Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?

Małe mieszkanie mieszczące się w bloku łączy ze sobą przytulność, łatwość utrzymania w idealnym ładzie oraz niższe koszty eksploatacji. Ten ostatni argument jest w obecnych czasach szczególnie ważny. Warto jednak zwrócić uwagę, że małe mieszkanie to także nie lada wyzwanie aranżacyjne.

Wykończenie i umeblowanie niewielkiego wnętrza w taki sposób, aby wydawało się optycznie większe, to marzenie chyba każdego właściciela kawalerki. Dodatkowo należy zadbać o to, żeby mieszkanie mimo swych niezbyt imponujących rozmiarów było funkcjonalne, a mieszkanie w nim powinno sprawiać przyjemność. Zatem, jak urządzić małe mieszkanie, a konkretnie jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas aranżacji małego mieszkania? Jak umeblować małe mieszkanie, by było idealnie dopasowane do naszych potrzeb, wygodne i funkcjonalne? Sprawdź kilka niezawodnych patentów, które pomogą Ci w aranżacji małego mieszkania oraz wesprą w urządzaniu każdego pomieszczenia z osobna.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?
  • Od czego zacząć urządzanie małego mieszkania?
  • Jak optycznie powiększyć pomieszczenia w niewielkim mieszkaniu?
  • Dlaczego kolor ścian, drzwi i podłogi w małym mieszkaniu jest szczególnie ważny i jak wpływa na postrzeganie przestrzeni?
  • W jaki sposób można powiększyć salon, mając na uwadze jego niewielką przest
  • Idealna aranżacja małego mieszkania?

Czym właściwie jest małe mieszkanie?

Określenie „małe mieszkanie” dla każdego będzie oznaczać coś innego. W tej kategorii mieszczą się bowiem zarówno mikroapartamenty typu studio, jak i 40-metrowe mieszkania z dwoma pokojami – a to ogromna rozbieżność. Najczęściej jednak mówiąc o małym mieszkaniu w bloku, mamy na myśli kawalerkę, czyli mieszkanie złożone z pokoju, kuchni i łazienki, zwykle połączonych przez malutki i wąski przedpokój. Czasami w małym, ale wysokim mieszkaniu możemy zorganizować także antresolę z funkcją spania, pozwalającą na uzyskanie kilku dodatkowych metrów przestrzeni.

Podczas urządzania niewielkiej powierzchni łatwo doprowadzić do przeładowania przedmiotami, przez co przestrzeń stanie się ciasna i mniejsza niż jest w rzeczywistości. W odpowiedzi na pytanie o to, jak urządzić małe mieszkanie – powinno się wprost mówić, że przeładowanie to pierwsze, czego należy unikać. Główny problem polega na tym, że istnieją elementy wyposażenia, które muszą się w nim znaleźć. Dlatego przed urządzeniem małej przestrzeni warto zastanowić się, czego naprawdę będzie Ci potrzeba, a z czego możesz zrezygnować, gdy Twoją misją jest urządzenie małego mieszkania, gdzie musi być idealnie zagospodarowana przestrzeń, gdzie nawet szuflady powinny znajdować się w miejscach, które je optycznie ukryją, a lampy stojące ustawia się raczej bezpośrednio pod ścianami – lub pod skosami, jeśli te akurat w danym mieszkaniu występują.

Dopasuj małe mieszkanie do Twoich prawdziwych potrzeb

Małe mieszkanie w bloku może być bardzo wygodne i funkcjonalne, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, że jego wyposażenie powinno przede wszystkim odzwierciedlać realne potrzeby przyszłych mieszkańców. Zupełnie inaczej będzie wyglądała kawalerka singla, a inaczej rodziny z dzieckiem. Inaczej będzie urządzone mieszkanie osoby, która tylko w nim śpi, a inaczej kogoś, kto pracuje w domu.

Zanim przystąpisz do urządzania wnętrza, zastanów się porządnie nad tym, jakie funkcje będzie ono spełniać. Nawet małe mieszkanie w bloku można w sposób funkcjonalny podzielić na strefę pracy czy nauki, w której znajdzie się minimalistyczne biurko, urządzić sypialnię, a także wygospodarować miejsce, w którym można wygodnie spożywać posiłki, albo przyjmować gości. W niektórych przypadkach możemy umowny pokój dzienny urządzić już na granicy aneksu kuchennego, w innych zaś, gdy kilka mniejszych pomieszczeń jest od siebie trwale oddzielonych, musimy znaleźć inne świetne rozwiązanie na optymalizację przestrzeni i wykorzystać kilka prostych trików, jak choćby unikanie ciemnych kolorów.

