Jak urządzić garderobę w domu? Kilka inspiracji do wykorzystania

24 września 2020

Własna garderoba to dla wielu kobiet spełnienie marzeń. Wchodząc do pomieszczenia pełnego butów i ubrań, można przez chwilę poczuć się jak bohaterka ulubionego filmu czy serialu. Garderoba to też rozwiązanie bardzo praktyczne – ułatwia bowiem utrzymanie porządku. Dzięki temu, że większość ubrań znajduje się w jednym miejscu, w innych pomieszczeniach nie trzeba ustawiać dodatkowych szafek. Jak jednak ją urządzić, by była w pełni funkcjonalna? Lepiej sprawdzi się garderoba na poddaszu ze skosami czy wydzielona z sypialni? Jak zaplanować garderobę, by pomieściła więcej ubrań niż klasyczna szafa? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zrobić garderobę na poddaszu,
  • jak zaprojektować małą garderobę,
  • jak wydzielić garderobę z innego pomieszczenia,
  • jakie wybrać drzwi do garderoby,
  • w jaki sposób wygodnie przechowywać ubrania w garderobie.

Dawniej garderoba kojarzyła się z luksusem i była aranżowana głównie w domach o dużym metrażu. Prawda jest jednak taka, że własną garderobą możesz cieszyć się nawet w niewielkim mieszkaniu. Bardziej istotne niż metraż okazuje się bowiem sprytne rozplanowanie przestrzeni.

Garderoba – jak urządzić i gdzie ją zaplanować?

Na początku zadaj sobie pytanie nie tyle o to, jak urządzić garderobę, lecz gdzie ją zaaranżować. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie jej w pobliżu sypialni lub łazienki, nie zawsze jednak pozwala na to układ domu. Co więcej – w niewielkich mieszkaniach niemożliwe okaże się przeznaczenie na garderobę oddzielnego pomieszczenia. Na szczęście jest również pomysł na małą garderobę stworzoną przez sprytne podzielenie przestrzeni za pomocą… drzwi.

  • Garderoba w oddzielnym pokoju – rozwiązanie idealne

Jeśli na garderobę możesz przeznaczyć całe oddzielne pomieszczenie – z powodzeniem pomieścisz tam wszystkie buty, ubrania, a nawet takie sprzęty jak deska do prasowania. W dużej garderobie warto też znaleźć miejsce na praktyczne siedzisko.

  • Garderoba wydzielona z innego pomieszczenia, czyli jak zrobić garderobę tanim kosztem

Aby wydzielić garderobę z innego pomieszczenia – np. sypialni lub korytarza – wystarczy ustawić ściankę działową z karton-gipsu i zamontować praktyczne przesuwane drzwi, które nie zabierają dodatkowego miejsca. Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie montowanej do sufitu szyny z powieszonymi zasłonami lub dekoracyjnego parawanu.

  • Garderoba na poddaszu

Masz pomysł na garderobę na poddaszu? Wielu inwestorów decyduje się na podobne rozwiązanie. W tym przypadku dobrze sprawdza się zabudowa na wymiar, pozwalająca funkcjonalnie wykorzystać nawet niską ścianę kolankową. Dzięki dobrze dopasowanym meblom garderoba ze skosem okaże się naprawdę pojemna! Bardzo istotną kwestią jest również prawidłowo zaprojektowany system wentylacyjny. Klasyczne okno może nie wystarczyć. Być może konieczne okaże się zamontowanie dodatkowych nawiewników lub zainwestowanie w wentylację mechaniczną.

  • Garderoba pod skosem, czyli oszczędność miejsca

W celu zaaranżowania garderoby warto też wykorzystać nietypowe i pozornie trudne do zaaranżowania miejsca w domu, takie jak przestrzeń pod schodami czy też powierzchnię pod skosem – pod warunkiem, że ich wysokość pozwala na swobodne poruszanie się.

Jak urządzić garderobę w domu? Kilka inspiracji do wykorzystania

Jak urządzić małą garderobę – ile miejsca na nią wygospodarować?

Urządzając garderobę na małej przestrzeni, przede wszystkim weź pod uwagę to, ile miejsca potrzeba, by swobodnie się po niej poruszać (to samo dotyczy garderoby na poddaszu ze skosami). Przyjmuje się, że w garderobie powinno być około 1,5 m² wolnej powierzchni wokół przebywającej w niej osoby – pozwala to na wygodne przebranie się i przeglądanie ubrań. Należy też pamiętać, że aby zobaczyć w lustrze całą sylwetkę, trzeba odejść od niego na minimum 55 cm. Na garderobę najlepiej przeznaczyć więc minimum 3,5 m².

Alternatywą dla garderoby może stać się duża szafa we wnęce, wykonana na wymiar i dopasowana do potrzeb. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie nie ma fizycznej możliwości, by zaaranżować nawet niewielką, zamykaną garderobę. Pamiętaj, lepiej postawić na naprawdę pojemną szafę niż na siłę urządzać garderobę, w której nie można nawet swobodnie się obrócić.

Urządzenie garderoby – jak przechowywać ubrania?

W garderobie nie może zabraknąć różnego rodzaju półek i szafek z szufladami. Organizacja przestrzeni zależy w dużym stopniu od tego, czyje rzeczy będą przechowywane. W kobiecej garderobie przyda się dodatkowy drążek na sukienki czy organizer na buty, w męskiej – miejsce na krawaty, a także wieszaki na garniturowe spodnie i paski. Pamiętaj również o:

  • praktycznych organizerach do szuflad, dzięki którym łatwo posegregujesz bieliznę czy różnego rodzaju drobiazgi,
  • oddzielnych miejscach do wieszania rzeczy długich (jak płaszcze i długie sukienki) i krótkich (koszule, kurtki, marynarki),
  • o tym, że na dole lepiej umieścić wysuwane koszyki lub szuflady zamiast mniej wygodnych półek.

Nie bój się też zabudowy do sufitu. Najwyższe półki to dobre miejsce na przechowywanie odzieży sezonowej – kostiumów kąpielowych czy zimowych kurtek.

Poza systemem do przechowywania ubrań w garderobie powinny znaleźć się również:

  • duże lustro,
  • wydajny system wentylacyjny (w innym przypadku ubrania mogą zacząć brzydko pachnieć lub nawet pleśnieć!),
  • oświetlenie.

Jakie drzwi do garderoby wybrać?

Bardzo ważną kwestią są również drzwi wewnętrzne do garderoby. Jeśli na garderobę przeznaczasz oddzielne pomieszczenie, to stolarkę drzwiową dopasowujesz przede wszystkim do innych drzwi w domu czy mieszkaniu. Sprawa komplikuje się, gdy przestrzeń do przechowywania ubrań zostaje wydzielona z innego pokoju i nie masz do dyspozycji zbyt dużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem staną się wtedy drzwi przesuwne lub składane – nie poruszają się po łuku, nie potrzebują więc przestrzeni wokół siebie. Nie będą też obijać się o ustawione w pobliżu meble. Drzwi mogą również… zastąpić lustro. Jeśli w garderobie zamontujesz drzwi lustrzane, nie musisz już wieszać zwierciadła na ścianie i możesz całą jej powierzchnię przeznaczyć na szafki.