Mycie okien – jak robić to dobrze?

Dobre myjki do okien, płyn do mycia szyb czy może ocet? Jeśli zastanawiasz się, czy istnieje niezawodny, szybki i niemęczący sposób, aby dokładnie umyć okna i framugi, poznaj kilka sprawdzonych sposobów, aby ułatwić sobie pracę. Dzięki nim wszystkie szyby w Twoim domu już wkrótce będą błyszczeć bez zbędnego wysiłku!

Z artykułu dowiesz się:

  • Od czego zacząć mycie szyb?
  • Jak myć okna, żeby nie było na nich smug?
  • Co zrobić, aby czyszczenie i polerowanie okien było szybsze i łatwiejsze?

Wiosenne porządki, czyli mycie szyb czas start!

Kiedy po zimie wszystko zaczyna budzić się do życia, to dobry czas, aby zaplanować wiosenne porządki. Najlepiej zacząć je od umycia okien, framug i parapetów. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim dokładnie przyjrzyj się poszczególnym elementom i oceń, czy samo umycie szyb na mokro i ich wypolerowanie wystarczy. Może zdarzyć się, że po okresie jesienno-zimowym trzeba będzie dodatkowo oczyścić wszystkie zakamarki, ściany wokół okien i ramy okienne, aby usunąć z nich stare liście, kolki i grubą warstwę kurzu. Jeżeli zastanawiasz się, czym myć okna, do wyboru masz kilka sprawdzonych produktów. Framugi okienne (zarówno te plastikowe, jak i drewniane) możesz potraktować płynem do mycia naczyń. Odrobinę detergentu rozpuść w ciepłej wodzie i za pomocą gąbeczki wyszoruj brudne elementy, a następnie przetrzyj je do sucha miękką ściereczką czy bezpyłowym ręcznikiem papierowym. Następnie zajmij się szybami.

Do tego sprawdzi się standardowy płyn do mycia szyb z drogerii. Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie naturalne rozwiązania, czyszczący płyn do szyb możesz zrobić samodzielnie na bazie octu. Mycie szyb octem jest też o wiele tańszym rozwiązaniem. Wystarczy 2 szklanki tego składnika połączyć z 2 szklankami ciepłej wody i odrobiną cytryny. Wszystko należy dokładnie wymieszać i naturalny płyn do mycia szyb gotowy!

Aby ułatwić sobie pracę, możesz również użyć myjek do szyb czy gumowych ściągaczek lub wyczyścić okna w tradycyjny sposób, najpierw spryskując szyby płynem i rozcierając go na mokro na całej powierzchni, a potem wycierając je do sucha np. ściereczką z mikrofibry. We wnętrzu pomieszczenia nie zapomnij umyć także klamki do drzwi tarasowych czy klamki okiennej. Dopiero na sam koniec zajmij się wewnętrznym i zewnętrznym parapetem.

Mycie okien – jak robić to dobrze?

Jak umyć okna bez smug?

Mycie okien bez smug to chyba marzenie każdego, kto choć raz natrudził się przy domowych porządkach i próbie doczyszczenia tłustych albo „wypalcowanych” szyb. Na szczęście jest kilka skutecznych metod, które zostawią na Twoich oknach niepowtarzalny blask. Oto kilka wskazówek!

  • Mycie okien płynem do naczyń – detergentu można użyć nie tylko podczas wspomnianego już wyżej czyszczenia framug, ale także szyb. Skoro szklanki czy talerze po umyciu błyszczą, dlaczego nie wykorzystać tego patentu także do okien? Składniki zawarte w płynie do mycia naczyń rozmiękczą nie tylko brud, ale także usuną wszelkie tłuste plamy. Wystarczy umyć powierzchnię okna na mokro, a potem wytrzeć do sucha resztkę piany i po problemie!
  • Użycie ściereczki z PVA – ten gadżet to prawdziwe odkrycie ostatnich lat! Dzięki ściereczce wielokrotnego użytku, która wykonana jest z fabrycznie impregnowanej mikrofibry PVA, mycie okien nareszcie nie będzie udręką. Aby doczyścić tłuste czy zakurzone szyby, wystarczy użyć wody. Szmatka przed namoczeniem jest szorstka i twarda, a po zanurzeniu w wodzie staje się elastyczna i doskonale pochłania wszystkie zabrudzenia. I co najważniejsze – okien nie trzeba wycierać do sucha, ponieważ unikalna technologia PVA nie pozostawia żadnych smug. Po zakończeniu porządków ściereczkę wystarczy wyprać w pralce i wysuszyć, by była znów gotowa do użycia.
  • Zastosowanie chusteczek do mycia szyb – tego typu produkty powstały z myślą o uporczywych zabrudzeniach na szybach. Ściereczki są od razu nasączone środkiem czyszczącym, który doskonale radzi sobie np. ze śladami palców. Niektóre produkty są nawet nasączone składnikiem, który zapobiega parowaniu szyb. Wystarczy wyjąć mokrą ściereczkę z opakowania, przetrzeć nią okna i framugi, a po użyciu wyrzucić do kosza.
  • Wykorzystanie płynu do spryskiwaczy – do mocnych zabrudzeń, kiedy nie masz pod ręką np. płynu do mycia szyb, możesz użyć płynu do spryskiwaczy, który masz w garażu. Dzięki temu kurz na szybach w domu będzie osiadał nieco wolniej, a spływająca po nich woda nie pozostawi charakterystycznych zacieków.

Polerowanie okien – jak i czym robić to dobrze?

Nasze babcie do polerowania umytych i wysuszonych szyb używały czarno-białych gazet albo nylonowych rajstop. Dzisiaj możesz wypucować szyby np. papierem bezpyłowym lub miękką szmatką (pieluszką tetrową czy specjalną ściereczką do polerowania z mikrofibry). Połysk Twoim oknom może także dodać odrobina nabłyszczacza, który wcześniej dolejesz do wody z detergentem. Perfekcyjne panie domu często sięgają również po kilka kropel płynnej gliceryny, którą dostaniesz w aptece.

Pamiętaj też, aby za wiosenne porządki nie zabierać się w samo południe. Słońce świeci wtedy najmocniej i powoduje, że woda na szybach szybko wysycha, pozostawiając zacieki i smugi, których chcesz uniknąć! Zwieńczeniem Twojej pracy po umyciu szyb, framug i parapetów będzie powieszenie czystych zasłon i firan, które udekorują błyszczące i odświeżone po zimie okna!