Co zrobić, aby małe mieszkanie wydawało się większe?

Nawet małe mieszkanie w bloku może robić wrażenie przestronnego, wystarczy postarać się o odpowiednie meble wielofunkcyjne i zastosowanie kolorów, które optycznie powiększają przestrzeń. Kolory to nie tylko ściany i podłogi, to także odcienie mebli, dywanów, a nawet zawieszonych w oknach rolet lub zasłon. Jeśli chcesz wizualnie poprawić wielkość pokoju, pamiętaj, że najważniejsze jest światło i jasne barwy – to doskonały sposób na optyczne zwiększenie pomieszczeń i takie urządzenie mieszkania w bloku, by było ono faktycznie przyjemnie przestrzenne.

Jeżeli Twoje mieszkanie posiada balkon, może być nawet typu francuskiego, to możesz sobie pogratulować. Nie wszyscy właściciele małych mieszkań mają tyle szczęścia. Ilość światła wpadającego przez okno i znajdujące się na wysokości całej ściany drzwi balkonowe sprawi, że pokój będzie wydawał się większy. Poza tym na balkonie zawsze można postawić stolik kawowy, który świetnie sprawdzi się wiosną i latem! Zrezygnuj z ciężkich zasłon na rzecz podnoszonych na dzień rolet, jeżeli nie boisz się ciekawskich spojrzeń, możesz także pozbyć się firanek. Niczym niezasłonięty widok z okien stanie się niejako naturalnym przedłużeniem pokoju. Dzięki tym prostym zasadom wystrój małego mieszkania w bloku optycznie wymiernie je powiększy.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?

Kolory, o czym pamiętać w małym mieszkaniu?

Mody dotyczące kolorów używanych w aranżacji wnętrz zmieniają się dość często, jednak jeżeli chcesz zadbać o to, aby Twoje mieszkanie wyglądało na bardziej przestronne, podchodź z rozwagą do poszczególnych trendów. Urządzając mieszkanie, warto wybierać farby w odcieniach bieli, wanilii, beżów, czy jasnych szarości, ale równie dobrze mogą to być pastelowe, mocno rozbielone warianty ulubionych kolorów. Doskonałym rozwiązaniem będzie choćby pomalowanie skrajnych ścian na różne odcienie, co wydłuży pomieszczenie.

Ciemne meble i ciemna podłoga mogą wydawać się ciekawym rozwiązaniem w połączeniu z jasnymi ścianami, jednak w przypadku małego mieszkania w bloku nie jest to najlepszy pomysł. Mogą być ciemniejsze od ścian, jednak zrezygnuj z czerni i wpadających w nią odcieni. Oczywiście nie ma mowy o meblach w kolorach wtapiających się w barwy ścian, taki efekt mógłby na dłuższą metę być dość męczący. Dodatkowo jasna podłoga rozświetla małe wnętrza – warto o tym pamiętać.

Mówiąc o kolorach, warto pamiętać także o wzorach, decydując się na wzorzyste zasłony, dywan i obicia mebli możesz wywołać wrażenie bałaganu. Dlatego postaraj się o raczej oszczędne wprowadzanie deseni do małego wnętrza. Ciekawym pomysłem może być wprowadzenie do mieszkania 1-2, najwyżej 3 kontrastowe barwy, wokół których będziesz tworzyć aranżację własnego mieszkania.

Podłogi i drzwi to ważny element małych mieszkań

Wybierając podłogę do małego mieszkania w bloku, warto postawić na ten sam kolor w każdym pomieszczeniu. Ten trik pomoże optycznie powiększyć niewielki metraż. Najprostszym rozwiązaniem do wykorzystania w małych mieszkaniach jest sięgnięcie po panele winylowe lub laminowane, które można ułożyć w każdym pomieszczeniu. Jeżeli jednak zależy Ci na drewnianej podłodze do pokoju dziennego, postaraj się, aby pasowała do odcienia paneli w łazience i kuchni. Panele podłogowe doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy Twój salon połączony jest z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo elegancko, a dodatkowo panele są odporne na działanie wody i łatwe do utrzymania w czystości – to szczególnie ważne w części kuchennej.

