Nowoczesna stodoła, czyli architektoniczny trend, który króluje już od kilku lat, to połączenie prostoty z zamiłowaniem do ekologicznych rozwiązań. Najczęściej jest to dom bez okapu, wykuszy i balkonów. Główną rolę odgrywają w nim szkło, stal, drewno i beton. Podpowiadamy, jak wykończyć i urządzić takie wnętrze, by było funkcjonalne, przytulne i komfortowe dla jego użytkowników.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się dom bezokapowy?
  • Jak wybrać drzwi zewnętrzne i wewnętrzne do nowoczesnej stodoły?
  • Jakie panele podłogowe sprawdzą się w Twoim domu?

Nowoczesna stodoła – dom bezokapowy o prostej bryle

Nowoczesna stodoła jest najczęściej projektowana na bazie prostokąta lub litery L. Bryła domu to totalny minimalizm – bez zbędnych zdobień i wystających elementów. Wszystko jest dokładnie przemyślane i stworzone w taki sposób, by dom pasywny XXI wieku był ponadczasową wizytówką designu i architektonicznych rozwiązań, które mają wiele wspólnego z ekologią. Do prostoty i funkcjonalności nawiązuje także stromy, dwuspadowy dach bezokapowy bez widocznej podbitki.

Budowa prostego dachu wcale nie jest kłopotliwa. Jego montaż odbywa się niemalże w ekspresowym tempie i jest sporo tańszy w porównaniu do dachu z okapem. Wszystkie rynny są ukryte w elewacji budynku, co wizualnie prezentuje się bardzo nowocześnie, a zarazem pomaga odprowadzić wody opadowe i roztopowe z powierzchni dachu. Na jego południowej stronie najczęściej montowane są panele fotowoltaiczne, aby budynek mógł wytwarzać swoją własną energię. Dom bezokapowy pomaga również dostarczyć więcej promieni słonecznych do wnętrza pomieszczeń.

Nowoczesna stodoła – co to jest?

Szklana stodoła, czyli przezroczyste drzwi i duże okna

Projekty domów, które są określane mianem nowoczesnych stodół, wcale nie muszą być ciemnymi drewnianymi budynkami. Architekci wkładają wiele starań w to, aby we wnętrzach królowało rozproszone światło, co tworzy wyjątkową atmosferę ciepła oraz przytulności. Wszystko za sprawą dużej ilości przeszkleń. Drzwi, które są w środku pomieszczenia, bardzo często wykonane są ze stali lub MDF i oczywiście ze szkła.

Drzwi szklane genialnie pasują do stylu industrialnego i można je montować zarówno w salonie, jak i w sypialni. Sprawdzą się także jako ozdobne przejścia między kuchnią a pokojem dziennym. Najbardziej efektowne modele to te kilkuskrzydłowe bądź też drzwi przesuwne – z ukrytymi zawiasami oraz magnetycznym zamkiem, zawieszone na eleganckiej prowadnicy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby drzwi wewnętrzne były spójne np. z kolorem podłogi. Wszystko zależy od gustu domowników. Z kolei drzwi zewnętrzne to najczęściej klasyka gatunku, czyli modele z litego drewna albo te fornirowane (o drewnianej strukturze), które idealnie wtapiają się w bryłę stodoły.

Okna od podłogi do sufitu i typowo skandynawskie przeszklenia – właśnie tak wygląda nowoczesna stodoła. Jej forma i ponadczasowa estetyka to najczęściej zasługa energooszczędnych skrzydeł z PCV lub aluminium, które charakteryzują się nie tylko wysoką izolacją termiczno-akustyczną, lecz także najwyższym bezpieczeństwem. Mają bowiem zaawansowane systemy antywłamaniowe. Przeszklenia mogą znaleźć się na całej długości elewacji, co sprawi, że dom będzie wyglądać bardzo nowocześnie. Wysokie okna nie są jednak schematem, który należy powielać w każdym projekcie. Jeżeli takie rozwiązanie nie przypadło Ci do gustu, bez problemu możesz postawić na klasyczne okna zamontowane na wysokości 80 lub 90 cm od posadzki, a nawet okna dachowe – jeżeli planujesz dom z poddaszem.

Dom stodoła – realizacje wnętrz z panelami podłogowymi w roli głównej

Projekt nowoczesnej stodoły może wydawać się dosyć powściągliwy i minimalistyczny z zewnątrz, ale wcale to nie oznacza, że taki sam ma być również w środku. Przy aranżowaniu pomieszczeń warto dać się ponieść fantazji, by stworzyć swoje wymarzone gniazdko. Łazienki, kuchnie i salony w stylu loft często łączą przeróżne kolory, faktury i materiały. Białe, niebieskie lub szare ściany połączone z miedzianymi dodatkami czy czernią są zawsze na topie. Aby ten eklektyzm wyglądał estetycznie, bardzo ważne w wykończeniu wnętrza są panele podłogowe, np. winylowe lub laminowane – najlepiej o dużej wytrzymałości mechanicznej (by posłużyły przez długie lata) i z ekologicznych materiałów (by przy okazji zadbać o planetę).

Drewnopodobne panele mogą kolorem i układem słojów nawiązywać do naturalnej elewacji domu lub do odcienia zewnętrznych drzwi do stodoły. Szlachetne drewno doskonale ociepla wnętrza i sprawia, że są bardziej przytulne. Na pewno taki materiał perfekcyjnie komponuje się z wysokimi industrialnymi ścianami z cegły lub betonu architektonicznego czy przeszkleniami na frontowej ścianie budynku. Co najważniejsze – panele można stosować nie tylko w salonach czy sypialni. Sprawdzą się także w łazienkach i pokojach kąpielowych. W tym przypadku należy zainwestować w specjalne panele wodoodporne.

W nowoczesnej stodole surowe formy i kolory są pożądane, a łączenie np. drewnianych belek z industrialnymi rurami, elementami stalowymi i widoczną instalacją elektryczną pasuje jak ulał. Wszystko nabiera wyjątkowego charakteru, gdy przez okna wpada duża ilość światła i rozprasza się po całym pomieszczeniu. Skoro już wiesz, jak wygląda nowoczesna stodoła i masz gotowe pomysły na to, jak ją urządzić, najwyższa pora na realizację Twoich planów. Powodzenia!