Segregacja śmieci w domu – jak ją dobrze zorganizować?

W 2021 roku nie ma już chyba osoby, która nie słyszałaby o obowiązku segregacji śmieci w domu. O ile jednak w przestronnych kuchniach bez problemu znajdzie się miejsce na osobne pojemniki do sortowania, o tyle w małych mieszkaniach w blokach nieraz trzeba wykazać się nie lada kreatywnością. Dlatego mamy dla Ciebie kilka pomysłów na to, jak zorganizować sobie przestrzeń, by segregacja śmieci była automatyczną czynnością, a nie codzienną udręką.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zasady segregacji śmieci w domu?
  • Jak zorganizować pojemniki na segregację śmieci pod zlewem?
  • W jakich innych miejscach kuchni możesz przechowywać poszczególne frakcje odpadów?
  • Jak segregować śmieci w bardzo małych mieszkaniach lub nieustawnych kuchniach?

Jak segregować śmieci? Podstawowe zasady

Codzienne odpady produkowane przez gospodarstwa domowe należy segregować, dzieląc je na 5 typów:

  • papier – opakowania papierowe i tekturowe, gazety, czasopisma, ulotki, zeszyty, papier biurowy (bez ręczników papierowych, chusteczek, zatłuszczonego papieru),
  • plastik i metal – butelki plastikowe, puszki metalowe po napojach i żywności, zakrętki od butelek i słoików, torebki foliowe, plastikowe opakowania (np. po jogurcie), kartony po mleku i sokach (bez puszek po chemikaliach, zatłuszczonych pojemników po żywności, baterii),
  • szkło – szklane butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach i lekach (bez potłuczonych szklanek, talerzy, naczyń żaroodpornych, szyb, żarówek itp.),
  • bioodpady – resztki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe rośliny, resztki jedzenia (bez mięsa, kości, tłuszczu, ziemi),
  • zmieszane – mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, ceramika, potłuczone lustra, szyby, resztki mięsa i kości, tekstylia, żwirek z kuwet.

Poszczególne pojemniki w altanach śmietnikowych mają różne kolory, co ułatwia segregację odpadów. Pamiętaj, żeby nie myć opakowań, bo zostanie to zrobione w sortowni – oszczędzaj wodę. Na stronach miast dostępne są też szczegółowe zasady segregacji śmieci i instrukcje, co zrobić z odpadami takimi jak: baterie i akumulatory, elektrośmieci, przeterminowane leki, gabaryty czy odpady remontowe.

Pora przemyśleć, jak segregować śmieci w domu. W końcu zanim trafią do odpowiednich pojemników, trzeba je gdzieś gromadzić – i to w taki sposób, by nie zakłócały wygody i estetyki wnętrza. W rzeczywistości wszystko sprowadza się tu do prostego podziału.

Masz miejsce? Kosze do segregacji śmieci umieść pod zlewem

To najprostsze i najbardziej oczywiste rozwiązanie, które sprawdza się w wielu domach. Szeroka szafka pod zlewozmywak 2- lub 1,5-komorowy ma standardowo 80 lub 60 cm, a do tego ze względu na przyłącza wewnątrz trudno zagospodarować ją w inny sposób. Na takiej powierzchni spokojnie zmieszczą się pojemniki na odpady zmieszane, plastik, szkło, papier i bio. Na boku lub drzwiczkach szafki można też zawiesić pojemniczek na zużyte baterie.

Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania kuchni, zastanów się nad wyborem szafki z wysuwaną szufladą. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, a pojemniki możesz umieścić w specjalnym stelażu, dzięki czemu nie przesuwają się i łatwo je utrzymać w czystości.

Jeśli jednak Twoja zabudowa kuchenna pochodzi z czasów sprzed obowiązku segregacji śmieci, musisz dostosować do sortowania już zagospodarowaną przestrzeń. Na szczęście zwykle nie jest to trudne, gdyż na rynku dostępne są różne rozwiązania – od systemów koszy z prowadnicami, przez zestawy koszy obrotowych, wysuwanych, aż po kombinacje pojemników różnych wielkości. Kosze do segregacji śmieci dla ułatwienia mogą być oznaczone kolorami.

Segregacja śmieci w domu – jak ją dobrze zorganizować?