Ważnym elementem wyposażenia wnętrz, o którym wiele osób zdaje się zapominać, ustalając kolorystykę mieszkania, są drzwi wewnętrzne. W tym przypadku również warto kierować się zasadą dominacji jasnych barw. Na rynku wyposażenia wnętrz dostępne są drzwi białe lub w delikatnym kolorze drewna, które będą pięknie się komponować z jasnymi ścianami i podłogami, i pomogą urządzić mieszkanie może i małe, ale zaskakująco przestrzenne.

Szukając idealnych drzwi wewnętrznych do małego mieszkania w bloku, możesz zdecydować się na skrzydła przeszklone – w całości lub częściowo. To rozwiązanie jest bardzo, lekkie wizualnie, a ponadto zapewnia optymalne przenikanie światła pomiędzy pomieszczeniami. Interesującym pomysłem są również drzwi harmonijkowe lub drzwi przesuwne, które pozwalają oszczędzić sporo miejsca, a w małym mieszkaniu każdy centymetr jest przecież na wagę złota. Jeśli natomiast decydujesz się na tradycyjne skrzydło uchylne, rozważ drzwi bezprzylgowe – skrzydło tworzy w nich jedną powierzchnię z ościeżnicą, przez co efekt jest bardziej estetyczny.

Kuchnia czy aneks kuchenny z salonem, co sprawdza się lepiej w małym mieszkaniu w bloku?

Połączenie salonu z kuchnią pozwala na zupełnie inne rozwiązania aranżacyjne, niż ma to miejsce w przypadku zamkniętej kuchni. Jest to standardowe rozwiązanie stosowane w przypadku najnowszego budownictwa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas generalnego remontu w starszych mieszkaniach pozbyć się ściany oddzielającej pokój od kuchni, tworząc otwartą przestrzeń. W ten sposób można zyskać jedno obszerne pomieszczenie w miejsce ciasnej kuchni i niewielkiego pokoju – mniej ścian to więcej miejsca, docenisz to w małym wnętrzu. Dodatkowo możesz zaprojektować wyspę kuchenną – zyskasz sporą i bardzo funkcjonalną przestrzeń blatu roboczego lub stołu, a także miejsce do przechowywania akcesoriów. Jednym z ciekawszych trendów wartych zastosowania w małym mieszkaniu, są przeszklone ściany, symbolicznie oddzielające kuchnię od pokoju.

W sytuacji, gdy zdecydujesz się na aneks kuchenny w małym mieszkaniu w bloku, postaw na meble na wymiar. Funkcjonalne meble, czyli dopasowana do wielkości strefy kuchennej zabudowa sięgająca pod sufit, będzie się prezentowała wyjątkowo atrakcyjnie. Liczne szafki pozwolą na sensowne rozmieszczenie niezbędnych w kuchni sprzętów i akcesoriów. Warto pamiętać o zasadzie, że im mniej rzeczy na wierzchu, tym większe wrażenie porządku.

Minimalizm, idealne rozwiązanie na aranżację małego mieszkania w bloku

Urządzenie małego mieszkania w bloku to prawdziwe wyzwanie. Łatwo bowiem stworzyć przestrzeń, która będzie robiła wrażenie przeładowanej, a przez to jeszcze mniejszej niż w rzeczywistości. Zwłaszcza że wiele osób ma tendencję do gromadzenia nie tylko mebli i książek, ale także drobiazgów, które zajmują każdą wolną przestrzeń. Nagromadzenie rzeczy utrudnia utrzymanie porządku. Małe mieszkanie bardzo łatwo jest „zagracić” i sprawić, że trudno się będzie w nim poruszać, nie mówiąc o znalezieniu czegokolwiek.

Małe mieszkania w bloku wymagają radykalnych rozwiązań, jednym z nich jest minimalizm. Zainwestuj w solidne meble, które pozwolą Ci sprytnie zapanować nad posiadanymi przedmiotami. Szafki i szuflady to sprytne rozwiązania, które pozwolą uporządkować otoczenie, a oszczędnie używane elementy dekoracyjne staną się prawdziwą ozdobą przyciągającą wzrok. Na małej powierzchni należy szczególnie dobrze przemyśleć, co chcemy eksponować, a co raczej powinno zostać schowane. Dotyczy to zarówno części dziennej, jak i aneksu kuchennego, przedpokoju i łazienki. Minimalistycznie wyposażone wnętrze także może być przytulne, a brak nadmiaru ozdób i kolorów sprawi, że będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Urządzanie małego mieszkania w bloku to umiejętne żonglowanie przestrzenią, gra światłem i kolorem. Na początku może to wydać się trudne, jednak można się tego nauczyć.