Rodzaje zamków do drzwi – czym się różnią?

Drzwi – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – bez zamka nie mogłyby właściwie spełniać swojej roli, którą jest odgradzanie domu od świata zewnętrznego. To zamek zapewnia bezpieczeństwo, prywatność i poczucie swobody we własnym mieszkaniu. W sprzedaży można znaleźć kilka typów zamków do drzwi. Zobacz, czym się między sobą różnią!

Z artykułu dowiesz się:

  • jaki jest podział zamków do drzwi ze względu na sposób montażu,
  • jak dzielą się zamki ze względu na sposób otwierania,
  • jakie są najnowocześniejsze rodzaje zamków,
  • o czym jeszcze warto pamiętać, wybierając zamek.

Przyjmuje się, że drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej dwa solidne zamki (ale nie więcej niż cztery, bo to osłabi ich konstrukcję). W drzwiach wewnętrznych wystarczy zwykle zapadka połączona z klamką lub prosty zamek z kluczem.

Zamki do drzwi – rodzaje ze względu na sposób montażu

Typy zamków do drzwi najczęściej wyróżnia się ze względu na sposób montażu (w ten sposób z reguły klasyfikuje się rodzaje zamków do drzwi zewnętrznych). Podstawowe dwa typy to:

  1. Zamek wpuszczany – jest montowany wewnątrz drzwi, a jego główny mechanizm zostaje ukryty. Jest wyposażony w zatrzask uruchamiany przez naciśnięcie klamki lub zasuwę uruchamianą kluczem. Do zamków zewnętrznych zalicza się również mechanizmy z blokadą, stosowane w łazienkach i toaletach.
  2. Zamek nawierzchniowy – montuje się go na powierzchni drzwi, a jego zasuwa wchodzi w blokadę przykręconą do ościeżnicy. Dość łatwo go sforsować, używając dużej siły. Zaleca się więc, by zamki nawierzchniowe stosować jako uzupełnienie modeli wpuszczanych. Sprawdzają się również wtedy, gdy drzwi są zbyt cienkie, by w ich wnętrzu zamontować zamek wpuszczany.

Warto wspomnieć również o zamkach wielopunktowych (zwanych też skrzynkowymi), należących do zamków wpuszczanych. Najczęściej są stosowane w drzwiach zewnętrznych, stanowią bowiem solidną ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Za pomocą jednego klucza można uzyskać zamknięcie w kilku punktach, zamek centralny jest bowiem połączony z ryglami umiejscowionymi w różnych miejscach drzwi.

Rodzaje zamków do drzwi – czym się różnią?

Rodzaje zamków do drzwi – sposób otwierania

Inny podział opiera się na rozróżnieniu sposobu otwierania i zamykania zamków. Tę klasyfikację zwykle stosuje się w odniesieniu do drzwi wewnętrznych. Na podstawie sposobu otwierania i zamykania można wyróżnić takie rodzaje zamków:

  1. Zamek na klucz – jest otwierany i zamykany są za pomocą klucza dołączonego do zamka.
  2. Zamek na wkładkę patentową – wymaga dokupienia wkładki, którą mocuje się do zamka za pomocą jednej śruby.
  3. Zamek z blokadą łazienkową – otwiera i zamyka się go przy pomocy pokrętła umieszczonego w szyldzie.
  4. Zamek oszczędnościowy – to zamek bezkluczowy, pozbawiony zasuwy, zamykany tylko na klamkę. Takie zamki zwykle stosuje się w drzwiach pokojowych.

Inne rodzaje zamków – nowoczesne rozwiązania

Na rynku są dostępne również bardzo nowoczesne rozwiązania, które często zupełnie nie przypominają klasycznych zamków. Niektóre z nich (jak zamek magnetyczny do drzwi wewnętrznych) stają się coraz bardziej powszechne w domach prywatnych, inne znajdują zastosowanie głównie w nowoczesnych biurach, laboratoriach czy hotelach.

  1. Zamek magnetyczny – podstawą jego działania są zwykłe magnesy, które stabilizują skrzydło drzwiowe w pozycji zamkniętej. Zamek magnetyczny nie ma tradycyjnie rozumianej zapadki.
  2. Zamek cyfrowy – aby go otworzyć, trzeb wpisać określony kod.
  3. Zamek biometryczny – można otworzyć go za pomocą odcisku kciuka, rozpoznaje bowiem układ linii papilarnych.

Zobacz też: drzwi wewnętrzne nowoczesne

Typy zamków do drzwi – o czym jeszcze pamiętać

Zamek musi być dopasowany do:

  • Kierunku otwierania drzwi – do drzwi lewych są przeznaczone zamki lewe, do prawych – prawe. Na rynku można również spotkać zamki uniwersalne.
  • Grubości drzwi – nie w każdych drzwiach można zamontować zamek wpuszczany. Ponadto śruby, którymi mocuje się zamek, nie powinny wystawać poza skrzydło.
  • Rozmiaru i wagi drzwi – tak, by nie stanowił dla nich zbyt dużego obciążenia.

Wybierając konkretny rodzaj zamka warto również zwrócić uwagę na obecność odpowiednich atestów oraz na klasę wkładki do zamka (najtrudniejsza do sforsowania będzie ta o klasie C). To właśnie wkładka stanowi serce zamka i w dużym stopniu decyduje o jego solidności. Jednocześnie w większości przypadków można ją łatwo wymienić, gdy nie spełnia oczekiwań lub… gdy zgubisz klucz.