Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Wybieramy klamkę do drzwi

Wybieramy klamkę do drzwi

2021-04-29 13:40

Klamka do drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych to nieodzowny element, który dopełnia całą konstrukcję skrzydła drzwiowego. Poznaj charakterystyczne cechy tradycyjnych, owalnych i dekoracyjnych modeli wykonanych z przeróżnych materiałów. Podpowiadamy, na jaką klamkę warto się zdecydować, aby podkreślić charakter wnętrza, a także wejście do mieszkania czy na taras.
 
Z artykułu dowiesz się:
• Na co zwracać uwagę przy wyborze klamki do drzwi?
• Jaki dobrać kształt klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych?
• Jakie parametry powinny mieć klamki do drzwi?
• W jaki sposób dopasować klamkę do drzwi balkonowych i tarasowych?
 

klamka do drzwi wewnętrznych

Klamki do drzwi – jak wybrać odpowiedni model?
Mosiężne, niklowane, chromowane, proste lub bogato zdobione – oferta klamek jest bardzo szeroka. Modele tego typu produktów różnią się nie tylko kształtem i kolorem, lecz także stopniem wytrzymałości, materiałem, z jakiego zostały wykonane i szczegółami konstrukcyjnymi. Klamka musi przede wszystkim harmonijnie komponować się z wnętrzem… i z samymi drzwiami, na których zostanie zamontowana. W pierwszej kolejności warto dopasować ją do charakteru pomieszczenia.

W minimalistycznych aranżacjach najlepiej będą wyglądały proste klamki, pozbawione jakichkolwiek zdobień. W przypadku mieszkań urządzonych np. w stylu angielskim najlepszym wyborem będą modele wykonane z mosiądzu. Oczywiście to tylko pewna reguła, od której zawsze można znaleźć wyjątek, bowiem w ostatnim czasie w trendach aranżacyjnych coraz częściej można dostrzec zamiłowanie do eklektycznych rozwiązań. Architekci chętnie łączą różne style, czego wynikiem są np. minimalistyczne wnętrza, w których elementem dekoracyjnym i przykuwającym uwagę jest ciekawa, bogato zdobiona klamka do drzwi.

W wyborze koloru klamek do drzwi wewnętrznych warto kierować się nie tylko odcieniem drewna czy płyty MDF, z której są zrobione, ale także barwą takich elementów jak karnisze, okucia mebli oraz ścian. W przypadku drzwi zewnętrznych kryterium wyboru może być np. rodzaj elewacji. Przy doborze idealnej klamki na zewnątrz zwróć też uwagę na to, aby była wykonana z wytrzymałych materiałów odpornych na korozję. Odrębną kategorię stanowią także akcesoria do drzwi antywłamaniowych – klamki, wkładki i zamki powinny mieć aprobatę techniczną i certyfikaty bezpieczeństwa wydawane przez określone instytucje.
 
Klamka do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych – jaki kształt będzie najlepszy?
Do najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych klamek do drzwi należą produkty o prostych kształtach opartych na planie prostokąta lub kuli czy elipsy (tzw. gałki), wykonane zazwyczaj z aluminium. To materiał niezwykle lekki, ale jednocześnie wytrzymały i odporny na korozję. Różnorodna oferta sklepów obejmuje również klamki stalowe, mosiężne, a także te z dekoracyjnymi dodatkami.

W typowej klamce wewnętrznej czy zewnętrznej mogą być zatopione np. szklane, skórzane czy drewniane elementy. Za taki dodatkowy dekor najczęściej trzeba więcej zapłacić. Do nieco bardziej awangardowych modeli z pewnością można zaliczyć klamki stylizowane, wyglądające niczym z minionej epoki. Jeżeli kochasz wnętrza w stylu pałacowym lub rustykalnym i właśnie w taki sposób chcesz urządzić swój dom, klamka przypominająca np. głowę lwa czy model z elementem roślinnym będą w sam raz dla Ciebie!
 
Klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych – parametry, które należy sprawdzić przed zakupem
Jeśli to możliwe, przed zakupem koniecznie przetestuj, jak wybrana przez Ciebie klamka leży w dłoni. To bardzo ważne, czy ma odpowiednią długość, kształt albo nie jest zbyt ciężka. Ocena tych parametrów to kwestia indywidualna, trzeba więc samodzielnie wypróbować kilka lub kilkanaście modeli, by wybrać ten najbardziej funkcjonalny i działający przez zarzutów.

Zanim zapadnie przysłowiowa klamka warto też sprawdzić, czy dany model ma solidną sprężynę i antykorozyjny mechanizm. To szczególnie ważne w przypadku klamek do drzwi zewnętrznych, które narażone są na działanie przeróżnych warunków atmosferycznych. Klamka powinna też korespondować z zamkiem i jego obudową. Zastanów się, czy potrzebujesz np. zamka na klucz, na wkładkę patentową, a może wystarczająca będzie tylko blokada lub tzw. zamek wpuszczany oszczędnościowy. Wybór jest naprawdę spory. Do klamki dobierz też odpowiedni szyld – np. długi, owalny lub prostokątny.
 
Klamka do drzwi balkonowych – jednostronna czy obustronna?
Jeśli szukasz idealnej klamki do drzwi balkonowych czy tarasowych, najpierw spróbuj zastanowić się, czy chcesz, aby była ona jednostronna czy obustronna. Pierwsze rozwiązanie najczęściej polecane jest do mieszkań w bloku, zaś to drugie – do domów wolnostojących i szeregowych. Klamka powinna pasować kształtem, materiałem i kolorem do drzwi wyjściowych. Jeśli zatem jesteś posiadaczem drzwi z ramą z PCV w kolorze białym – najbardziej rozsądne będzie dobranie tego samego koloru klamki, aby była spójna z całą konstrukcją.

Jeśli chodzi o materiał, z którego może być wykonana klamka, najpopularniejsze są modele ze wspomnianego już PCV lub aluminium. W przypadku drzwi przesuwnych, postaw na modele z długą, solidną rękojeścią, a jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć dom przed ewentualnym włamaniem, zainwestuj w klamkę z kluczem. Rozwiązaniem dla przezornych rodziców, którzy mają dzieci, może być np. model z przyciskiem. Aby otworzyć drzwi i wyjść na świeże powietrze, trzeba go najpierw mocno wcisnąć.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>