Wiosenne porządki – dobrze je zaplanuj!

Zbliża się koniec lutego, a my z coraz większą nadzieją rozglądamy się wokół, wypatrując pierwszych oznak wiosny. Gdy tylko ona nadejdzie, przynosząc ze sobą ciepłe promienie słońca i kipiącą zielenią naturę, dla wielu z nas oznacza to też jedno: czas na sprzątanie domu! Organizacja w takim wypadku to podstawa. Wiosenne porządki powinny być dobrze zaplanowane, tak abyście zrobili je sprawnie – a może nawet z radością! Zatem jak uporządkować dom?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak zaplanować wiosenne porządki domowe?
  • Jakie prace techniczne warto wykonać na wiosnę?
  • Jak na dłużej utrzymać dobry porządek w domu?

Wiosenne porządki w domu – plan to podstawa!

Kiedy pierwsze promienie wiosennego słońca wpadają do naszych domów, przynoszą nie tylko radość i entuzjazm. Wydobywają też bowiem na wierzch widoki, które niekoniecznie cieszą nasze oko. Zacieki na oknach, kurz na meblach, dotychczas niewidzialne plamki na podłodze czy zabrudzenia na ścianach – wszystko to nagle staje się aż za bardzo widoczne. To wówczas zwykle pojawia się hasło: zaczynamy porządki wiosenne! Nie należy jednak brać się do nich na „hurra”. Najpierw opracujcie sobie przemyślany, podzielony na etapy plan.

Do organizacji wiosennych porządków najlepiej jest podejść metodycznie. Wypiszcie w punktach ich najważniejsze elementy, których nie uwzględniacie w standardowym sprzątaniu. Mowa tu więc m.in. o ścieraniu kurzu, myciu okien, luster i innych szklanych powierzchni, dokładnym zadbaniu o panele, konserwacji podłóg drewnianych, praniu zasłon i narzut etc. Plan porządków domowych może też być podzielony na poszczególne pomieszczenia. Wyodrębnijcie wówczas osobne kategorie – np. łazienka, kuchnia, salon, garderoba – i w ich ramach wypunktujcie konkretne prace, które należy w danym miejscu wykonać.

Pamiętajcie jednak o tym, że listy wiosennych porządków nie musicie realizować w jeden dzień. Postarajcie się, aby dobrze zorganizować się w czasie. Na takie wielkie sprzątanie możecie zaplanować choćby cały weekend. Nie będziecie wówczas mieć poczucia, że zaharowujecie się do ostatku sił, a jednocześnie być może uda Wam się wymyślić dodatkowe zmiany w domu, które odmienią Wasze wnętrza i nadadzą im nowego, świeżego – iście wiosennego! – charakteru.

Wiosenne porządki – dobrze je zaplanuj!

Prace techniczne – wiosna to dobry czas!

Nadejście wiosny to doskonały moment na różne domowe prace techniczne. Jeśli mieszkacie w domu, z pewnością dobrze jest przyjrzeć się obejściu i sprawdzić, czy mrozy i wilgoć nie wyrządziły szkód w elewacjach, pokryciu dachowym, zewnętrznych instalacjach etc. Wewnątrz pomieszczeń także warto sprawdzić, jakie elementy wymagają ewentualnie odświeżenia czy drobnych prac remontowych.

Dokładnie umyjcie podłogi bądź panele, nie omijając przy tym też listew przypodłogowych czy progów. Upewnijcie się, czy wszystko jest w należytym porządku i czy nie trzeba poprawić ich montażu – czy nic się nie przesunęło, odkleiło etc. (zdarza się to szczególnie w wypadku starszych systemów). Krytycznym okiem spójrzcie też na ściany. A nuż przydałoby się im gruntowne czyszczenie albo odmalowanie, na dawny lub wręcz przeciwnie – zupełnie nowy kolor? Możecie też przemyśleć prace remontowe w kuchni czy łazience albo przemeblowanie salonu. Prace techniczne po zimie przydadzą się także na balkonie bądź tarasie – to miejsce z pewnością będzie wymagać intensywnej odnowy!

Dobry porządek po wiosennym sprzątaniu – jak zatrzymać go na dłużej?

Wiosenne porządki szczęśliwie już za Wami i teraz rozkoszujecie się czystym, świeżym i pachnącym mieszkaniem? To świetnie! Samo sprzątnięcie domu to jednak tylko część sukcesu. Równie ważne jest bowiem to, żeby nauczyć się utrzymać ten ład możliwie jak najdłużej. Jak to osiągnąć? Po pierwsze, pamiętajcie, aby trzymać się zasady odnoszenia rzeczy na ich miejsce. Deklaracje typu: „ja to tu tylko na chwilę zostawię, a potem sprzątnę” to zazwyczaj cisi zabójcy porządku. Zresztą odkładanie koniecznych czynności na później raczej nigdy nie wychodzi na dobre. Powinniście o tym dobrze wiedzieć, bo nagromadzenie wiosennych porządków nierzadko wynika z takiego właśnie „zrobię to jutro”!

Po drugie, zastanówcie się, czy do sprawy nie podejść bardziej systemowo i oszczędzić sobie części prac w przyszłości. Może warto by wymienić panele podłogowe na nowocześniejszą wersję, ze specjalną powłoką ułatwiającą czyszczenie? A gdyby tak zamiast martwić się o nowe smugi i plamy na ścianach, zdecydować się na położenie paneli ściennych? Są one znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości na co dzień! Z kolei jeżeli planujecie nowe meble czy dodatki, wybierajcie modele w takiej kolorystyce i z takich materiałów, na których mniej widać lekkie zabrudzenia. Mowa tu m.in. o drewnie o naturalnej strukturze, a także o odcieniach szarości, beżu czy brązu.

Oczywiście nie uchroni to Was całkowicie przed sprzątaniem – ale wrażenie ładu i porządku zostanie na dłużej, a Wy będziecie mogli całkowicie oddać się wiosennym radościom!