Nie masz miejsca? Ustaw pojemniki do segregacji osobno

„Wszystkie kosze do segregacji śmieci powinny stać razem” – powiedział nikt nigdy. Z faktu, że w większości polskich (i nie tylko) domów kubły tradycyjnie umieszcza się pod zlewem, nie wynika dokładnie nic. Jeżeli w tym miejscu masz wąską szafkę, która pomieści tylko jeden kosz… to zostaw tam jeden kosz, a na pozostałe zaraz poszukamy innego miejsca. Pomysły z wciskaniem trzech osobnych, ale za to małych koszy do segregacji śmieci pod zlew lepiej sobie odpuścić. Dobrze prezentują się chyba tylko w artykułach w Internecie. Po pierwsze komu chciałoby się codziennie je opróżniać, po drugie – o ile więcej worków trzeba by wtedy zużywać? Mało ekologiczne rozwiązanie.

Jeśli pod zlewem ma się znaleźć tylko jeden pojemnik, najwygodniej będzie ustawić tam odpady zmieszane. Zazwyczaj jednak nawet w takiej przestrzeni da się upchnąć jeszcze niewielki pojemnik na bio. Dobrym pomysłem jest zawieszenie go po wewnętrznej stronie drzwiczek. Te dwie frakcje śmieci warto trzymać właśnie w pobliżu blatu roboczego i strefy zmywania. Do zmieszanych trafiają rzeczy tłuste i brudzące, do bio pozostałości po gotowaniu i zmywaniu – akurat z tymi typami odpadów niezbyt wygodnie podróżuje się na drugi koniec kuchni.

Ale już z plastikiem czy papierem to zupełnie inna historia. Suche i czyste odpady można przechowywać w wielu innych miejscach kuchni lub mieszkania. Przykłady? Przestrzeń osłonięta przez otwarte drzwi wewnętrzne, duża szafka gospodarcza, strefa za wyspą lub pod niezabudowanym parapetem. Podobnie możesz składować szkło, ale w jego wypadku warto najpierw sprawdzić, czy przypadkiem w szafce po zlewem nie zmieści się jeszcze wąski, druciany stojak na puste butelki. Jeśli nie – przejdźmy do rozwiązań alternatywnych.

Jak segregować śmieci w bloku? Metody alternatywne i tipy do małych i nieustawnych mieszkań

Prawdziwe wyzwanie zaczyna się bowiem, gdy np. mieszkasz w starym bloku z niedużą, zamkniętą kuchnią, w której masz mały zlew z wąską szafką, a pozostała przestrzeń jest już maksymalnie zagospodarowana przez inne meble i AGD. Co wtedy? Nie pozostaje Ci nic innego jak włączyć kreatywne myślenie, szósty zmysł harcerza i zastanowić się, jak sortować śmieci w swoim własnym stylu. Oto kilka pomysłów, gdzie szukać przestrzeni na kosze do segregacji śmieci w kuchni i poza nią:

  1. Lodówka wolnostojąca – jeśli na wierzchu obok kwiatka ustawisz schludne, zamknięte pudełko, nikt nawet nie wpadnie na to, że w środku są np. słoiki do wyniesienia.
  2. Parapet – masz zlew po oknem? Możesz tu zorganizować kompostownik na bioodpady.
  3. Balkon – tutaj spokojnie możesz przechować np. szkło czy zgniecione plastikowe butelki.
  4. Szafa w przedpokoju – jeśli masz tzw. szafę gospodarczą w przedpokoju, zorganizuj w niej pudło na papier, szkło lub plastik.
  5. Kosz pod biurkiem – drobne odpady papierowe możesz zbierać w strefie biurowej.
  6. Małe pojemniczki na drobiazgi – wcale nie musisz trzymać całego plastiku i metalu w jednym koszu! Może np. masz gdzieś na półce trochę miejsca na pudełko z drobnymi elementami, jak pokrywki od słoików czy zgniecione puszki? Albo na małe szklane słoiczki. Wtedy np. duże szkło może stać pod zlewem luzem – jest ciężkie, więc i tak zwykle wynosi się je na bieżąco.
  7. Torby lub worki do segregacji śmieci – jeśli sztywny plastikowy pojemnik nie zmieści się w szafce, zawsze pozostają Ci też… brezentowe torby, które elastycznie dopasują się do przestrzeni, jaką dysponujesz.

To sprytny wybieg, dzięki któremu wygodnie przechowasz metal, plastik i papier. Pamiętaj tylko, by do potencjalnie cieknących opakowań zastosować dodatkowo foliowy (najlepiej kompostowalny) worek oraz na wszelki wypadek nie stawiaj ich na podłodze drewnianej.

Mamy nadzieję, że te pomysły były dla Ciebie przydatne lub zainspirowały Cię do szukania rozwiązań na miarę Twojego M. Chcesz poznać więcej porad dotyczących organizacji we wnętrzach? Przeczytaj, jak urządzić kuchnię z jadalnią na wspólnej przestrzeni.