Na czym polega regulacja drzwi? Sprawdź, jak zrobić to samodzielnie

Prawidłowo zamontowane i wyregulowane drzwi powinny pracować bez oporów i szczelnie przylegać do ościeżnicy. Pod wpływem czynników atmosferycznych, intensywnej eksploatacji i czasu drzwi mogą jednak nieznacznie opuszczać się i przekrzywiać. Dlatego tak ważna jest regulacja drzwi wejściowych i wewnętrznych – najlepiej co pół roku dokonać samodzielnego przeglądu stolarki drzwiowej. Jak wyregulować drzwi? Jak zadbać o wyregulowane zawiasy? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • na czym polega regulacja zawiasów drzwi,
  • po czym poznać, że regulacja zawiasów jest konieczna,
  • dlaczego regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych i wewnętrznych jest tak istotna,
  • jak wyregulować drzwi wewnętrzne, a jak zewnętrzne,
  • czy istnieją istotne różnice między regulacją drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.

Regulacja drzwi na zawiasach nie jest wcale trudna i z powodzeniem przeprowadzisz ją samodzielnie. Nie potrzebujesz do tego drogich narzędzi ani umiejętności majsterkowicza.

Dlaczego regulacja drzwi na zawiasach jest ważna?

Skrzypienie, niedomykanie, ocieranie o futrynę i szuranie o podłogę skrzydła drzwiowego czy też widoczne nieszczelności przy krawędziach lub progu mogą świadczyć o tym, że drzwi wymagają regulacji. Nie bagatelizuj tych oznak – źle wyregulowane drzwi mogą się z czasem odkształcić oraz widocznie zarysować podłogę czy zniszczyć futrynę. Co więcej – odpowiednie osadzenie skrzydła na zawiasach w znaczący sposób wpływa na komfort domowników.

Właściwa regulacja drzwi zewnętrznych zniweluje przenikanie do wnętrza zimnego powietrza i wytłumi odgłosy z ulicy lub klatki schodowej. Pamiętaj jednocześnie, że równie istotna okaże się regulacja drzwi wewnętrznych – zapewni domownikom większy stopień prywatności i zmniejszy stopień przenikania zapachów z kuchni do innych pomieszczeń.

Czy można samodzielnie wyregulować drzwi zewnętrzne i wewnętrzne?

W obecnie produkowanych drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych montuje się zawiasy, które można regulować w trzech płaszczyznach:

  • w pionie,
  • w poziomie,
  • pod względem docisku skrzydła do ościeżnicy.

Nie jest to zadanie wymagające szczególnych umiejętności – wyregulować drzwi zewnętrzne możemy samemu, przy odpowiedniej dawce cierpliwości i sprawności manualnej. Używa się do tego kluczy imbusowych (zwykle są dołączane do zestawu montażowego). Przydatna okaże się również poziomica, która pomoże w ustaleniu odpowiedniego ułożenia skrzydła względem podłogi i ścian.

Zatem jak wyregulować drzwi? Po pierwsze należy zapoznać się dokładnie z typem zawiasu. Drzwi bezprzylgowe wyregulujemy w trzech płaszczyznach (w tym docisk) za pomocą regulacji na dedykowanych temu celowi wkrętach (najczęściej imbusowych). Drzwi przylgowe wyregulujemy dedykowanym temu celowi wkrętami (najczęściej w ten sposób reguluje się docisk drzwi), ale będzie też potrzebne zdjęcie skrzydła, jeżeli będziemy chcieli wyregulować drzwi w poziomie. Regulacja pionowa najczęściej odbywa się przez zastosowanie dodatkowych podkładek na zawiasach. Drzwi zewnątrzne/wejściowe reguluje się najczęśćiej za pomocą dedykowanych wkrętów be konieczności zdejmowania skrzydła.

Inaczej przebiega regulacja zawiasów drzwi wejściowych i wewnętrznych starego typu. W tym przypadku ułożenie skrzydła w poziomie zmienia się, dokręcając zawiasy, a w pionie – umieszczając na zawiasach specjalne podkładki.

