burzyć ścian i kuć nowych większych otworów okiennych. Ważne, żebyś czuł się w swoim gniazdku dobrze i był zadowolony ze swoich decyzji.
 

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>