Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Mieszkanie dla niepełnosprawnych – jaka podłoga się sprawdzi?

Mieszkanie dla niepełnosprawnych – jaka podłoga się sprawdzi?

2020-10-27 11:35

Przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej ma na celu przede wszystkim usunięcie przeszkód, które mogłyby utrudniać poruszanie się, oraz takie zaaranżowanie przestrzeni, by osoba na wózku mogła wykonywać samodzielnie jak najwięcej czynności. Trzeba więc pomyśleć o szerokości drzwi, wysokości blatów roboczych i rozmieszczeniu ścianek działowych. Istotne okazuje się również pokrycie podłogi – wytrzymałe i antypoślizgowe.
 
Z artykułu dowiesz się:
• jakie warunki powinna spełniać podłoga w mieszkaniu dla osoby na wózku,
• na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając panele, deski podłogowe i płytki do mieszkania osoby niepełnosprawnej.

Mieszkanie dla osoby na wózku powinno być pozbawione wąskich przejść i progów. Przyjmuje się, że do zawracania wózkiem potrzeba okręgu o średnicy co najmniej 130 cm, a drzwi muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości. Istotna okazuje się również wysokość, na jakiej są umieszczone klamki, włączniki i blaty robocze. Lista udogodnień jest naprawdę długa. Warto jednak zacząć od podstaw, czyli od podłogi.
 

Osoba na wózku w mieszkaniu dla osoby niepełnosprawnej
Podłoga w mieszkaniu dla osoby niepełnosprawnej – jaka powinna być?
 
Podłoga w mieszkaniu dla osoby na wózku powinna być przede wszystkim równa – niekiedy (zwłaszcza w starym budownictwie) potrzebne będzie ujednolicenie poziomu posadzki pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Progi nie mogą mieć więcej niż 2 cm wysokości, choć najlepiej, by w ogóle ich nie było. Nawet tak niewielka przeszkoda może bowiem znacząco utrudnić poruszanie się. Ważne również, by mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej było pozbawione schodków (nawet pojedynczych) i uskoków.
Mieszkanie dla niepełnosprawnych – jakie pokrycie podłogi wybrać?
 
W przypadku pokrycia podłogi w mieszkaniu dla osoby niepełnosprawnej wybór materiału jest właściwie dowolny. W zależności od osobistych upodobań może do być zarówno deska podłogowa, jak i gres czy ceramika. Należy jednak zwrócić uwagę na parametry wybranego tworzywa. Pokrycie podłogi musi być bowiem trwałe, odporne na ścieranie i zarysowania oraz antypoślizgowe:

Podłogi drewniane dobrze tłumią dźwięki i nie utrudniają jazdy na wózku. Powinny być jednak wykonane z twardych, odpornych gatunków drewna, jak dąb czy odmiany egzotyczne. Miękka sosna zostanie szybko porysowana przez koła wózka.
Panele podłogowe należy dodatkowo wyciszyć specjalną matą, by zniwelować przenikanie dźwięku toczących się kół do mieszkania piętro niżej. Najlepiej, by panele miały wysoką klasę ścieralności (AC4 lub AC5) oraz klasę użyteczności wskazującą na przeznaczenie do pomieszczeń o wysokim nasileniu ruchu czy wręcz miejsc użyteczności publicznej.
Płytki są bardzo trwałe i odporne na zarysowania. Te układane w mieszkaniu osoby poruszającej się na wózku muszą się jednak charakteryzować antypoślizgowością – mogą być pokryte specjalną powłoką lub mieć ryflowaną powierzchnię.

Lepiej zrezygnować natomiast z dywanów i dywaników, które mogą łatwo zaplątać się w szprychy wózka. Alternatywą stanie się miękka wykładzina przymocowana na stałe do podłoża. Długość jej włókien nie powinna przekraczać 15 mm.

Zobacz też, jak przeprowadzić wygłuszenie podłogi w mieszkaniu w bloku!
 

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>