Uwaga! Samodzielna regulacja drzwi wewnętrznych na zawiasach może okazać się trudniejsza w przypadku modeli bezprzylgowych. W tym przypadku skrzydło tworzy bowiem jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą, a zawiasy pozostają ukryte. Regulacja drzwi bezprzylgowych to wyjątkowo trudne zadanie, dlatego regulację drzwi tego typu lepiej zlecić profesjonalistom.

Na czym polega regulacja drzwi?

Regulacja drzwi przesuwnych – jak ją wykonać?

Drzwi przesuwne działają inaczej niż klasyczne drzwi uchylne. Nie poruszają się po łuku, a ich skrzydło nie jest zawieszone na zawiasach, lecz przesuwają w płaszczyźnie wyznaczonej przez układ jezdny, składający się z szyny (prowadnicy) i rolek (wózków). Inaczej też przebiega ich regulacja – wykonuje się ją bowiem nie na zawiasach, lecz za pomocą pokręteł wózków jezdnych.

Pamiętaj! Nawet najdokładniejsza regulacja zawiasów nie zapewni odpowiedniej pracy drzwi, jeśli ościeżnica nie została dobrze zamontowana. Tylko prawidłowy montaż wszystkich komponentów stanowi gwarancję, że drzwi będą działać płynnie, izolować od zimna i wygłuszać dźwięki.

Skąd wiadomo, że drzwi zewnętrzne wymagają regulacji?

Jeżeli do tej pory w domu było dość cicho i ciepło, a nagle zaczynasz słyszeć wyraźnie głosy dochodzące z klatki schodowej, a po nogach przechodzi chłodny podmuch, to znak, że potrzebna jest jak najszybsza regulacja drzwi wejściowych. Najpierw warto przyjrzeć się oczywiście ościeżnicy drzwi i sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś ubytki w miejscach połączenia ościeżnicy ze ścianą. Następnie należy obejrzeć krawędzie skrzydła. W zależności od tego czy krawędzie drzwi uległy uniesieniu, czy obniżeniu – należy zastosować odpowiednią regulację skrzydła.

Na skutek wielokrotnego zamykania i otwierania, drzwi zewnętrzne mogą zacząć ocierać się o podłogę. To nie tylko utrudni ich wygodne użytkowanie, ale także może spowodować trwałe odkształcenie się drzwi oraz nieestetyczne otarcia na podłodze. Aby temu zapobiec, wystarczy odpowiednia regulacja skrzydła. Potrzebny będzie popularny klucz imbusowy i poziomica, za pomocą której ustalimy odpowiednie położenie drzwi. Regulacja drzwi zewnętrznych, ani wewnętrznych nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

Na czym polega regulacja drzwi – podsumowanie

Regulacja drzwi wejściowych i wewnętrznych polega na doprowadzenia ich do stanu maksymalnej funkcjonalności. Oznacza to, że drzwi zewnętrzne mają perfekcyjnie chronić przed dostawaniem się do wnętrza zimnego powietrza i hałasu. Z kolei jeżeli chodzi o drzwi wewnątrz domu, ich głównym zadaniem jest tłumienie odgłosów płynących z innych pomieszczeń, ewentualnie dodatkowo mogą blokować rozchodzenie się zapachów kuchennych po całym mieszkaniu.

Nawet najlepiej osadzone drzwi co pewien czas wymagają regulacji, jest to jak najbardziej naturalne, ponieważ w trakcie eksploatacji stopniowo zmieniają swoje położenie. Na skutek tego mogą stać się mniej szczelne, a ich otwieranie i zamykanie może zacząć sprawiać kłopoty. Zwykle regulacji wymaga zarówno zawias górny, jak i zawias dolny, a ich odpowiednie dokręcenie spowoduje zwiększenie docisku skrzydła i właściwe ustawienie skrzydła, a co za tym idzie przywrócenie szczelności zarówno akustycznej, jak i cieplnej.

Jak widać, regulacja drzwi zewnętrznych i wewnętrznych nie jest zadaniem szczególnie trudnym, chociaż przed przystąpieniem do pracy warto zwrócić uwagę na wysokość drzwi i ich wagę. W przypadku naprawdę wysokich i ciężkich egzemplarzy warto przeprowadzać ich regulację z pomocą drugiej osoby.