Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Jak urządzić garderobę w domu? Kilka inspiracji do wykorzystania

Jak urządzić garderobę w domu? Kilka inspiracji do wykorzystania

2020-09-24 10:33

Własna garderoba to dla wielu kobiet spełnienie marzeń. Wchodząc do pomieszczenia pełnego butów i ubrań, można przez chwilę poczuć się jak bohaterka ulubionego filmu czy serialu. Garderoba to też rozwiązanie bardzo praktyczne – ułatwia bowiem utrzymanie porządku. Dzięki temu, że większość ubrań znajduje się w jednym miejscu, w innych pomieszczeniach nie trzeba ustawiać dodatkowych szafek. Jak jednak ją urządzić, by była w pełni funkcjonalna? Lepiej sprawdzi się garderoba na poddaszu ze skosami czy wydzielona z sypialni? Jak zaplanować garderobę, by pomieściła więcej ubrań niż klasyczna szafa? Podpowiadamy!
 
Z artykułu dowiesz się:
• jak zrobić garderobę na poddaszu,
• jak zaprojektować małą garderobę,
• jak wydzielić garderobę z innego pomieszczenia,
• jakie wybrać drzwi do garderoby,
• w jaki sposób wygodnie przechowywać ubrania w garderobie.

Dawniej garderoba kojarzyła się z luksusem i była aranżowana głównie w domach o dużym metrażu. Prawda jest jednak taka, że własną garderobą możesz cieszyć się nawet w niewielkim mieszkaniu. Bardziej istotne niż metraż okazuje się bowiem sprytne rozplanowanie przestrzeni.
 
Garderoba – jak urządzić i gdzie ją zaplanować?
Na początku zadaj sobie pytanie nie tyle o to, jak urządzić garderobę, lecz gdzie ją zaaranżować. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie jej w pobliżu sypialni lub łazienki, nie zawsze jednak pozwala na to układ domu. Co więcej – w niewielkich mieszkaniach niemożliwe okaże się przeznaczenie na garderobę oddzielnego pomieszczenia. Na szczęście jest również pomysł na małą garderobę stworzoną przez sprytne podzielenie przestrzeni za pomocą… drzwi.

Garderoba w oddzielnym pokoju – rozwiązanie idealne
Jeśli na garderobę możesz przeznaczyć całe oddzielne pomieszczenie – z powodzeniem pomieścisz tam wszystkie buty, ubrania, a nawet takie sprzęty jak deska do prasowania. W dużej garderobie warto też znaleźć miejsce na praktyczne siedzisko.

Garderoba wydzielona z innego pomieszczenia, czyli jak zrobić garderobę tanim kosztem
Aby wydzielić garderobę z innego pomieszczenia – np. sypialni lub korytarza – wystarczy ustawić ściankę działową z karton-gipsu i zamontować praktyczne przesuwane drzwi, które nie zabierają dodatkowego miejsca. Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie montowanej do sufitu szyny z powieszonymi zasłonami lub dekoracyjnego parawanu.

Garderoba na poddaszu
Masz pomysł na garderobę na poddaszu? Wielu inwestorów decyduje się na podobne rozwiązanie. W tym przypadku dobrze sprawdza się zabudowa na wymiar, pozwalająca funkcjonalnie wykorzystać nawet niską ścianę kolankową. Dzięki dobrze dopasowanym meblom garderoba ze skosem okaże się naprawdę pojemna! Bardzo istotną kwestią jest również prawidłowo zaprojektowany system wentylacyjny. Klasyczne okno może nie wystarczyć. Być może konieczne okaże się zamontowanie dodatkowych nawiewników lub zainwestowanie w wentylację mechaniczną.

Garderoba pod skosem, czyli oszczędność miejsca
W celu zaaranżowania garderoby warto też wykorzystać nietypowe i pozornie trudne do zaaranżowania miejsca w domu, takie jak przestrzeń pod schodami czy też powierzchnię pod skosem – pod warunkiem, że ich wysokość pozwala na swobodne poruszanie się.
 
Jak urządzić małą garderobę – ile miejsca na nią wygospodarować?
Urządzając garderobę na małej przestrzeni, przede wszystkim weź pod uwagę to, ile miejsca potrzeba, by swobodnie się po niej poruszać (to samo dotyczy garderoby na poddaszu ze skosami). Przyjmuje się, że w garderobie powinno być około 1,5 m² wolnej powierzchni wokół przebywającej w niej osoby – pozwala to na wygodne przebranie się i przeglądanie ubrań. Należy też pamiętać, że aby zobaczyć w lustrze całą sylwetkę, trzeba odejść od niego na minimum 55 cm. Na garderobę najlepiej przeznaczyć więc minimum 3,5 m².

Alternatywą dla garderoby może stać się duża szafa we wnęce, wykonana na wymiar i dopasowana do potrzeb. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie nie ma fizycznej możliwości, by zaaranżować nawet niewielką, zamykaną garderobę. Pamiętaj, lepiej postawić na naprawdę pojemną szafę niż na siłę urządzać garderobę, w której nie można nawet swobodnie się obrócić.
 
Urządzenie garderoby – jak przechowywać ubrania?
W garderobie nie może zabraknąć różnego rodzaju półek i szafek z szufladami. Organizacja przestrzeni zależy w dużym stopniu od tego, czyje rzeczy będą przechowywane. W kobiecej garderobie przyda się dodatkowy drążek na sukienki czy organizer na buty, w męskiej – miejsce na krawaty, a także wieszaki na garniturowe spodnie i paski. Pamiętaj również o:
• praktycznych organizerach do szuflad, dzięki którym łatwo posegregujesz bieliznę czy różnego rodzaju drobiazgi,
• oddzielnych miejscach do wieszania rzeczy długich (jak płaszcze i długie sukienki) i krótkich (koszule, kurtki, marynarki),
• o tym, że na dole lepiej umieścić wysuwane koszyki lub szuflady zamiast mniej wygodnych półek.

Nie bój się też zabudowy do sufitu. Najwyższe półki to dobre miejsce na przechowywanie odzieży sezonowej – kostiumów kąpielowych czy zimowych kurtek.

Poza systemem do przechowywania ubrań w garderobie powinny znaleźć się również:
• duże lustro,
• wydajny system wentylacyjny (w innym przypadku ubrania mogą zacząć brzydko pachnieć lub nawet pleśnieć!),
• oświetlenie.
 
Jakie drzwi do garderoby wybrać?
Bardzo ważną kwestią są również drzwi wewnętrzne do garderoby. Jeśli na garderobę przeznaczasz oddzielne pomieszczenie, to stolarkę drzwiową dopasowujesz przede wszystkim do innych drzwi w domu czy mieszkaniu. Sprawa komplikuje się, gdy przestrzeń do przechowywania ubrań zostaje wydzielona z innego pokoju i nie masz do dyspozycji zbyt dużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem staną się wtedy drzwi przesuwne lub składane – nie poruszają się po łuku, nie potrzebują więc przestrzeni wokół siebie. Nie będą też obijać się o ustawione w pobliżu meble. Drzwi mogą również… zastąpić lustro. Jeśli w garderobie zamontujesz drzwi lustrzane, nie musisz już wieszać zwierciadła na ścianie i możesz całą jej powierzchnię przeznaczyć na szafki.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>